14 grudnia 2011

Copywriting dla stron sprzedażowych

Zbliża się Boże Narodzenie. Prawdopodobnie znów duża część prezentów gwiazdkowych jest nabywana drogą elektroniczną. Jedne produkty sprzedają się lepiej, inne trochę słabiej. Wpływ na ten fakt może mieć wiele czynników - prezentacja produktu, konstrukcja kampanii reklamowej, cena, jak również tekst zamieszczony na stronie prezentującej produkt. Dziś przypomnimy najważniejsze zasady skutecznego copywritingu, które warto zastosować podczas tworzenia stron produktowych.

1. Zadbaj o unikalny opis produktu

Łatwo jest ulec pokusie przeklejenia opisu przygotowanego przez producenta. Wystarczy kilka kliknięć myszką i mamy gotowy tekst na stronę. Jeszcze łatwiej zaciągnąć wszystkie dane hurtem poprzez np. pliki xml. Choć rozwiązanie jest szybkie, nie jest niestety pozbawione wad. Ten sam tekst znajdziemy na setkach innych stron, w związku z tym dla Google jest to klasyczna duplikacja treści. Tekst tego typu nie ma wartości SEO.

Ponadto, tekst poprawnie przygotowywany pod kątem technicznym i stylistycznym, może reprezentować niską wartość sprzedażową. Innymi słowy, nie przekona użytkownika, że jest to produkt właśnie dla niego.

2. Pamiętaj o słowach kluczowych

Stworzenie unikalnego opisu pozwoli lepiej zoptymalizować jego treść pod wyszukiwarki, co może pomóc w pozycjonowaniu strony poprzez tzw. długi ogon (np. pełna nazwa produktu lub jego specyfikacja). Nowy opis można również nasycić słowami kluczowymi, które dostarczą wyszukiwarce więcej istotnych informacji o produkcie lub będą istotne dla całej kategorii tego typu produktów. W tym miejscu nie zapominajmy o meta tagach – pełna nazwa produktu powinna obowiązkowo pojawić się w tytule strony.

3. Wykorzystaj szablony treści

Gdy mamy wiele podobnych produktów i brak możliwości ich indywidualnego opisania, warto pokusić się o stworzenie zoptymalizowanych pod słowa kluczowe szablonów treści, w których podmieniać się będą cechy charakterystyczne dla danego modelu (np. kolor, cena, specyfikacja, akcesoria). Szablony można stosować zarówno do tekstu na WWW, jak i meta tagów. Tym sposobem chociaż trochę zróżnicujemy opisy produktów.

Jeszcze korzystniejszym rozwiązaniem będzie zmiksowanie naszego szablonu z opisami dostarczonymi przez producenta. W ten sposób zyskamy unikalny tekst ogólny oraz opis zduplikowany, lecz lepiej merytorycznie dostosowany do specyfiki produktu.

4. Pamiętaj dla kogo piszesz

Czytelnik powinien mieć wrażenie, że dobrze znasz produkt, używasz go i właśnie dlatego polecasz go innym. Suche techniczne opisy zadziałają, ale tylko na pewną specyficzną grupę klientów. Dostosuj język i przekaz do odbiorcy, jeśli nie jest to konieczne nie zalewaj go branżowym żargonem.

5. Jedno proste przesłanie dla strony

Zastosuj język korzyści, skupiając się na najważniejszej z nich. Korzyść to efekt działania produktu i jednocześnie powód, dla którego klient zdecyduje się na dokonanie zakupu. Choć możesz dostarczyć mu multum informacji, w pierwszej kolejności skup się na tym, co z jego perspektywy będzie najistotniejsze.

6. Poprzyj korzyść dowodem

Nie możesz pozwolić sobie na składanie pustych obietnic. Choć w Internecie często trzeba uwierzyć komuś na słowo, w sprzedaży online ciągle wygrywają Ci, którzy potrafią udowodnić swoje obietnice. Pokaż w akcji swój produkt, zaprezentuj jak działa, udowodnij jego skuteczność. Możesz opublikować listę i opinie zadowolonych klientów. Ważne, by produkt stał się dla odbiorcy komunikatu rzeczywisty i potrzebny.

7. Pamiętaj o CTA

Call To Action, czyli wezwij odbiorcę do konkretnego, pożądanego działania. Nie utrudniaj mu sprawy, tylko przedstaw czego realnie od niego oczekujesz. Zadbaj o to, by przycisk zamówienia był widoczny, by się nie pojawiał się niepotrzebnie w wielu miejscach. Jeśli korzyść została wyeksponowana, a produkt dobrze zaprezentowany, użytkownik sam będzie szukał możliwości dokonania zamówienia.

8. Zadbaj o właściwą wizualną prezentację produktu

Choć tekst poświęcony jest głównie copywritingowi, nie można zapomnieć o właściwej prezentacji produktu oraz o odpowiednim formatowaniu treści. Tekst powinien być przyjazny dla oczu, złożony z kilku akapitów, dobrze gdy można skanować go wzrokiem. Powinien zawierać śródtytuły, pogrubienia oraz wypunktowania dla najważniejszych informacji. W prezentacji produktu na pewno pomogą grafiki i zdjęcia. Wizualna wartość strony ma bardzo duży wpływ na sprzedaż. Specyfikację techniczną można umieścić w ramce.

9. Im wyższa cena, tym lepsze copy

Im droższy produkt chce się sprzedać, tym bardziej trzeba napracować się nad dobrym tekstem, który go zareklamuje. Pamiętajmy też, by mimo wszystko unikać nadmiaru treści. Przekaz powinien być czytelny i zawierać najważniejsze korzyści i… słowa kluczowe :)

10. “If it doesn't sell, it isn't creative.” David Ogilvy

Kreatywność oraz pomysłowość są ważne. Dzięki nim zwrócimy uwagę klienta, zainteresujemy go i zatrzymamy dłużej na stronie, jednak to sprzedażowe oraz perswazyjne aspekty treści sprawią, że kupi on produkt. Warto o tym pamiętać i wciąż udoskonalać swoje teksty pod tym kątem.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że prowadząc sklep internetowy przygotowanie optymalnych tekstów dla wszystkich produktów, które posiadamy w asortymencie jest trudne do zrealizowania. Może na początku warto przygotować więc nowe teksty dla najpopularniejszych lub najdroższych produktów, by jeszcze mocniej podnieść sprzedaż. Poprzez  dobre copy można też selektywnie promować te produkty, na których sprzedaży zależy nam w danym momencie najbardziej lub które mają największy potencjał. Gdy produktów nie jest dużo, nic nas nie usprawiedliwia teksty, które będą skutecznie sprzedawać muszą być zredagowane ;)

--
Szymon Pietkiewicz
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: