18 sierpnia 2009

Rel="canonical" a przekazywanie link popularity

Niecałe dwa tygodnie temu pisaliśmy o wpływie tagu [rel="canonical"] na indeksację stron. Wtedy wnioskiem z badania było to, że...

Google nie usuwa z indeksu stron z tagiem [rel="canonical"] wskazującym na inną stronę, ale przy wyświetlaniu wyników wyszukiwania, lepiej traktuje te, na które tag wskazuje.

Po napisaniu artykułu postanowiliśmy sprawdzić czy [rel="canonical"] przekazuje link popularity. Badanie wykonano tworząc dwie strony http://www.morusek.pl/canonical/index.php oraz http://www.morusek.pl/canonical/strona_wlasciwa.php,
przy czym:

Celem badania było sprawdzenie, czy strona_wlasciwa.php, mimo braku jakichkolwiek linków zewnętrznych, zostanie zaindeksowana przez samo wskazywanie tagu [rel="canonical"] z innej.

Wyniki
Strona http://www.morusek.pl/canonical/index.php została zaindeksowana dość szybko, bo już po dwóch dniach (i pozostała w indeksie do dziś), natomiast strona_wlasciwa.php nie została w ogóle zaindeksowana.

Wnioski
Wniosek z badania jest taki, że tagi [rel="canonical"] mogą tylko podpowiadać wyszukiwarce Google, która strona jest ważniejsza, ale nie mogą przenosić link popularity ani powodować, żeby strony przez nie wskazywane były indeksowane zamiast stron, na których tagi się znajdują.

--
Jacek Tkaczuk


Udostępnij:

2 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Jest to możliwe że dwa blogi [a="http://nowe-technologie.blogspot.com/"]nowe technologie[/a] i [a="http://spawalnictwo.blogspot.com/"]spawalnictwo[/a] są tak samo podlinkowane a jeden blog ma daną stronę jako link popularity a drugi blog ma ten sam link ale nie traktuje tego linku jako link popularity.

Anonimowy pisze...

Witam, poprosiłbym o sprecyzowanie pytania. Skąd są podlinkowane? Skąd wiadomo, że link popularity nie jest przenoszone?
Sam PageRank o niczym nie świadczy.