26 lutego 2014

2014 pod znakiem walki z SWL'ami - Google podejmuje działania wobec dwóch polskich sieci wymiany linków

Pod koniec stycznia na Facebooku informowaliśmy Was o podjęciu działań Google przeciwko francuskiej sieci wymiany linków Buzzea, wtedy też Matt ostrzegł niemiecki rynek przed zbliżającymi się porządkami na ich polu. Niespełna miesiąc po tych wydarzeniach i my w Polsce doczekaliśmy się działań skierowanych przeciwko systemom wymiany linków. Przedwczoraj na swoim Twitterze Matt Cutts poinformował o podjęciu kroków przeciwko dwóm polskim sieciom.


Informacja ta zbiegła się z wpisem na oficjalnym blogu Google dla webmasterów na temat nienaturalnych linków i kroków jakie należy podjąć jeśli wobec naszego serwisu zostały podjęte ręczne działania. W sieci zaroiło się od spekulacji, wobec których systemów podjęte zostały działania, bo przecież mamy ich sporo na naszym rynku. Zainteresowanych odsyłamy do komentarzy pod twittem Matta.

Jaki wpływ będzie miało to na polskie SEO? Komentuje Mateusz Rzetecki, SEO Specialist w Bluerank
Biorąc pod uwagę, iż przez niespełna dwa miesiące webspam team wziął się za systemy wymiany linków w trzech krajach, a z wypowiedzi Matta można wywnioskować, że nie jest to jeszcze koniec, to rok 2014 zapowiada się dość interesująco. Podejrzewam, iż niebawem usłyszymy o kolejnych karach nałożonych na polskie systemy.

Przez ostatni rok wychodzenie z filtrów było jednym z najpopularniejszym tematów w kręgach SEO, coraz więcej projektów rozpoczyna się od zrobienia porządków i usuwania nienaturalnych odnośników najczęściej pochodzących właśnie z SWL’i. W świetle ostatnich wydarzeń tendencja ta będzie z pewnością wzrostowa. Tym samym Google ponownie daje do zrozumienia, że pójście na skróty nie popłaca a opieranie swojej strategii SEO na systemach wymiany linków nie będzie przynosić długotrwałych efektów.

Na widoczne skutki ostatnich działań będzie trzeba poczekać jeszcze pewnie kilka dni, wtedy też będzie można jednoznacznie wskazać systemy, które zostały ukarane. Chociaż już teraz typuje się dwa popularne systemy rotacyjne. 

--
Redakcja


Udostępnij:

1 komentarzy:

Tomasz Wydra pisze...

Robi się ciekawie. Na pewno oberwały sieci eweblink i gotlink. Wiele domen teraz otrzymuje komunikaty o nienaturlanych linkach. Trzeba obserwować i zobaczymy jaki będzie finał