26 sierpnia 2009

Przewidywalność trendów wyszukiwania

Poznanie i zrozumienie trendów wyszukiwania może być bardzo wartościowe nie tylko dla specjalistów od reklamy online i marketerów, ale również dla ekonomistów lub naukowców. Nie jest tajemnicą, że pewne search queries (zapytania wpisywane przez użytkowników w pole wyszukiwarki) pojawiają się w polu wyszukiwania sezonowo i wedle określonego wzoru.

Dla przykładu, warto zwrócić uwagę na trendy wyszukiwania dla frazy narty, której popularność w USA regularnie rośnie w czasie sezonu zimowego. Podobne zjawisko zauważyć można dla słowa koszykówka, które co roku jest bardzo często wpisywane w okno wyszukiwarki, gdy tylko zbliżają się ważne, cykliczne spotkania ligowe. Powtarzalne tendencje można również zaobserwować dla pewnych kategorii, takich jak 'gastronomia' czy 'motoryzacja'. Pozwala to na przewidywanie sekwencji wyszukiwania na kolejne lata. Istnieją również search queries i kategorie, dla których trendów nie sposób przewidzieć - są to na przykład takie zapytania, jak: obama, twitter, android lub globalne ocieplenie.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że umiejętność przewidywania trendów jest bardzo wartościowa w przypadku podejmowania ważnych decyzji biznesowych, jak choćby planowanie budżetu czy ustalanie strategii dla kampanii marketingowych. Specjaliści z Google Labs opracowali więc model przewidywania, który miał wykazać sezonowe i generalne trendy dla poszukiwanych fraz.

Ze szczegółową metodologią oraz procesem badania zapoznać się można czytając dokument - On the Predictability of Search Trends. Poniżej najciekawsze wnioski i obserwacje płynące z eksperymentu.

  • Ponad połowa, wśród najbardziej popularnych zapytań w Google, może zostać przewidziana w 12-miesięcznej prognozie, przy błędzie na poziomie około 12%.
  • Niektóre kategorie charakteryzują się wysokim wskaźnikiem przewidywalności zapytań: zdrowie (74%), gastronomia (67%), podróże (65%).
  • Niektóre kategorie charakteryzują się niskim wskaźnikiem przewidywalności zapytań: rozrywka (35%), serwisy społecznościowe & komunikacja online (27%).
  • Trendy dla zebranych zapytań w obrębie kategorii są dużo bardziej przewidywalne: 88% trendów wyszukiwania zebranych w obrębie jednej kategorii (spośród 600 kategorii w Insights for Search) jest przewidywalnych, przy błędzie przewidywania na poziomie poniżej 6%.
  • Można zauważyć wyraźny związek między występowaniem sezonowych wzorów zapytań i wysoką przewidywalnością. Słowo 'podróże', którego wyszukiwanie charakteryzuje się dużą sezonowością, posiada wskaźnik przewidywalności na poziomie 65%. Z kolei zapytanie 'rozrywka', dla którego nie można ustalić powtarzalnych, sezonowych trendów posiada wskaźnik przewidywalności na poziomie 35%.
  • Podczas procesu przewidywania aktualnych trendów należy liczyć się z faktem, iż wiele okoliczności może przyczynić się do znacznych odchyleń od prognoz. Można w ten sposób potraktować prognozowanie, jako podstawę do obserwacji interesujących odstępstw w aktualnych zapytaniach.
W kwestii zaawansowanego i dokładnego przewidywania trendów jest jeszcze sporo do zrobienia. Umiejętne korzystanie z Google Trends oraz Google Insights for Search pozwoli jednak zabawić się w internetową wróżkę, która zamiast szklanej kuli ma dużo dokładniejsze, bardziej skuteczne i sprawdzone narzędzia.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

2 komentarzy:

Anonimowy pisze...

mysle ze najlepsze to so kontekstowe podpowiedzi Google na frazę "czy "

Anonimowy pisze...

pozdrawiam
Stefan