17 maja 2012

Blueffect - wybrane wystąpienia prelegentów

Blueffect – I Ogólnopolski Kongres Efektywności za nami. Wydarzenie przyciągnęło uwagę wielu osób zainteresowanych tematyką biznesowego wykorzystania analityki webowej. Wystąpienia polskich i zagranicznych prelegentów pozwoliły uczestnikom konferencji zapoznać się z najnowszymi światowymi trendami w analityce internetowej. Poniżej wybrane prezentacje przedstawione na Kongresie.

Maarten Berge (iProspect) w swojej prezentacji pokazał, iż firmy posiadające dane i statystyki dotyczące aktywności użytkowników, często nie wiedzą, jak z nich skorzystać. Brak wiedzy - jak analizować pozyskiwane dane, prowadzi do problemów związanych z wyciąganiem właściwych biznesowych wniosków. W drugiej części swojego wystąpienia Maarten Berge zaprezentował case study. Prelegent przedstawił bardzo ciekawy sposób wykorzystania analizy w czasie rzeczywistym (robionej za pomocą narzędzia Google Analytics) do zmierzenia efektów emisji reklamy telewizyjnej i reakcji użytkowników.
Geddy van Elburg z Ionmoon podczas dwóch wystąpień oczarowała publiczność swoją energią, optymizmem i zaangażowaniem. Uczestnikom Kongresu zdradziła, jak radzić sobie w sytuacji, gdy w firmie nie ma analityka - specjalisty. Kolejni prelegenci chętnie odwoływali się do wniosków, jakie przedstawiła w swoim wystąpieniu. Van Elburg zasugerowała, że skuteczna analityka webowa nie polega na przeliczaniu danych, a na wykorzystaniu tych informacji do rozpoznania i zinterpretowania zachowań internautów. Analityk webowy zajmuje się ludźmi – ich potrzebami, przyzwyczajeniami, upodobaniami, a liczby pozyskiwane z aplikacji to jedynie droga do celu. Trafnie zilustrują to zjawisko przytoczone przez prelegentkę cytaty: „Analysing websites is not only about data. It is about human behaviour.” oraz “The biggest challenge for any web analyst is translating data into actionable insights.”.
Geddy van Elburg przedstawiła również stary oraz obecny model lejka zakupowego.
W swojej drugiej prezentacji podczas Blueffect, Geddy van Elburg położyła nacisk na wyjaśnienie problemu, jaki stanowią różnice prawne dotyczące plików cookies w krajach europejskich. Geddy opowiedziała o problemach wynikających z braku świadomości w sposobie i celu działania "ciasteczek", na przykład o strachu wśród użytkowników, który skutkuje mniejszą ilością zakupów dokonywanych online. Jeśli właściciel serwisu rozpoczyna działalność w innych krajach, powinien przed wejściem na nowy rynek sprawdzić obowiązujące tam prawo. Problemem może być brak jednoznacznego określenia czym jest "targetowanie na użytkowników" z danego kraju. Obecnie przyjmuje się, że jeśli wchodzimy na rynek angielski z reklamami dla angielskich użytkowników i jeśli posiadamy angielski content oraz domenę ".co.uk" - to jest to rozumiane jako ”targeting”. Jeśli jednak mamy tylko content w języku angielskim, to nie jest to rozumiane jako ”targeting”. Jeśli zmiana prawa doprowadzi do ujednolicenia przepisów, to użytkownicy będą czuć się bezpieczniej i prawdopodobnie wzrośnie poziom sprzedaży online. Geddy zachęcała również do zapoznania się ze stroną www.digitalanalyticsassociation.org, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji na ten temat.

Pavel Jasek z czeskiej agencji Dobry Web, przedstawił bardzo ciekawy sposób na zastosowanie strategii cross-sellingu na bazie danych dostępnej poprzez aplikację Google Analytics. Osoby zainteresowane skorzystaniem z rozwiązania, które genialnie sprawdza się w serwisie Amazon, powinny rozpocząć od analizy danych historycznych z Google Analytics. Następnie warto ocenić potencjalne zyski z połączenia produktów i na początek spróbować implementacji dla najpopularniejszych towarów w serwisie. Pavel Jasek przedstawił również narzędzia pozwalające na automatyzację procesów generujących połączenia między produktami.
Lasse Larvanko (Tulos) przestawił rozwój i perspektywy analityki webowej. Jego zdaniem analityka pierwszego stopnia to zliczanie ruchu, klików, a zmiany w serwisie na podstawie wyciągniętych wniosków wprowadzane są co 3 - 6 miesięcy. Analityka drugiego stopnia to śledzenie pieniędzy, obliczanie ROI i wprowadzanie zmian w serwisie, co 3 - 6 dni. Obecne trendy w analityce prowadzą nas do wnikliwej obserwacji ludzi, mierzenia ich aktywności i odczuć, a ponadto, permanentnego dostosowywania serwisów do preferencji użytkowników. Lasse w swojej prezentacji odniósł się do słów Johanna Wolfganga von Goethe: "Knowing is not enough; We must apply. Willing is not enough; We must do!". By zobrazować ogromną wartość częstych zmian w serwisie, Lasse przedstawił wiele przykładów małych zmian, które przyniosły bardzo pozytywne efekty.


Udostępnij:

2 komentarzy:

Michał Szen pisze...

Prezentacja Lasse Larvanko jest niezwykle wartościowa, to wiedza warta miliony dostępna jest tutaj za darmo.

kosial79 pisze...

Bardzo wszystko ciekawe,chociaż można by liczyć na prostsze rozwiązania..Bo tak naprawde one są najwazniejsze.Taki Lidl,prostym sposobem zebral ponad 100 fanow w poltora miesiaca(obiecal otworzyc na jedna noc wybrane sklepy z promocjami itp).Kampania wyszla super,i jak małym kosztem?