7 stycznia 2010

Indeksacja stron listingów serwisów ogłoszeniowych - wyniki badania

Wstęp


Na początku grudnia ubiegłego roku pisaliśmy o kwestii indeksacji poszczególnych stron listingów serwisów ogłoszeniowych. Wnioskiem z poprzedniego badania było to, że wraz ze wzrostem numeru strony indeksacja maleje. I tak na przykład, dla stron z numerem 4 indeksacja jest na poziomie 60% (bo link widoczny jest na pierwszej stronie kategorii - tak jak poniżej).


Jednakże już na przykład dla strony 15 indeksacja spada poniżej 30% (wg Google Webmaster Tools) lub 40% (dla polecenia site: w wyszukiwarce Google), gdyż roboty Google mają dużo dłuższą drogę do przejścia, aby znaleźć odpowiedni link (do strony 15 linki pojawiają się dopiero na stronie 12).

Po tych wnioskach postanowiliśmy sprawdzić, jak wskaźniki indeksacji zmienią się po zwiększeniu liczby linków w listingu stron. Na pierwszych stronach kategorii dodaliśmy więc linki do stron 5, 10 i 15 (np. www.morusek.pl/ogloszenia/polska/koty-oddam-kota/0/).

Zgodnie z wnioskami z pierwszego badania, powinniśmy oczekiwać wzrostu poziomu indeksacji dla nowo podlinkowanych stron. Wyniki Ze względu na niedokładne wyniki zwracane przez polecenie site w wyszukiwarce Google (liczba zaindeksowanych stron jest większa, niż faktyczna ich liczba) prezentujemy jedynie dane z Google Webmaster Tools (linki wewnętrzne).

Wykres jasno pokazuje, że indeksacja stron, które zostały dodane do listingu na stronach pierwszych jest dużo wyższa, niż po zmianie (strony 5, 10, 15), a właściwie zrównała się z indeksacją stron 2, 3 i 4. Jednakże wzrost indeksacji stron bezpośrednio linkowanych ze strony głównej nie wpłynął na indeksację stron sąsiednich. Na przykład dla strony 10 widać wyraźny skok, ale dla stron 9 i 11 nie ma żadnych zmian.

Wniosek jest taki, że dla robotów Google strony tego typu są już za bardzo oddalone od punktów wejścia. Linki z zewnątrz posiadają jedynie strony kategorii dla regionu głównego. Jeżeli chcielibyśmy mieć zaindeksowaną stronę 9 z przecięcia kategorii i regionu, roboty Google musiałyby przejść następującą drogę: Strona kategorii (punkt wejścia) -> Strona kategorii + region (strona pierwsza wyników) -> Strona kategorii + region (strona dziesiąta wyników) -> Strona kategorii + region (strona 9 wyników), co jak widać zawiera już zbyt wiele przejść. Tym bardziej, że nie wszystkie kategorie mają linki zewnętrzne.

Dla serwisów ogłoszeniowych (lub e-commerce) wniosek jest taki, że im więcej jest stron w listingu, tym większa szansa, że zostaną one zaindeksowane. Dla wszystkich serwisów jasnym jest, że im dalej od punktu wejścia (linku zewnętrznego), tym mniejsza szansa na indeksację strony. Dlatego nie powinno się tworzyć serwisów o zbyt głębokiej strukturze a strony, które są daleko od punktów wejścia, powinny być dodatkowo linkowane z innych punktów, nie tylko menu ("podobne produkty", "zobacz też", "podobne kategorie", etc.).

Patrząc na wykres możemy zauważyć jeszcze jedną zmianę - nieznacznie zmniejszyła się indeksacja stron 2, 3 i 4. Może być to spowodowane nowymi stronami, które pojawiły się niedawno, a nie zostały jeszcze zaindeksowane (gdy liczba ogłoszeń w danej kategorii przekroczyła stronę pierwszą), ale może być też powodem zwiększenia liczby linków w listingu stron na stronach pierwszych. Skłaniamy się raczej ku pierwszej możliwości, dlatego, że nowe linki zostały tak na prawdę wprowadzone jedynie na niewielkim odsetku podstron. Stron 5 jest w sumie 400, więc linki do nich zostały wprowadzone na jedynie 0,5% wszystkich stron pierwszych. Stron 10 i 15 jest jeszcze mniej.

Wprowadzenie dodatkowych linków nie zwiększyło też poziomu indeksacji samych ogłoszeń, chociaż przypuszczamy, że zakres zmian był zbyt mały, aby wpłynąć na ich indeksację. Poza tym, indeksacja ogłoszeń na badanym serwisie - Morusek.pl jest i tak już duża (ponad 80%). Tego typu zmiany mogą przynieść wyraźny wzrost indeksacji wartościowych stron na serwisach, gdzie szybkość zmian jest dużo wyższa, a poziom indeksacji ogłoszeń czy produktów mniejszy.

--
Jacek Tkaczuk


Udostępnij:

3 komentarzy:

Maciej Głuszek pisze...

Witam,
Według mnie to jest sprawa oczywista, i nie trzeba robić żadnych badań, żeby to potwierdzić..
Ale w każdym razie jest dowód, jakby ktoś nie wierzył ;)

gregi pisze...

na ile było by uzasadnione w produkcie koty (jakis konkretny kot)
http://www.morusek.pl/ogloszenie/15366/Maine-Coon-kocieta-koty-kotki-kocurki-sprzedam/

dodac odnosnik do innego kota?

Anonimowy pisze...

uratowaliscie mi zycie, zrobilem nietypowa strone na 5000 podstron, google po 30tej od miesiaca linkuje moze po stronie dziennie, teraz wszystko rozumiem

pozdro