20 stycznia 2015

Automatyczne śledzenie zdarzeń w nowej wersji Google Tag Managera

Mijają 3 miesiące, odkąd Google zaprezentował Tag Managera w ulepszonej wersji.  Jeżeli korzystasz z poprzedniej, musisz pamiętać, że obowiązkowy update czekający wszystkich w najbliższym czasie może wpłynąć na dotychczas opublikowane przez Ciebie tagi. 

Jak było?
Do tej pory automatyczne śledzenie zdarzeń przez GTM odbywało się za pomocą tzw. Odbiorników (Listenerów). Tworzone tagi odbiorników ,,nasłuchiwały” konkretnych interakcji na stronie, na przykład kliknięć w linki, wypełnień formularzy czy czasu sesji.  To one odpowiadały za przekazanie do GTM informacji o zaistnieniu eventu (określanego jako np. event gtmClick dla Odbiornika Kliknięć), a kolejne tagi definiowały, którą konkretnie akcję przekazać jako zdarzenie do Google Analytics. Przykładowo, chcąc mierzyć dodania produktu do schowka, zatem kliknięcia w przycisk o id ,,schowek”, tworzyliśmy odpowiednio:

- odbiornik kliknięć dla wszystkich stron, gdzie akcja była możliwa – choćby i dla reguły All pages
- tag zdarzenia Analytics o regule event= gtmClick (kliknięte elementy) oraz id=schowek (zawężenie śledzenia kliknięć tylko do tego konkretnego przycisku, uruchamiany również na wszystkich stronach.  W konfiguracji tagu należało zdefiniować parametry zdarzenia – czyli kategorię i akcję.

Jak będzie?
Użytkownicy nowo utworzonych kontenerów lub Ci, którzy zmigrowali stare do wersji 2 muszą przetestować i zredefiniować swoje tagi śledzące zdarzenia, gdyż ulepszony GTM nie obsługuje już Odbiorników. Dobra wiadomość jest taka, że tworzenie nowych tagów będzie dużo szybsze i  jeszcze łatwiejsze :)
Oto przykładowa instrukcja krok po kroku. Zwróć uwagę, że wersja 2 to także inne nazwy niektórych elementów występujących w czasie tworzenia tagów.
- Reguły to teraz Triggery
- Makra obecnie określamy jako Zmienne (Variables)
1. Wybierz jako typ tagu Google Analytics/ [Twoja wersja Analytics]

 2. Wybierz, jaka reguła uruchamia tag (to również Nowość – w starym interfejsie GTM regułę             dobieraliśmy właściwie w dowolnym momencie tworzenia tagu).

3. Ja zdecydowałam się na regułę opartą na formularzu. Zauważ, że możesz śledzić wypełnienie wszystkich (co skróci ścieżkę tworzenia tagu, jeśli strona zawiera tylko 1), lub określonych. Jeśli wybierzesz  konkretny formularz, to musisz utworzyć dla niego trigger, lub wybrać go z listy już istniejących.

4. Kolejny krok to doprecyzowanie triggera.

 5. W ostatnim kroku określasz podtyp tagu – w tym wypadku Zdarzenie.


Schemat działań po utworzeniu tagu pozostaje taki sam, jak w starym GTM – działanie tagu możemy przetestować w trybie debugowania, a następnie opublikować uaktualniony kontener.

Jak zacząć?
Wszystkie nowo utworzone konta działają już według GTM v2. Jeśli jednak chciałbyś przenieść już istniejący kontener do odświeżonego interfejsu, nic prostszego.  Na samym dole menu znajdziesz funkcję eksportu.
Uzyskany tą  drogą plik .json należy zaimportować do nowego interfejsu, korzystając z panelu Administratora:
System daje 2 możliwości importu, obie tworzą nowy kontener. Merge powoduje zachowanie tagów utworzonych już w nowym interfejsie i dodanie do nich tych, które znajdują się w pliku. Opcja Overwrite powoduje zastąpienie poprzedniego kontenera w całości nowym.
Tuż przed potwierdzeniem importu otrzymasz liczby nowo utworzonych, zaktualizowanych i usuniętych elementów  - przy czym jako usunięte traktowane są te, które w wersji 2 nie są już potrzebne, lub są domyślnie nieaktywne (jak niektóre makra, które dopiero możesz aktywować w panelu). Pamiętaj, by po potwierdzeniu  dokładnie przyjrzeć się całemu kontenerowi. Celnie ujął to Simo Ahava, i trudno się z nim w tej kwestii nie zgodzić: First of all, double-check all your tags, triggers and variables. No, triple-check, quadruple-check, and then check again. W nowym interfejsie zobaczysz inny niż do tej pory identyfikator kontenera - dlatego zanim całość zacznie działać, musisz podmienić także kod GTM na swojej stronie.
Tuż po potwierdzeniu i przetestowaniu, nowy interfejs jest gotowy do użycia. Mamy w nim do dyspozycji nowe, wbudowane tagi, a w sposób równie prosty, co opisany powyżej, można mierzyć chociażby wirtualne odsłony. Chętnie dowiemy się, czy i jak udało Wam się wykorzystać możliwości GTM v2:) Koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzach!

--
Aleksandra Lisiecka, Junior Digital Analyst


Udostępnij:

2 komentarzy:

Magda pisze...

Kiedy wszyscy będą mieli zmianę na v2? Gdzie mogę samodzielnie zrobić update na drugą wersję?

bluerank pisze...

W tym momencie można 'uaktualnić' stare konto do nowej wersji eksportując kontener do pliku JSON (link Import/Export w menu po lewej stronie) i importując do konta utworzonego w nowym interfejsie (sekcja Admin, link Import Container). GTM utworzy nową wersję, do której zaimportowane zostaną tagi, reguły i zmienne starego kontenera.