10 grudnia 2009

Cele w Google Analytics oraz… mała rzecz, a cieszy :) - funkcja „pivot”

Google Analytics jest ciągle ulepszany i sukcesywnie zyskuje nowe funkcjonalności. Ich wzbogacenie nastąpiło między innymi w obszarze celów.

Obecnie, w ramach jednego profilu, można skonfigurować do 20 celów, które są podzielone na 4 grupy. W jednej grupie możemy ustawić 5 celów. Dodatkowo, zmiany dotyczą również tego, co może być celem. Jest to bardzo istotna zmiana, ponieważ - oprócz ustawienia jako konwersji wybranego adresu URL - zyskaliśmy możliwość konfiguracji czasu spędzonego na witrynie oraz ustawienia pożądanej liczby stron na wizytę.Do analizy konwersji na cel „on the fly” możemy również wykorzystać inną funkcjonalność dostępną w Google Analytics, tj. skorzystać z „zaawansowanych segmentów” i skonfigurować segment ukierunkowany na konkretny adres URL naszej ”thank you page”. Przykład wykorzystania zaawansowanych segmentów został między innymi przedstawiony przez Mariusza Gąsiewskiego na Jego blogu.

A teraz mała rzecz, która cieszy ;) czyli funkcja „ pivot”…

Dzięki „pivotowaniu” jesteśmy w stanie realizować raporty w postaci wygodnej tabeli. Przykładem takiego raportu będzie raport SEO, w którym w jednym widoku w postaci tabeli będziemy mieli słowa kluczowe (w wierszach) oraz adresy stron docelowych (w kolumnach). Raport ten będzie miał następująca postać…Dzięki zastosowaniu funkcji „pivot”, dane są dostępne w jednym widoku - od razu mamy tu liczbę „unikalnych” słów kluczowych, które sprowadzają ruch na 35 stron docelowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w wierszach ustawić landing page, a w kolumny wprowadzić słowa kluczowe. W obszar danych możemy wprowadzić „odwiedziny” lub inną, jedną z dostępnych wielkości.Zachęcamy do zabawy w „pivotowanie” :) oraz do odkrywania nowych możliwości GA.

--
Konrad Dopieralski


Udostępnij:

0 komentarzy: