1 września 2010

FAQ i SEO-wątpliwości

Czy można mieć jeden sklep internetowy w 10 różnych domenach?

Multiplikacja sklepu internetowego w innych domenach może spowodować, że Google usunie te serwisy ze swojego indeksu, choć nie potraktuje tego jak spam, tylko jako bezwartościowe działanie. Wyszukiwarka ‘wybierze’ najbardziej wartościową wersję sklepu (najpewniej tę, która powstała wcześniej / najwcześniej), a pozostałe po jakimś czasie zostaną usunięte z bazy Google. Nie ma bowiem potrzeby przechowywania i pokazywania użytkownikom dwóch identycznych stron.

Jeżeli jednak ktoś bardzo się upiera przy swoim pomyśle, oczywiście może mieć jeden sklep internetowy w 10 różnych domenach... Trzeba tylko 9 z tych 10 wykluczyć z indeksacji Google i liczyć na inne (niż organiczne wyniki wyszukiwania) źródła ruchu dla tych serwisów (mogą to być na przykład linki sponsorowane).

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

3 komentarzy:

Łukasz Sikora pisze...

Zgadzam się™. Lepszym pomysłem w przypadku gdy dysponujemy 9 domenami, które w przypadku gdy chcemy je wykorzystać do multiplikacji będą tak naprawdę bezwartościowe jest użycie ich do innych działań„ promują…cych sklep.

Michał Cortez pisze...

A temat działań B2B, czyli potencjalna duplikacja treś›ci, wg wzoru: sklep.pl, sklep.partner1.pl, sklep.partner2.pl etc? Czy crossdomenowe can. urle załatwią sprawę? ;)

Bartek pisze...

Tak, w takim wypadku można zastosować canonical między domenami - i to powinno sprawę™ załatwiać ;))