13 marca 2012

W jaki sposób wyszukiwanie zaawansowane w Google jest pomocne w działaniach SEO?

Jak skutecznie wyszukiwać potencjalne strony, na których możemy umieścić wartościowy odnośnik? To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z SEO. Dla osób tych postanowiliśmy stworzyć listę zapytań umożliwiających zaawansowane wyszukiwanie w Google, co zdecydowanie przyspieszy i umili Waszą pracę oraz będzie wzorem do tworzenia dalszych zapytań.

Z pewnością dla wielu z Was nie jest to żadną nowością, że dzięki złożonym zapytaniom w Google, możemy ograniczyć wyniki wyszukiwania wyłącznie do interesujących nas stron. Precyzja w uzyskiwaniu określonych wyników zależy ostatecznie od naszej kreatywności. Aby bardziej zagłębić się w złożone zapytania, które w swojej pracy wykorzystuje wielu specjalistów SEO na całym świecie, w poniższej tabeli przedstawiliśmy kilka najważniejszych. Będzie je można wykorzystywać przy tworzeniu bardziej rozbudowanych zapytań.


Jak zauważyliście, w niektórych zapytaniach dodany został operator ” ”, który ma za zadanie sprecyzowanie wyników wyszukiwania dla konkretnych słów. Na przykład w przypadku zapytania intitle:”marketing internetowy” nie pojawią się wyniki, które zawierają w tytule sformułowania "marketingu internetowego" czy "marketing w Internecie" lub jakiekolwiek inne zestawienie tych słów, które mogłyby pojawić się gdybyśmy nie użyli  znaków” ”.

W poniższej tabeli przedstawione zostały podstawowe operatory, które powinien znać każdy, kto chce budować bardziej zaawansowane zapytania w Google.

Zanim przejdziemy do rozbudowanych zapytań, wyjaśnimy najpierw czym są tak zwane „footprints”, czyli stałe elementy, które cechują konkretne skrypty CMS. Innymi słowy, są to wyrażenia, które powtarzają się na większości stron bazujących na danym oprogramowaniu. Przyjmijmy, że chcemy wyszukać strony oparte na popularnym skrypcie Wordpress.

Przykładowe zapytanie wyszukujące takie strony:

•     intext:“Powered by WordPress”

W ten sposób wyszukaliśmy wszystkie strony zawierające w treści sformułowanie „Powered by Wordpress”, które jest charakterystyczne dla stron opartych na tym skrypcie.


Niezbyt dokładne sprecyzowanie zapytania powoduje, że wyświetli się wiele stron, które mogą nie być oparte na wspomnianym skrypcie, lecz zawierać tylko charakterystyczne sformułowanie w treści. 

Mając już podstawową wiedzę, możemy zapoznać się z pomysłami na bardziej złożone zapytania:

•    site:.com intitle:”pozycjonowanie stron www”


Zapytanie to wyszuka nam wszystkie strony z rozszerzeniem ".com" i z wyrażeniem "pozycjonowanie stron www" w tytule.

•    link:stronakonkurencji1.pl link:stronakonkurencji2.pl –link:mojastrona.pl


Bardzo często zdarza się, że strony konkurencji pozyskują linki z tych samych źródeł. Zapytanie to pokaże nam strony, na których znajdują się odnośniki do naszej konkurencji z wyłączeniem stron, które zawierają linki do nas.

•    link:stronakonkurencji.pl -link:twojastrona.pl intitle:”słowo kluczowe” inurl:forum OR inurl:forums


Zapytanie podobne do poprzedniego, lecz tym razem wyniki zostaną zawężone wyłącznie do forów internetowych, które w tytule zawierają słowo kluczowe.

 •    "słowo kluczowe" AND " Dozwolone znaczniki HTML: <A>


Bywa, że strony umożliwiające dodanie znaczników HTML w treści komentarza posiadają wspólne „footprints” w tym przypadku sformułowanie "Dozwolone znaczniki HTML: <A>". Dodatkowo, wyniki wyszukiwania zostały zawężone do stron zawierających słowo kluczowe.

•    słowo kluczowe intitle:”dodaj stronę” OR intitle:”add site” OR intitle:”Add URL”


Zapytanie to wyszukuje strony, które w tytule zawierają sformułowania charakterystyczne dla katalogów stron, jak np. "dodaj stronę". Dodatkowo, określone zostało słowo kluczowe, które ma za zadanie sprecyzować wyniki dla konkretnej branży np. biznes, turystyka itp.

Dość ciekawym rozwiązaniem są również zapytania, które pozwalają wyszukać osoby w portalach społecznościowych oraz mikroblogach, pod kątem tematów na jakie się wypowiadają. Tak utworzoną listę użytkowników możemy wykorzystać do nawiązania kontaktów biznesowych lub np. Guest Blogingu.

•    site:facebook.com/people „słowo kluczowe”


Zapytanie to wyszuka wszystkie Facebook’owe profile, w których wymienione zostało podane słowo kluczowe.

•    site:youtube.com/user “słowo kluczowe”


Tym razem przeszukujemy YouTube.com

•    site:.blip.pl intitle:blog użytkownika "słowo kluczowe"


Zapytanie wyszuka nam wszystkie profile w serwisie Blip.pl, w których zostało wymienione słowo kluczowe.

Proszę pamiętać, że powyższa lista to tylko kilka przykładów złożonych zapytań umożliwiających zaawansowane szukanie w Google, a sama precyzja wyników zależy wyłącznie od kreatywności. Mamy nadzieję, że przydadzą się Wam one w wyszukiwaniu wartościowych i tematycznych stron, na których będziecie mogli pozyskać odnośniki. Jeśli posiadacie już jakieś ulubione zapytania, zapraszamy do podzielenia się nimi z innymi w komentarzach pod wpisem. Wszystkim rozpoczynającym dopiero przygodę z zawaansowanym wyszukiwaniem życzymy powodzenia.

--
Mateusz Rzetecki - Junior SEO Specialist w Bluerank


Udostępnij:

3 komentarzy:

Adam pisze...

Świetny artykuł. Dawno czegoś takiego nie znalazłem na blogach :)

Jaro pisze...

Zgadza się, świetny artykuł zresztą jak wszystkie poprzednie.

Link expert pisze...

Tekst OK, tylko drobna uwaga odnośnie śledzenia linków konkurencji - lista widoczna po zastosowaniu operatora link: to zaledwie czubek góry lodowej.