14 sierpnia 2012

Pozycjonująca aktywność na YouTube - optymalizacja filmu

O wysokie pozycje w wyszukiwarkach warto zadbać nie tylko dla stron internetowych, ale również prezentowanych materiałów graficznych i klipów wideo. Zwłaszcza, że wyszukiwarka promuje tego typu multimedia wysoko w wynikach. Właściwie opisany film również może przysporzyć nam sporo wartościowego ruchu w serwisie, a ponadto ma nieocenioną wartość wizerunkową. Mówiliśmy już jak do działań SEO warto wykorzystać wschodzące serwisy jak np. Pinterest.com. Dziś przypominamy o optymalnym wykorzystaniu kanału YouTube. W tym wpisie podpowiemy w jaki sposób przygotowywać opisy filmów wideo. Następną notkę poświęcimy na przedstawienie kilku sposobów na promocję filmów oraz skuteczny link building, by materiał osiągnął wysoką pozycję w Google i miał szansę na zdobycie dużej popularności.

Przede wszystkim dobry tytuł

Mamy gotowy film, następnie robimy research słów kluczowych wybierając te, którymi posługują się użytkownicy poszukujący materiałów zbliżonych tematycznie do tego, który chcemy zaprezentować. Najważniejsze słowa kluczowe, które zdefiniowaliśmy, należy umieścić w tytule oraz opisie wideo. Jednocześnie tytuł powinien być chwytliwy i dobrze oddawać treść filmu. Nie należy przesadzać z nadużywaniem nieadekwatnych przymiotników, by nie wprowadzać odbiorców w błąd nadmiernymi przechwałkami. Można poeksperymentować używając w tytule klipu call to action np. "Zobacz jak działa nowa funkcja Google Analytics”. Przede wszystkim pamiętajmy, by tytuł był adekwatny do materiału i by zachęcał internautów do obejrzenia całego filmu. W pierwszej kolejności teksty tworzymy dla użytkowników Sieci, a dopiero w drugiej dla wyszukiwarek.

Pamiętaj o przygotowaniu opisu

Bardzo częstym błędem jest koncentracja na samym tytule klipu i zapominanie, że słowa kluczowe możemy umieścić również w opisie filmu. Ile razy zdarzyło się, że widzieliście description zawierające wyłącznie link do strony. W tym miejscu należy zaznaczyć, że opis to nie zlepek słów kluczowych pozycjonujących dany film. Warto poświecić trochę więcej czasu, by przygotować wartościową, bogatą treść, która dobrze odda to co prezentuje dany materiał. Optymalizacja tekstu pod kątem SEO to po prostu dodatkowy plus. Dobrym przykładem będzie tu np. umieszczanie przez internautów mało znanych piosenek na YouTube. Gdy użytkownik nie zna tytułu utworu, podczas poszukiwań stara się posiłkować fragmentem zapamiętanego tekstu. Jeśli słowa piosenki zostały umieszczone w opisie klipu jest szansa, że niszowy materiał zostanie odnaleziony. Tyczy się to oczywiście mało popularnych klipów. Nie warto duplikować opisów dla filmów już funkcjonujących na YouTube. Należy pamiętać, że content is the king, a ta krótka maksyma odnosi się również do treści pod filmem. Dobrze, gdy jest unikalna.

Ponadto, w widocznym miejscu opisu warto jest umieścić pełne klikane hiperłącze do witryny, której dotyczy dany film. Należy pamiętać o prefiksie http:// w URL.

Nie zapomnij o tagach

Materiały wideo oznaczamy jak największą ilością adekwatnych tagów, które jak najlepiej opisują dodany film. Dobrze, by było ich przynajmniej 10. Tagi mogą mieć zarówno charakter ogólny, jak i szczegółowy. Do otagowania materiału wideo należy użyć słów kluczowych zdefiniowanych pod kątem SEO dla danego obszaru tematycznego. Warto pamiętać o frazach z długiego ogona. Należy zwracać też uwagę na poprawną pisownię wyrazów, a także na takie niuanse, jak liczba pojedyncza i mnoga (o ile użytkownicy faktycznie korzystają z obu tych form).

Słowa kluczowe, które mogą pomóc

Wyszukiwarka Google jest w stanie rozpoznać słowa, w przypadku których zakłada, że użytkownik chętniej zapozna się z materiałami wideo lub wręcz poszukuje materiałów wideo. W anglojęzycznej wersji wyszukiwarki są to: tutorial, review, test, what is ... , how to, demonstration, explanation, video. Nie mamy szczegółowych danych, ale podejrzewamy, że słowa te (lub ich tłumaczenie w zależności od charakteru materiału) wplecione w tytułu i opisy polskich klipów wideo, również przyczyniają się (lub będą się przyczyniać w najbliższej przyszłości) do lepszej widoczności filmów w wynikach wyszukiwania. Na pewno warto poeksperymentować.

Co jeszcze?

Pamiętajmy, by film został oznaczony jako publiczny, by mieli do niego dostęp zarówno internauci, jak i roboty wyszukiwarki. Sama nazwa pliku wideo również ma znaczenie, więc należy ją zoptymalizować podobnie jak tytuł.

Warto przygotować transkrypcję filmu. Pomoże w jego indeksacji, a poza tym jest to również jeden ze wskaźników rankingowych.

Trzeba też wiedzieć, że liczy się autorytet kanału wideo. Kwestia ta jest w sumie jasna i dość intuicyjna. W momencie gdy mamy na koncie dużo wartościowych materiałów, które są pozytywnie oceniane przez użytkowników i mają dużą oglądalność, automatycznie wyżej wyświetlane są kolejne dodawane filmy. Na nasz filmowy dorobek w YouTube należy więc patrzeć jak na całość.

Dowiedz się również w jaki sposób promować swoje filmy w Sieci.

--
Szymon Pietkiewicz


Udostępnij:

1 komentarzy:

Unknown pisze...

Dobry artykuł. Dziękuję!