5 marca 2010

Zrozumieć Googlebota...

Teoretycznie wiemy, że Google ‘podejmując decyzję’ o częstotliwości wysyłania Googlebota na strony danego serwisu bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak link popularity domeny danej podstrony, liczba linków wewnętrznych do podstrony, częstotliwość zmian na danej stronie, obecność i priorytety xml-owych sajtmap i in. Ale... jak to wygląda w praktyce?


Przeprowadziliśmy badanie na serwisie http://www.morusek.pl/ notując każdą wizytę Googlebota na stronie - jej datę i czas oraz stronę docelową. Badanie trwało 30 dni.

Częstotliwość wizyt Googlebota

Przede wszystkim okazało się, że jest tylko kilka stron o częstotliwości ponadprzeciętnej i cały długi ogon - dziesiątki tysięcy - sporadycznie odwiedzanych podstron. Googlebot najczęściej odwiedza stronę główną - ponad 20 razy dziennie, oraz podstrony popularnych kategorii (np. ‘Sprzedam psa’, ‘Oddam psa’) - około 15 razy dziennie. Pozostałe strony odwiedzane są od trzech razy dziennie do jednej wizyty na cały czas badania.


W sumie, wszystkich unikalnych stron odwiedzonych przez robota było ponad 370 tysięcy, a wszystkich odwiedzin dziennie 18 360. To świadczy o rozmiarze długiego ogona - trzy najpopularniejsze strony zgromadziły jedynie 0,27% odwiedzin. Dowodzi to również tego, jak rzadko Googlebot odwiedza większość stron. Tych o częstotliwości wizyt raz dziennie lub częściej jest mniej niż 100, czyli niecałe 0,03%.

Co częstotliwość wizyt oznacza dla nas?

Jeżeli Googlebot odwiedza nasze strony wystarczająco często, może szybko znaleźć i zaindeksować nowe treści. Ma to szczególne znaczenie w przypadku serwisów z często aktualizowaną lub dodawaną treścią - dla serwisów ogłoszeniowych, czy portali informacyjnych - z codziennie dodawanymi artykułami. Na przykład jeżeli strona kategorii odwiedzana jest raz dziennie, w jeden dzień dodawanych jest 20 ogłoszeń, a na jednej stronie widocznych jest ich tylko 10, wtedy pomiędzy poszczególnymi wizytami robota dodawanych jest więcej ogłoszeń, niż robot Google może zaindeksować. Rezultatem są braki w indeksacji poszczególnych stron, a w efekcie niższy ruch organiczny.

Częstotliwość wizyt Googlebota ma też znaczenie w przypadku wdrażania na serwisie zmian, które są istotne dla wyszukiwarek. Zaindeksowanie wszystkich stron z danego szablonu, na którym została wdrożona zmiana może zająć nawet ponad miesiąc dla mniej popularnych podstron.

Jak poprawić częstotliwość wizyt Googlebota

Częstotliwość wizyt robotów Google zależy między innymi od liczby linków prowadzących do danej strony. Aby sprawić, by Googlebot odwiedzał daną stronę częściej, musimy zwiększyć liczbę prowadzących do niej linków zewnętrznych oraz poprawić linkowanie wewnętrzne w ramach związanych tematycznie podstron - na przykład poprzez wprowadzenie okruszków (breadcrumbs), bądź usprawnienie hierarchii linków w menu.

* * *
W kolejnym artykule przedstawimy wyniki badania zależności częstotliwości wizyt Googlebota od poszczególnych czynników.

--
Jacek Tkaczuk


Udostępnij:

0 komentarzy: