3 sierpnia 2009

Wyszukiwarki głosowe - raport

Badanie porównujące wybrane wyszukiwarki głosowe przeprowadzono w styczniu br. wśród użytkowników iPhone 3G. Autorem raportu jest Albright Communiactions/MSearchGroove.

Okazuje się, że wyszukiwarka ChaCha pokonuje głosowe wyszukiwarki Google i Yahoo! Co prawda, przeprowadzenie badania było zlecone właśnie przez wyszukiwarkę ChaCha, ale jak podkreśla zleceniodawca, początkowo nie zakładano jej obecności w tym zestawieniu.

Zarówno Google Voice Serach, jak i Yahoo oneSearch with Voice używają automatów do wyszukiwania głosowego, wyszukiwarce Chacha natomiast w interpretacji głosowych zapytań pomagają ludzie.

Zapytania rozpatrywano w dwóch kategoriach - zapytania naturalne językowo i zapytania zbudowane tylko ze słów kluczowych (liczba słów zredukowana do niezbędnego minimum). ChaCha okazała się zasadniczo lepsza od Google i nieco lepsza od Yahoo / Vlingo w kategorii zapytań naturalnych. W zapytaniach kluczowych różnice te zmniejszyły się, ale i tu ChaCha odnotowała przewagę.

Na 18 zapytań kierowanych do wyszukiwarek, na odpowiedź od ChaCha trzeba było czekać najdłużej, ale za to odpowiedzi były najbardziej trafne (16/18). W przypadku Google i Yahoo wartości te były znacznie niższe - odpowiednio 4/18 i 5/18 (w kategorii naturalnych zapytań).

Przewaga ChaCha wynika z pewnością z pierwiastka ludzkiego w procesie wyszukiwania i budowania rankingu wyników - zapewnia to rzetelność i trafność odpowiedzi.

Więcej można przeczytać tutaj
Report: ChaCha Voice Search Beats Google, Yahoo/Vlingo In Accuracy, Reliability--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: