Indeksacja stron listingów serwisów ogłoszeniowych - wyniki badania
Wstęp
Po tych wnioskach postanowiliśmy sprawdzić, jak wskaźniki indeksacji zmienią się po zwiększeniu liczby linków w listingu stron. Na pierwszych stronach kategorii dodaliśmy więc linki do stron 5, 10 i 15 (np. www.morusek.pl/ogloszenia/polska/koty-oddam-kota/0/).
Dla serwisów ogłoszeniowych (lub e-commerce) wniosek jest taki, że im więcej jest stron w listingu, tym większa szansa, że zostaną one zaindeksowane. Dla wszystkich serwisów jasnym jest, że im dalej od punktu wejścia (linku zewnętrznego), tym mniejsza szansa na indeksację strony. Dlatego nie powinno się tworzyć serwisów o zbyt głębokiej strukturze a strony, które są daleko od punktów wejścia, powinny być dodatkowo linkowane z innych punktów, nie tylko menu ("podobne produkty", "zobacz też", "podobne kategorie", etc.).
Patrząc na wykres możemy zauważyć jeszcze jedną zmianę - nieznacznie zmniejszyła się indeksacja stron 2, 3 i 4. Może być to spowodowane nowymi stronami, które pojawiły się niedawno, a nie zostały jeszcze zaindeksowane (gdy liczba ogłoszeń w danej kategorii przekroczyła stronę pierwszą), ale może być też powodem zwiększenia liczby linków w listingu stron na stronach pierwszych. Skłaniamy się raczej ku pierwszej możliwości, dlatego, że nowe linki zostały tak na prawdę wprowadzone jedynie na niewielkim odsetku podstron. Stron 5 jest w sumie 400, więc linki do nich zostały wprowadzone na jedynie 0,5% wszystkich stron pierwszych. Stron 10 i 15 jest jeszcze mniej.
Wprowadzenie dodatkowych linków nie zwiększyło też poziomu indeksacji samych ogłoszeń, chociaż przypuszczamy, że zakres zmian był zbyt mały, aby wpłynąć na ich indeksację. Poza tym, indeksacja ogłoszeń na badanym serwisie - Morusek.pl jest i tak już duża (ponad 80%). Tego typu zmiany mogą przynieść wyraźny wzrost indeksacji wartościowych stron na serwisach, gdzie szybkość zmian jest dużo wyższa, a poziom indeksacji ogłoszeń czy produktów mniejszy.
--
Jacek Tkaczuk
3 komentarzy:
Witam,
Według mnie to jest sprawa oczywista, i nie trzeba robić żadnych badań, żeby to potwierdzić..
Ale w każdym razie jest dowód, jakby ktoś nie wierzył ;)
na ile było by uzasadnione w produkcie koty (jakis konkretny kot)
http://www.morusek.pl/ogloszenie/15366/Maine-Coon-kocieta-koty-kotki-kocurki-sprzedam/
dodac odnosnik do innego kota?
uratowaliscie mi zycie, zrobilem nietypowa strone na 5000 podstron, google po 30tej od miesiaca linkuje moze po stronie dziennie, teraz wszystko rozumiem
pozdro
Prześlij komentarz