11 sierpnia 2008

63% kliknięć dla Top3 wyników wyszukiwania

Serwis Searchlight Digital opublikował interesujące wyniki badań dotyczące rozkładu kliknięć w organicznych wynikach wyszukiwania.

Dane zebrane przy pomocy wyszukiwarki AOL (wykorzystującej mechanizm Google) obejmują analizę 36 389 567 wyszukań oraz 19 434540 kliknięć pochodzących od milionów internautów. Analizą objęte zostały tylko wyniki organiczne, z pominięciem wyników sponsorowanych.

Z badań wynika, że:

  • 42,3% kliknięć dotyczyło pozycji pierwszej,
  • linki w top3 wyników wyszukiwania zebrały łącznie 62,7% kliknięć,
  • linki w top10 to aż 89,7% klików.
Jednocześnie potwierdziła się również teza, że będąc na miejscu 10 w wynikach wyszukiwania, osiągniemy większą liczbę wejść niż z pozycji 9.

Z danych możemy też wywnioskować, że aż 46,6% wyszukań nie skutkowało kliknięciem w żaden wynik wyszukiwania, co oznacza, że prawie połowa internautów nie była zadowolona z otrzymanych wyników, bądź też zmieniła zapytanie (np. na bardziej szczegółowe).

Wyniki można obejrzeć w przytoczonym raporcie.

Badania przeprowadzone przez iProspect kilka miesięcy temu wykazały, że 68% internautów klika wyłącznie w linki na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, tutaj statystyki są jeszcze wyższe. Wniosek zatem nasuwa się tylko jeden – nie będąc obecnym na pierwszej stronie, nie mamy co liczyć na sukces.

--
Maciej Gałecki


Udostępnij:

2 komentarzy:

Anonimowy pisze...

będąc na miejscu 10 w wynikach wyszukiwania osiągniemy większą liczbę wejść niż z pozycji 9.

- chyba autorowi cos ei pomyliło.
Chodziło o różnice międy zpozycją 11 a 10. Ale jaka firma taki autor. Żenujące.

bluerank pisze...

Drogi Anonimie,

Nikt sie nie pomylil - chodzilo (i chodzi) o roznice miedzy miejscami 9 i 10. Zjawisko jest w miare proste do wyjasnienia - odnosnik nr 10 jest de facto "pierwszym od konca" i z tego powodu jest bardziej zauwazalny (i klikalny) przez ludzi ktorzy 'scrolluja' wyniki wyszukiwania do samego dolu.

Zjawisko to zostalo potwierdzone rowniez w wielu innych badaniach.