23 lipca 2009

Czy klient powinien 'wtrącać się' do SEO?

Z ust wielu pseudospecjalistów SEO słyszy się często - my się wszystkim zajmiemy sami... pan / pani nic nie musi wiedzieć, niczym się zajmować... Warto być wyczulonym ma tego typu 'oferty', bo mogą wiązać się ze stosowaniem nielegalnych metod pozycjonowania.

Oczywiście, klient nie musi pracować przy projekcie SEO, ale powinien mieć wgląd w sytuację - znać metody pozycjonowania jego serwisu, otrzymywać regularne i szczegółowe raporty z przebiegu pracy (jeśli sobie tego życzy) i świadomie zgadzać się (bądź nie) na pewne posunięcia proponowane przez pozycjonera.

Na szczęście coraz więcej osób jest już do tego przekonanych. Jak pokazuje pewna ankieta...

Na pytanie - czy udział klienta w pracach SEO jest konieczny?
84% respondentów odpowiada, że TAK... 12% - MOŻE TROCHĘ

Bardzo pozytywne wyniki. Pokazują, że wzrasta świadomość SEO i że zarówno klienci, jak i firmy świadczące usługi pozycjonowania, coraz częściej dostrzegają korzyść w tym, aby działania pozycjonerskie były całkowicie przejrzyste.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

4 komentarzy:

Arek pisze...

Nie tylko przy SEO warto angażować klienta w prace nad projektem. To samo jest przy wdrażaniu aplikacji, uruchamianiu nowego serwisu internetowego, kampanii reklamowej. To przecież ułatwia współpracę. Poszczególne etapy prac są na bieżąco akceptowane, unikamy niepotrzebnych nieporozumień, przyspieszamy cały proces.

Anonimowy pisze...

"Nielegalnych metod" ?

Rozumiem, że to gra słowna i chodzi o zasady Google dla Webamsterów, ale słowo nielegalna co najmniej nie pasuje

Anonimowy pisze...

znowu czepianie sie slow - wiadomo o co chodzi - o spam zasmiecanie netu i wyszukiwarek i ukrywanie tego przez zleceniodawca ktory za to placi

bluerank pisze...

Tak, to prawda. Niejednokrotnie już była mowa o tym, co mamy (my i inni, którzy podnoszą tę kwestię) na myśli, mówiąc o nielegalnych metodach. Chodzi oczywiście m.in. o łamanie regulaminów wyszukiwarek.