25 listopada 2011

Konkursy, jako metoda na pozyskanie wartościowych linków

W naszym ostatnim wpisie „Białe zaplecze? Cały Internet!” mogliście przeczytać o dość ciekawej metodzie na pozyskanie odnośników do Waszych stron. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić kolejny sposób na zdobycie wartościowych linków. Metoda, oprócz dużych możliwości w link buildingu, ma również inne zalety, jakimi są np. promocja i zwiększenie świadomości marki wśród internautów.

Konkursy, bo o nich tu mowa, to doskonały sposób na pozyskanie odnośników z wielu tematycznych stron internetowych, a także na zgromadzenie pokaźnej bazy maili, którą będziecie mogli wykorzystać w przyszłości przy promocji Waszej oferty lub kolejnych konkursów. 

O czym trzeba pamiętać?

Nagrody to główny element, który skłania internautów do wzięcia udziału w zabawie. Jeżeli Wasz budżet nie pozwala na zafundowanie drogiej nagrody, dobrym sposobem będzie nawiązanie współpracy np. z serwisami, blogerami, czy firmami powiązanymi z Waszą branżą. Dajcie im znać o swoim konkursie i zaoferujcie im np. umieszczenie ich linka lub banera wśród sponsorów konkursu, w zamian za pokrycie części lub całości kosztów nagrody. Często dzięki takim działaniom nawiążecie kontakty, które będą owocowały w późniejszej współpracy.

Poinformuj innych o swoim konkursie

Każdy chyba zdaje sobie sprawę, że to uczestnicy konkursu w głównej mierze decydują o jego powodzeniu, dlatego nie możecie zapomnieć o wcześniejszej promocji przedsięwzięcia wśród internautów. Jeśli forma Waszej działalności na to pozwala, postarajcie się nawiązać współpracę z innymi stronami, serwisami, blogami z branży. Kolejną, a zarazem bardzo dobrą metodą promocji konkursów w Sieci, są serwisy grupujące wszelkiego rodzaju promocje i zabawy. Niestety, w rodzimym Internecie serwisy te nie osiągnęły zbyt dużej popularności, dlatego warto poświęcić trochę czasu i postarać się wyszukać ich jak najwięcej. Poniżej zamieszczamy przykłady portali tego typu:

•    http://www.huntersi.pl
•    http://www.sledzimykonkursy.pl
•    http://darmowe-konkursy.pl

Idealnymi uczestnikami zabawy będą również Wasi dotychczasowi użytkownicy, dlatego nie zapomnijcie o poinformowaniu ich o konkursie za pomocą odpowiednio skonstruowanego maila lub w przypadku forów np. prywatnej wiadomości. Kolejne miejsca, o których nie można zapomnieć podczas promocji swojego konkursu to mikroblogi np. Twitter, Blip, Flaker, itp. oraz portale społecznościowe np. NK, Facebook, Google+. Serwisy te mają ogromne możliwości jeśli chodzi o szybkie rozpowszechnianie się informacji w Internecie oraz pozyskiwanie odnośników do waszej strony, ale tego na pewno nie musimy tłumaczyć ;)

Jeżeli macie taką możliwość stwórzcie kilkudziesięciosekundowy filmik informujący o Waszym konkursie, jego zasadach i nagrodach. Jeśli jeszcze nie posiadacie konta w serwisie YouTube oraz w innych portalach pozwalających na prezentację krótkich filmów wideo, koniecznie je załóżcie. Serwisy te, to idealne miejsce na rozpowszechnienie waszego materiału. Dzięki łatwości w kopiowaniu filmów z takich portali, w bardzo szybkim czasie o waszym konkursie może usłyszeć duża liczba internautów. Dodatkowo, każde umieszczenie wideo na zewnętrznych stronach, to dodatkowy link do Waszego profilu, który powinien zawierać odnośniki do Waszej strony. Im atrakcyjniejszy materiał wideo, tym większa szansa na jego popularyzację online.

E-mail zgłoszeniowy

Aby pozyskać jeszcze więcej linków, spróbujcie namówić do ich zdobywania samych uczestników, poprzez krótki mail zgłoszeniowy np.:


Gwarancja pozyskania odnośnika

Możecie również zorganizować konkurs, w którym poprzez odpowiednio skonstruowany regulamin, od każdego uczestnika będziecie wymagać umieszczenia linków do Waszej strony. Niestety, nie we wszystkich przypadkach można sobie na to pozwolić. Jeżeli zadaniem konkursowym będzie np. dodanie wpisu na blogu lub stworzenie nowego topicu na forum na zadany temat, możecie pokusić się o zamieszczenie takiej informacji w regulaminie:

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w naszym wpisie pomogą wam w organizacji własnego konkursu, który przyczyni się do zdobycia wielu wartościowych linków dla Waszej strony. Więcej na temat link buildingu poprzez wykorzystanie konkursów znaleźć można na blogu SEOmoz.

--
Mateusz Rzetecki - Junior SEO Specialist w Bluerank


Udostępnij:

4 komentarzy:

Język niemiecki pisze...

Na początku tego roku zorganizowałem podobny konkurs na swoim blogu, nagrody nie były powalające, ale linki liczyłem w grubych setkach (sam Facebook to ok. 350 "lajków") a uczestników było tylko trzynastu :) Fora, grupy dyskusyjne, strony szkół, portale regionalne - linki były wszędzie.

Marcin999 pisze...

To rzeczywiście dobry sposób. Mieliśmy dość fajny konkurs, który wzbudził spore zainteresowanie, linkowanie = jak u kolegi powyżej fb, fora, było tego naprawdę sporo..

Zbigniew Grabowski pisze...

Też myślałem o konkursie fotograficznym z nagrodami, tzn. aktywność polegałaby na zrobieniu i przesłaniu zdjęcia i opcjonalnie lajkowanie fanpage. Natomiast po lekturze artykuły myślę, że jednak lepszą opcją będzie wzbogacić pomysł o link do strony z odpowiednim anchorem.

Dzięki za inspirację :)

bluerank pisze...

W takim razie nie pozostaje nam nic innego jak życzyć powodzenia i dużo kreatywnych pomysłów na organizację konkursów.