6 maja 2009

Google Analytics - analiza formularzy - poradnik (cz. III)

W poprzedniej części poradnika pisaliśmy o optymalizacji formularzy z wykorzystaniem analizy błędów popełnianych przez użytkowników oraz analizy stopnia wypełnienia formularza. Mając do czynienia z bardzo zaawansowanymi formularzami (np. dla instytucji z sektora finansowego), gdzie formularze te stanowią często kluczowy element serwisu, możemy wprowadzić dodatkową analizę wykorzystując do tego narzędzie zwane Website Optimizer (optymalizator witryny).

Na podstawie analizy błędów otrzymujemy informację, z jakimi polami użytkownicy mają problem i tu pojawia się koncepcja wprowadzenia zmiany (lub wielu zmian). W pierwszym przypadku możemy zastosować prosty test typu A / B. Przygotowujemy dwie wersje badanego formularza i dajemy do przetestowania grupie testerów. Na podstawie otrzymanych wyników jesteśmy w stanie sprawdzić, który formularz uzyskał lepsze wyniki, tzn. w którym użytkownicy popełnili mniejszą liczbę błędów podczas jego wypełniania (wymaga wdrożenia analizy błędów, o której pisano wcześniej).

Website Optymizer umożliwia prowadzenie testów dla wielu formularzy lub kombinacji elementów, dlatego różne testy można prowadzić w różny sposób. Opracowanie całego procesu i zaplanowanie, co i w jaki sposób oraz w jakich kombinacjach będziemy testować stanowi tu kluczową kwestię. Website Optimizer jest w stanie bardzo ułatwić i zautomatyzować taki proces. Warto to wykorzystać.

Optymalizacja formularzy jest niezbędna wszędzie tam, gdzie jest na nich oparty proces sprzedaży produktów i usług, dlatego warto poświęcić czas i zaangażować środki, aby uzyskać w tym zakresie optymalne efekty. Zmniejszenie ilości błędów popełnianych przez użytkowników, zwiększenie współczynnika user friendly formularza przekłada się przecież na ilość konwersji, oraz wzrost zadowolenia internautów, co daje wymierne efekty finansowe.

--
Tomasz Lewandowski - certyfikowany analityk Bluerank


Udostępnij:

0 komentarzy: