18 czerwca 2009

Piąty IAB Update – video online

Piąte nieformalne spotkanie branży internetowej z marketerami dobiegło końca. Wiosenna odsłona IAB Update obfitowała w wyjątkowo dużo prezentacji, w związku z czym cała impreza zaczęła się nieco wcześniej niż zazwyczaj.

Niestety tym razem droga z Łodzi nie była dostatecznie szeroka i nie zdążyliśmy dojechać na oficjalne powitanie Jarka Sobolewskiego z IAB oraz Władysława Farafonowa z Nowoczesnej Firmy. Ominęliśmy też prezentację „Rynek Internetu z perspektywy telewizji” Przemysława Kruka. Kolejnych wystąpień wysłuchaliśmy jednak bardzo uważnie i chętnie podzielimy się naszymi wrażeniami.

Daria Sóbczewska i Szymon Szmigiel powiedzieli kilka słów na temat reklamy video w Wirtualnej Polsce i w AdTotal. Prelegenci opowiedzieli o pakietach video, reklamie mobilnej oraz serialu internetowym, który świetnie sprawdza się w przypadku takich narzędzi, jak product placement lub brand integration. Na koniec, Jarek Sobolewski gorąco zachęcał miłośników polskich filmów do korzystania z video w WP.pl.

Na temat przenikania współczesnych technik video-motion z wirtualnego do realnego świata mówił Arkadiusz Szulczyński z agencji interaktywnej K2. Prelegent podzielił się z publicznością refleksją na temat szczęścia, jakie mają osoby mogące pracować w branży internetowej (i nie miał tu na myśli wyłącznie open baru dostępnego mimo kryzysu ;). W prezentacji poruszona została kwestia rozpatrywania reklamy w kategoriach sztuki (nie chodziło jednak o sztukę oddzielenia konsumenta od jego portfela). Arkadiusz zaprezentował najciekawsze formy ray paintingu oraz projekt Emotional Cities, w którym za sprawą połączenia Internetu i gry świateł mieszkańcy Sztokholmu mogą wyrazić swój nastrój poprzez podświetlenie wieżowca w centrum miasta. Tu rodzi się pytanie – jakie jeszcze offline`owe innowacje można wprowadzić w reklamie internetowej. Wszak epoka kamienia łupanego nie skończyła się z braku kamieni.

Kilka słów o efektowności i przede wszystkim o efektywności internetowych reklam video powiedział Marcin Olszewski z V2Media. By przyciągnąć uwagę słuchaczy, w slajdzie dopuścił się nieco seksistowskiego porównania, co jednak zostało mu wybaczone. Audytorium dowiedziało się, iż gracze i dzieci chętniej wchodzą w interakcję z reklamami video, kobiety niechętnie klikają, lecz za to chętnie oglądają reklamy do końca, a najbardziej irytującym internautów elementem reklamy jest jej… dźwięk. Ponadto, prelegent przedstawił korzyści płynące z przygotowywania teaser`ów, gdyż według badań 10-sekundowe video daje taki sam efekt (przejście na stronę WWW), jak 30 sekund filmu. Wnioski – skracajmy reklamy i przykręcajmy dźwięk.

Kamil Przełęcki z Agora SA opowiedział o potencjale drzemiącym w video dystrybuowanym przez Internet. Prelegent wykazał, w jaki sposób video online może przysłużyć się marketerom poprzez umiejętne wykorzystanie narzędzi takich, jak product placement, brand integration oraz możliwość monitorowania i otrzymywania informacji zwrotnej. Niestety „nie wszystko złoto, co się świeci” - widownia miała okazję posłuchać również o przeszkodach technologicznych i behawioralnych, które uniemożliwiają wykorzystanie pełnego potencjału, jaki niewątpliwie istnieje w internetowym video. Pojawiło się też pytanie, na które wkrótce prawdopodobnie wszyscy poznamy odpowiedź – czy nadejdzie epoka telewizji w Internecie czy może czasy Internetu w telewizji? Poczekamy - zobaczymy.

Momint zamiast mówić o video, po prostu je pokazał. Film „Tysiąc słów, jedno video” był bardzo udany i zgrabnie podsumował dokonania firmy od czasu, gdy zaprezentowała się na IAB Update rok temu.

Case study „Projekt Oko” zaprezentował Dawid Szczepaniak z Pride&Glory Interactive. Agencja zainspirowana jednym z projektów Banksy`ego zrealizowała niskobudżetowe wirusowe video dla MTV. Event polegał na podmienieniu jednego z eksponatów z kontrowersyjnej wystawy „Bodies The Exhibition” w Warszawie, na oko z dwiema źrenicami (miało symbolizować próbę nadążenia za jakością klipów video w portalu s2o.tv). Akcja pomysłowa, choć nietypowe oko wytrwało nieodkryte na wystawie jedynie 2 godziny i 17 minut. Agencja wciąż pracuje nad zwiększeniem liczby wyświetleń filmu, gdyż nie jest jeszcze usatysfakcjonowana wynikiem. Dawid znów wykazał się konferansjerską sprawnością, wykonując brawurowy przemarsz przez widownię w celu zażegnania zaistniałych kłopotów technicznych, nie przerywając przy tym swojego monologu. Cóż, po takim wystąpieniu to nawet Piotr Kraśko może zacząć bać się o swoją posadę.

Mateusz Ostachowski oraz Grzegorz Biolik z Kompan.pl pokazali, jaki postęp poczynili polscy politycy, którzy zaczynają doceniać potęgę marketingową Internetu. Za sprawą strony internetowej http://www.dlarafala.pl/ Rafałowi Trzaskowskiemu udało się zdobyć mandat eurodeputowanego, mimo dość odległego, bo czwartego miejsca na liście wyborczej PO. Strona prezentuje krótkie filmiki, w których przyjaciele kandydata (Michał Żebrowski, Tomasz Karolak, Grzegorz Turnau) w humorystyczny sposób poświęcają się dla Rafała i zachęcają, by inni uczynili to samo poprzez oddanie swojego głosu w wyborach. Fajny, zabawny i przede wszystkim skuteczny pomysł. Prelegent pokusił się o przypuszczenie, iż istnieje pewna korelacja między aktywnymi internautami, a osobami chcącymi zmieniać Polskę i chodzącymi na wybory. Zaznaczył również, że prawdziwy boom na polityczne kampanie marketingowe online, zacznie się dopiero w momencie wprowadzenia wyborów przez Internet.

„Seks, kłamstwa i technologia video - czyli co różni filmy od filmów w Sieci” to tytuł prezentacji Michała Banaszewskiego i Wojtka Dratha z Opcom Grupa Eskadra. Panowie przekonywali publiczność, że to branża porno zapoczątkowała modę na video online. Cytując Dr. House`a powiedzieli kilka słów o „ściemie w necie” i „kupowaniu konwencji”, lecz z braku czasu nie zdążyli wyświetlić przykładów. Na koniec, prelegenci podzielili się refleksją przyrównując kino do kolacji przy świecach, telewizję do fast food`u, a video online do wspólnego gotowania ze znajomymi. Oto potęga interakcji – angażujmy internautów.

Kolejną prezentację poprowadzili Paweł Nowacki i Mateusz Aleksandrowicz z PolskaPresse. Wystąpienie dotyczyło serwisu wiadomości24.pl (laureata 3 Webstarów, który będzie się w tym roku ubiegał o czwartą statuetkę) oraz zgrupowanej wokół niego społeczności 2.0. Prelegenci opowiadali o zaangażowaniu i kreatywności aktywnych użytkowników. Podkreślali poświęcenie, z jakim internauci przez całą dobę, w wyniku własnej inicjatywy i samoorganizacji, relacjonowali przebieg Olimpiady w Pekinie. W serwisie miała też ukazywać się na bieżąco relacja z IAB Update. Naszym zdaniem była to trochę obietnica bez pokrycia, gdyż materiał jest jak na razie bardzo ubogi.

Część oficjalną zamknęło wystąpienie Piotra Szostaka z Comtica, który za pomocą trudnych słów na literę K (konwergencja i komodytyzacja) zaprezentował platformę do zarządzania treściami video – multiscreeen.tv.

Nieformalna część wieczoru upłynęła dość tradycyjnie, pod dyktando słów kluczowych takich jak: bar, grill i kuluary…


Monika uważnie słucha, Szymon notuje, a Tomek... konsumuje ;)


Udostępnij:

0 komentarzy: