14 lipca 2010

Trendy w SEO

Universal search

Terminem universal search określa się funkcjonalność, jaką Google wprowadził do standardowej listy wyników wyszukiwania przedstawiających witryny internetowe, rozbudowując ją o grafiki, filmy, mapy, wiadomości czy wpisy z Twitter.com.

Dla różnego rodzaju portali informacyjnych na pewno wartościowym źródłem ruchu jest wykorzystanie możliwości news.google.pl i pojawianie się z własnymi wiadomościami wśród wyników wyszukiwania właśnie z tego kanału.

Inne kanały, takie jak grafiki czy materiały video, które coraz częściej pojawiają się w standardowych wynikach wyszukiwania w ramach universal search, również pozostają często niedoceniane i nie są odpowiednio wykorzystywane. Przykład? Choć Google daje nam wskazówki i narzędzia, które mogą odpowiednio 'pomóc' wyszukiwarce zrozumieć kontekst takich materiałów (i przez to zwiększyć szanse na pojawianie się w wynikach wyszukiwania, co z kolei naturalnie przełożyłoby się na zwiększenie ruchu), to jednak niewielu Webmasterów wie, że na przykład informacje o grafikach oraz filmach publikowanych w serwisie można od niedawna umieszczać w standardowej mapie witryny w formacie XML.

SEO mobile

Kolejną niszą do zagospodarowania jest / będzie z pewnością wyszukiwanie realizowane za pomocą urządzeń mobilnych. Choć jeszcze nieduży to jednak zauważalny jest wzrost liczby internautów korzystających ze smartphonów. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy liczba użytkowników telefonów komórkowych wzrosła o ok. miliard - do poziomu 5 mld, a w ciągu najbliższych dwóch lat ma sięgnąć 6 miliardów. Wg ostatnich doniesień, w Polsce na początku 2010 r. odnotowano ponad 44 mln aktywnych kart SIM. Kwestią czasu pozostaje, kiedy w standardzie będzie możliwość mobilnego korzystania z Internetu, a liczba osób korzystających z Sieci w ten sposób będzie rosła... Warto więc odpowiednio wcześnie się do tego przygotować.

Social media

Kolejnym tematem, który przewija się wśród trendów SEO, jest szeroko pojęta kwestia społecznościowa. Zagadnienie nie do końca nowe, ale na pewno cały czas warte uwagi. Z jednej strony, tworzenie ciekawych treści może zostać zauważone przez internautów, którzy będą je dodawać do serwisów typu wykop.pl - co może generować tysiące wizyt, z drugiej strony, można w ten sposób zdobywać naturalne odnośniki. Jeśli materiał się podoba, zauważa go wielu internautów... jest więc szansa, że będą go komentować np. na forach internetowych i umieszczać odnośnik do źródła.

Microblogging

W temacie społeczności warto zwrócić uwagę na bardzo popularne ostatnio mikroblogi. Oprócz oczywistej korzyści wynikającej z budowania społeczności, można także korzystając z Twitter.com, poprawiać indeksację serwisu. Choć odnośniki umieszczane na tego typu stronach są opatrzone atrybutem rel=nofollow, to jednak z naszych testów wynika, iż robot wyszukiwarki odwiedza odnośniki umieszczane w serwisie Twitter.com, tym samym - nawet jeśli nie przekazują one żadnej mocy to... z jednej strony, mogą przyczynić się do poprawy poziomu indeksacji serwisu, z drugiej - sprawić, że informacje publikowane w naszym serwisie będą się w ten sposób indeksowały szybciej z uwagi na bezpośredni dostęp robota wyszukiwarki do zasobów Twitter.com (w związku z umieszczaniem w czasie rzeczywistym tweetów w wynikach wyszukiwania Google, w ramach universal search).

Facebook

Jeszcze jednym istotnym aspektem zmian w SEO jest rosnąca ciągle popularność Facebook.com, który przymierza się właśnie do uruchomienia własnej wersji wyszukiwarki (konkurującej z Google?). Można zatem w niedługim czasie spodziewać się narodzin nowego terminu - 'SEO na Facebooku'. Domyślamy się, że facebookowa wyszukiwarka będzie oceniać wartość strony oraz jej pozycję we własnym rankingu na podstawie popularnego już przycisku 'Like' - a dokładniej w oparciu o liczbę i 'jakość' ludzi, którzy daną stronę polubią.

Gra jest zapewne warta świeczki z uwagi na około 500-milionową rzeszę użytkowników Facebooka na całym świecie. Z drugiej strony, pojawiają się również informację, że z kolei Google chce wypuścić własny serwis społecznościowy, który ma konkurować z Facebookiem... Czas pokaże, czy przy całym swoim zapleczu, Google będzie w stanie skutecznie konkurować z Facebookiem, czy nie podzieli losu Buzza, który chyba jednak nie stanowi znaczącej konkurencji dla Twittera, oraz czy nie pojawi się zapotrzebowanie na Specjalistów SEO na Facebook.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

1 komentarzy:

bluerank pisze...

Trendy w SEO wskazał Wam Bartek Kołodziejczyk.