14 kwietnia 2008

68% internautów klika w linki na pierwszej stronie

Firma marketingowa iProspect opublikowała wyniki badań ankietowych przeprowadzonych przez specjalistów z JupiterResearch, które kontrastują nieco z opiniami duńskiego guru usability - Jakoba Nielsena, sugerującymi, że internauci nie potrafią korzystać z wyszukiwarek.

Z badań jasno wynika, że zdecydowana większość internautów (aż 68%) klika wyłącznie w linki pojawiające się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Tylko 8% decyduje się natomiast wejść na serwisy, które wyświetlają się na czwartej i dalszych stronach wyników wyszukiwania.Co ciekawe, w przeszłości ten trend prezentował się inaczej. Jeszcze 6 lat temu do czwartej strony wyników wyszukiwania docierało nawet 19% internautów, a jedynie na wynikach z pierwszej strony skupiało się 48% użytkowników. Albo stajemy się bardziej niecierpliwi, albo jesteśmy coraz lepsi w korzystaniu z wyszukiwarek i odnajdowaniu potrzebnych nam informacji online poprzez złożone zapytania, albo algorytmy są doskonalsze i wyniki wyszukiwania coraz lepiej odpowiadają naszym zapytaniom, albo linki sponsorowane zyskały tak bardzo na znaczeniu, że przejmują powoli rolę naturalnych wyników wyszukiwania i dobrze odpowiadają na potrzeby internautów… Albo to wszystko jednocześnie ma znaczenie.W w/w badaniach wzięło udział 2404 internautów, którzy odpowiadali na pytania dotyczące korzystania z wyszukiwarek. Co ciekawe, 35% respondentów stwierdziło, że nie stosuje wąskich opcji wyszukiwania. Tylko 26% przyznało, że używało opcji wyszukiwania grafiki oferowanej przez trzy popularne na amerykańskim rynku wyszukiwarki, tj. Google, Yahoo! i MSN. 17% korzystało z opcji wyszukiwania wiadomości, a 10% z opcji wyszukiwania materiałów video.

Z badań wynikają także inne ciekawe wnioski. 39% ankietowanych przyznało, że fakt wyświetlania się odnośnika do strony danej firmy wysoko w wynikach wyszukiwania powoduje, że postrzegana jest ona przez nich jako lider w swojej branży.

Mamy kolejne potwierdzenie Proszę Państwa.
Warto mieć na uwadze SEO / SEM budując wizerunek swojej marki.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

3 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Moze trend wynika z pojawienia sie "Wyniki związane z:" pod wynikami wyszukiwania gdzie uzytkownik przeklikuje sie na kolejna "pierwsza" strona wynikow. Pozdr

Dziecko Nadziei pisze...

Ja też zwykle klikam tylko na wyniki z pierwszej strony (na kolejne przechodzę rzadko), ale nie wiem czy można nazwać mnie nie umiejącym korzystać z wyszukiwarki. Zwykle pierwsza strona mi wystarczy, bo mam ustawione 100 wyników na stronie i formułuję bardziej konkretne zapytania niż przeciętny internauta. To nie znaczy, że na strony kolejne nie zaglądam wcale, ale rzadko mam taką potrzebę.

Zbigniew Grabowski pisze...

Raport wyjaśnia parcie na bycie w top 10.

Tylko drugą stroną medalu jest to, że wpisując jakąś frazę ogólną, dajmy na to opony, klientowi wyskakują setki tysięcy wyników. Załóżmy, że przejrzy kilka pierwszych i już jasno widzi, że jego zapytanie jest mało precyzyjne i je uszczegóławia wpisując zapytanie złożone z kilku wyrazów.