Google zachęca do wyszukiwania
Nowy wygląd strony Google.pl oraz zmieniony sposób prezentacji wyników wyszukiwania i opcji ich sortowania jest już dostępny dla wszystkich użytkowników. Wcześniej podobne zmiany obserwować mogliśmy m.in. na Google.de.
Poza odświeżeniem logotypu, zmieniono strony z wynikami wyszukiwania. Teraz, można je łatwiej filtrować korzystając z opcji udostępnionych (i - co istotne - wyraźnie wyróżnionych) w lewej nawigacji.
Google, jak widać, kładzie większy nacisk na opcje wyszukiwania... - podkreślają specjaliści z Bluerank. Wcześniej były one zdecydowanie mniej widoczne i stanowiły jakby dodatek do całości. Teraz są niemalże na pierwszym planie - to normalne menu zachęcające internautów do korzystania z udostępnionych funkcjonalności. Taki zabieg może na przykład zwiększyć kiczbę wyszukań obrazków, co powinno nas skłonić do większego przywiązania uwagi do optymalizacji grafik umieszczanych na stronach WWW. Użytkownicy mogą teraz częściej przeszukiwać newsy czy same wyniki typu 'real time search', co z kolei wywołać może / powinno na jeszcze większą chęć wśród właścicieli serwisów internetowych do wykorzystywania w promocji witryny mediów społecznościowych.
Wiadomo zatem mniej więcej, jak zmiana sposobu prezentowania wyników wyszukiwania może wpłynąć na działania optymalizacyjne (SEO) wykonywane na rzecz serwisów WWW. Czy natomiast zmieni się cokolwiek w zakresie działań PPC?
O tym trudno teraz przesądzać - zobaczymy za jakiś czas, czy nowy wygląd strony i inne rozmieszczenie wyników wyszukiwania będzie mieć jakikolwiek wpływ na kampanie linków sponsorowanych realizowane w Google. Niektórzy obstawiają co prawda początkowy spadek CTR, ale to kwestia przyzwyczajenia się internautów do nowego układu. Jeśli więc jakikolwiek spadek skuteczności odnośników sponsorowanych nastąpi, będzie to najprawdopodobniej zjawisko chwilowe.
A jak sprawa wygląda z punktu widzenia web usability...
Wątpliwości budzi pole wyszukania, które obecnie nie jest stworzone w oparciu o zasadę użyteczności. Wizualnie wydaje się być wypukłe, wcześniej sprawiało wrażenie wklęsłego, co było bardziej intuicyjne.
Aktualizacja z dn. 11 maja 2010 r.
Eksperci polskiej branży interaktywnej na łamach portalu Wirtualne Media wypowiadają się na temat zmian wprowadzonych przez Google w wynikach wyszukiwania. Wśród opinii znajdziecie również wypowiedź dyrektora zarządzającego naszej agencji - Zbyszka Nowickiego. Poniżej jej fragment...
(...) Dzięki kategoriom tematycznym oraz kryteriom (np. czasu), łatwiej będzie zobrazować klientom inne formy kontentu niż tekstowa obecność w SEO lub AdWords. Jestem przekonany, iż wprowadzenie tego typu modyfikacji w 37 wersjach językowych zostało poparte szczegółowym planowaniem, wielomiesięcznymi testami z zakresu ergonomii oraz oceną ryzyka potencjalnego negatywnego wpływu na wyszukiwanie. Dlatego uważam, że się przyjmie i to na plus.
--
Aneta Mitko
0 komentarzy:
Prześlij komentarz