29 stycznia 2014

Catalog Lightbox – nowy format reklamy budującej zaangażowanie

Dobra wiadomość dla firm z branż, które nie mogą reklamować swoich usług za pomocą Product Listing Ads. Dzięki Catalog Lightbox mogą nie tylko się promować, ale przede wszystkim budować zaangażowanie użytkowników. Catbox ma też wiele innych korzyści.

Czym jest Catbox?

Catalog Lightbox (Catbox) to nowy format reklamowy należący do tzw. engagement ads, czyli rodziny reklam budujących zaangażowanie. Interaktywna forma kreacji przykuwa uwagę nowych odbiorców. Reklama typu Catalog Lightbox zamienia zwykłą reklamę displayową w katalog produktów lub usług, gdy użytkownik pozostawi kursor myszy na reklamie przez co najmniej dwie sekundy. Opłata pobierana jest za nie tylko wtedy, gdy użytkownik zaangażuje się w reklamę. Dużym atutem nowego formatu jest możliwość obejrzenia katalogu przez użytkownika bez konieczności opuszczania strony, na której zobaczył reklamę. Reklamodawca ma szansę zaprezentować to, co zwykle można znaleźć dopiero na stronie docelowej.
Reklama typu Catbox składa się (praktycznie) z dwóch kreacji: pierwsza to reklama graficzna (rys. 1.), podobna do tych stosowanych w GDN, jednak należy na niej umieścić CTA (wezwanie do działania) jasno komunikujące czynność rozwijania (np. „Najedź kursorem, by rozwinąć”). Druga składowa nowego formatu reklamowego to katalog lub gazetka reklamowa (rys. 3), która pojawia się na ekranie komputera.

Rys 1.  Pierwszy etap kreacji – reklama graficzna z CTA

Po najechaniu kursorem na reklamę rozpoczyna się wczytywanie reklamy. Na komórkach i tabletach warunkiem odnotowania interakcji jest dotknięcie reklamy na ekranie, na komputerach stacjonarnych i laptopach pozostawienie przez użytkownika kursora myszy na reklamie przez co najmniej 2 sekundy.  To ogranicza przypadkowe interakcje i eliminuje niezamierzone kliknięcia i rozwinięcia katalogu, zapewniając użytkownikom większy komfort, a reklamodawcom lepszą skuteczność kampanii.

Rys. 2. Wczytywanie katalogu w czasie pozostawienia przez użytkownika kursora myszy w świetle reklamy

Wartością dodaną katalogu jest z pewnością możliwość przypięcia tagów do poszczególnych produktów. Po kliknięciu w tag, użytkownikowi wyświetla się dodatkowe okno z dokładniejszymi informacjami o produkcie, a wszystko to dzieje się bez opuszczania aktualnie przeglądanej strony. Alternatywnym rozwiązaniem jest możliwość dodania tagów z linkiem, prowadzących bezpośrednio do strony produktu w serwisie internetowym reklamodawcy.

Rys. 3. Reklama po rozwinięciu do postaci katalogu]

Jak zacząć?

Na karcie Kampanie należy wybrać z menu: + Kampania, zaznaczając opcję - Tylko sieć reklamowa. Wybierając typ kampanii, zaznaczyć: Tylko sieć reklamowa – zaangażowanie (Interaktywne reklamy multimedialne zoptymalizowane pod kątem zaangażowania użytkowników). Wszystkie ustawienia, takie jak budżet, stawki, harmonogram, ustala się w koncie AdWords. W kampaniach budujących zaangażowanie możemy stosować wszelkie znane i dostępne metody kierowania w sieci reklamowej. Można dodać atrybuty takie jak: kierowanie na miejsca docelowe, tematy, zainteresowania, płeć, wiek oraz listy remarketingowe. W panelu jest możliwość skonfigurowania kampanii, jednak obecnie reklamy w formacie CTB może dodać tylko konsultant Google. Czas wdrożenia to ok. 2 dni robocze.

Wymagania techniczne są takie same jak przy standardowej reklamie rozwijalnej. Początkowy rozmiar wczytywanego elementu to max. 100KB. Rozmiar całego pliku: katalogu/gazetki reklamowej to mniej niż 1024 MB, poszczególne strony max. 2 - 3 MB. Katalog musi być przygotowany w formacie .pdf o jakości 300 dpi lub 2048x1536 pikseli. Więcej nt. danych technicznych: https://support.google.com/adwordspolicy/answer/2906417

Koszty kampanii z wykorzystaniem Catalog Lightbox


Jako, że reklama ta należy do grupy "engagement ads", stawką jest w tym przypadku CPE (cost per engagement). Opłata jest pobierana tylko wtedy, gdy użytkownik wejdzie w interakcję z przekazem reklamowym, pozostawiając kursor myszy na reklamie przez co najmniej 2 sekundy i rozwinie docelowy format, czyli katalog. Wszystkie następne kliknięcia w obrębie katalogu i jego przeglądanie są bezpłatne. W sekcji „Stawki i budżet” jedyną dostępną opcją będzie „Nacisk na zaangażowanie, samodzielne określanie maksymalnych stawek CPC”, a opłata będzie naliczana tylko wtedy, gdy użytkownik wejdzie w interakcję z reklamą.

Pierwsze statystyki

Po przeprowadzeniu testów opisywanego formatu u klientów z trzech różnych branż, możemy uznać, że efekty tych kampanii są zadowalające pod względem zasięgu reklam, współczynnika rozwinięć reklamy do formy katalogu oraz kosztu pozyskania, czyli zaangażowania użytkownika. CTRy kształtowały się na poziomie ok. 5%, co w sieci reklamowej jest bardzo dobrym wynikiem. Koszt jednego kliknięcia wahał się w zależności od branży od 10 do 20 groszy.

W kampaniach budujących zaangażowanie liczba kliknięć wskazuje, ilu użytkowników weszło w interakcję z przekazem reklamowym, czyli rozwinęło reklamę do postaci katalogu. Kolumna CTR dostarcza informacji o tym, jaki był współczynnik zaangażowania. Liczbę kliknięć prowadzących do strony docelowej można sprawdzić w raporcie „Bezpłatne kliknięcia”, ponieważ za kliknięcia przekierowujące do strony docelowej reklamodawca już nie płaci.

Rys. 4. Catbox – statystyki dotyczące branży usługowej

Jakie korzyści?

Nowy format reklamy to doskonały sposób na dystrybucję katalogu elektronicznego, zarówno do osób nieznających naszego serwisu, jak i do dotychczasowych użytkowników. Catbox daje nam wiele możliwości wykorzystania kombinacji list remarketingowych i dotarcia do osób, które znają nasz produkt bądź usługę. Firmy inwestują wiele w utworzenie pięknych, drukowanych katalogów. Reklamy Catbox są idealnym rozwiązaniem na pokazanie ich cyfrowej wersji całemu światu. Eliminują koszty tradycyjnego druku i koszty przesyłki, dają możliwość dotarcia do jeszcze szerszego grona odbiorców. Korzystając z katalogu Lightbox użytkownicy mogą łatwo przeglądać jego strony, oglądać najnowsze propozycje produktów, sprawdzać ceny. Niewątpliwym atutem jest to, że użytkownicy mogą pozostać na przeglądanej stronie internetowej, na której zobaczyli reklamę.

Catbox daje możliwość zaprezentowania wszelkiego rodzaju produktów, nawet tych niematerialnych / wirtualnych. Jest to idealne rozwiązanie dla branży usługowej, która nie może reklamować swoich „produktów”, choćby za pomocą Product Listing Ads. Do takich branż możemy zaliczyć: turystykę, edukację, branżę medyczną, dziedzinę IT (w zakresie sprzedawania wirtualnych produktów, jakimi są np. oprogramowanie, hosting, klucze licencyjne). Potencjał nowego formatu niesie ogromne korzyści użytkownikom i daje nowe możliwości, nie tylko dużym reklamodawcom.

--
Agnieszka Włodarczyk, Paid Search Executive


Udostępnij:

1 komentarzy:

Maciej pisze...

Nie wiem jak to zrozumieć, ale mnie to nie przekonuje