6 listopada 2012

Reklama TrueView na portalu YouTube

TrueView to pakiet formatów reklamowych wprowadzonych pod koniec 2010 r. przez portal YouTube. W szybkim czasie stały się one popularne wśród reklamodawców, którzy docenili zarówno łatwość ich obsługi, jak i dostępność tych narzędzi. Wszystkie 4 formaty z rodziny TrueView możemy bowiem konfigurować bezpośrednio z panelu AdWords. Dzięki temu w łatwy sposób jesteśmy w stanie wzbogacać kampanie prowadzone w wyszukiwarce czy w sieci reklamowej o dodatkowy, atrakcyjny kanał promocji. W rezultacie, zyskujemy dodatkowe źródło odwiedzin naszej strony lub firmowego kanału na YT.

Dlaczego warto pojawić się ze swoją reklamą akurat na YouTube?

•    Jest to trzecia najpopularniejsza strona internetowa na świecie.
•    Druga najchętniej wykorzystywana wyszukiwarka (po Google).
•    Z portalu korzysta miesięcznie 13 mln unikalnych użytkowników w Polsce.

Reklamy video typu TrueView wyróżnia fakt, iż prezentowane są tylko tym użytkownikom, którzy zdecydują się je obejrzeć. Podnosi to zaangażowanie oglądającego – wg Google zwiększoną uwagę notuje się nawet w ciągu 85% czasu jej trwania, zamiast 48% w przypadku reklam niepomijalnych. Co więcej, niepominiętą reklamę pamięta nawet 81% oglądających, co również jest wynikiem znacznie lepszym w stosunku do reklam, które „trzeba” obejrzeć.

Jak funkcjonuje reklama TrueView?

Jak wspomniano, całą konfigurację kampanii reklam skierowanych na YT możemy przeprowadzić z poziomu panelu AdWords. Aby rozpocząć korzystanie z reklam TrueView musimy posiadać konto AdWords oraz kanał na portalu YouTube, gdzie umieszczone będą filmy reklamowe, które chcemy promować. Nasz kanał na YT warto połączyć z kontem AdWords – dzięki temu konfigurując kampanię, będziemy mogli korzystać nie tylko z list remarketingowych, które posiadamy w panelu, ale również z tych, które są dostępne w ramach konta YT (np. użytkownicy, którzy polubili film w naszym kanale).

Formaty proponowane przez Google to nie tylko różnorodny sposób prezentacji naszego materiału reklamowego. Każdy z nich spełnia nieco inną funkcję i może być wykorzystywany w zależności od celu, jaki stawiamy przed całą kampanią bądź pojedynczą reklamą. Biorąc pod uwagę lokalizację i metody wyświetlania danych formatów, można dopasować je do „zadań”, które mają spełnić podczas kampanii.

Podczas konfiguracji do wyboru mamy  4 formaty TrueView

TrueView In-Stream (pre-roll) – są to reklamy wyświetlane najczęściej przed (opcjonalnie także w trakcie lub na koniec) filmów znajdujących się na YT. Reklamę tego typu można pominąć po 5 sekundach jej trwania, co przynosi korzyści zarówno oglądającemu (nie musi oglądać reklamy, która go nie interesuje), jak i reklamodawcy (przez 5 sekund można skutecznie zachęcić do obejrzenia całej reklamy, a jeżeli się to nie uda - nic nie zapłacimy). In-Stream jest formatem typowo zasięgowym, przydatnym kiedy chcemy trafić z reklamą do jak najszerszej publiczności. Warto zainteresować się nim np. wtedy, gdy reklamujemy produkt dopiero wprowadzany na rynek i wiemy, że niewiele osób może go poszukiwać z własnej woli. Format ten daje szansę na niedrogą i skuteczną kampanię wizerunkową o dużym zasięgu. Co istotne, jako jedyny po „kliknięciu” w reklamę przekierowuje na stronę WWW reklamodawcy, a nie na jego kanał YT. Reklama In-Stream jest również pokazywana przed filmami wklejonymi na Facebook’u i Google+.


TrueView In-Search (w wynikach wyszukiwania) – reklama pokazywana jest jako wynik wyszukiwania w YouTube, na pozycji premiowanej, na wskazane słowa kluczowe. Kliknięcie w nią powoduje przeniesienie użytkownika na kanał reklamodawcy i wyświetlenie filmu. Płacimy tylko za obejrzaną  reklamę, wyświetlenie wyniku wyszukiwania jest bezpłatne. In-Search pozwala promować film wśród użytkowników naprawdę zainteresowanych danym tematem i zaprezentować wideo po przekserowaniu ich na dany kanał. Istnieje szansa, że zaczną oni subskrybować nasz kanał i następne reklamy będziemy mogli wyświetlać im już za darmo. Jest to dobra propozycja dla reklamodawców posiadających dłuższe materiały filmowe typu „How to…”, które łatwo promować na konkretne słowa kluczowe.TrueView In-Slate  (w opcjach) – jest to reklama towarzysząca filmom długometrażowym na YT (powyżej 10 minut). Oglądający ma do wyboru: obejrzeć przed rozpoczęciem filmu jedną z 3 proponowanych reklam lub zgodzić się na przerwy reklamowe - co 7 minut w trakcie wyświetlania filmu. Również w tym przypadku płacimy dopiero, gdy użytkownik zdecyduje się obejrzeć reklamę. In-Slate nie jest na razie formatem, który możemy szeroko wykorzystać w Polsce (ze względu na małą liczbę dłuższych filmów dostarczanych przez partnerów Google). W USA, YouTube pozyskuje materiały video od swoich certyfikowanych dostawców, są to np. Newsweek, NBA, Discovery Channel, Universal Music, czy Metro Goldwin Meyer.

TrueView In-Display (na stronie) – są to reklamy prezentowane na YT na prawym pasku jako podobne / sugerowane filmy. Występują także na stronach należących do sieci reklamowej Google, co daje szansę na „wyjście” z reklamą wideo poza YouTube. Warto wykorzystać ten format, aby poszerzyć zasięg kampanii wideo i prezentować filmy na stronach sieci GDN. Przykładowo, film prezentujący przyrządzanie nowego dania możemy pokazać na stronach o tematyce kulinarnej i tym samym zwiększyć szansę, że zostanie on zauważony i obejrzany. In-Display pozwala jednocześnie na wybór konkretnych witryn, na których będzie prezentowana nasza reklama.


Wszystkie formaty reklam oferują różnorodne opcje kierowania, które w celu uporządkowania, zebrano w poniższej tabeli.Dodatkowe funkcjonalności TrueView

•    Mając na uwadze fakt, że przekierowanie na witrynę reklamodawcy powoduje jedynie kliknięcie w reklamę In-Stream należy pamiętać, by w przypadku pozostałych formatów stosować  nakładkę in-video. To specjalna, klikalna reklama tekstowa wyświetlana na dole okienka z filmem, której kliknięcie spowoduje przeniesienie użytkownika na zdefiniowaną stronę docelową (np. na podstronę reklamowanego produktu w naszym sklepie).•    Nową, ciekawą funkcjonalnością w przypadku TrueView jest banner towarzyszący 300x250, który podczas wyświetlania reklamy w formacie In-Stream umożliwia prezentację innych filmów z kanału reklamodawcy (max 5). Filmy są dobierane automatycznie. Kliknięcie w miniaturkę danego filmu powoduje jego odtworzenie, natomiast kliknięcie w belkę na dole bannera kieruje na stronę główną kanału. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej zaprezentujemy pozostałe filmy dostępne na naszym kanale i być może internauta po obejrzeniu pre-rolla zdecyduje się zobaczyć coś jeszcze.•    Inną interesującą (a nawet kuszącą) możliwością jest opcja promocji filmu reklamowego na stronie głównej YouTube. Jak to w rodzinie TrueView, także i taką reklamę jesteśmy w stanie skonfigurować samodzielnie. Podczas tworzenia osobnej kampanii, należy wybrać opcję samodzielnego wyboru formatów i zdecydować się na format In-Display. Na karcie sieci wybieramy natomiast Filmy w YouTube. Po zapisaniu kampanii, system przeniesie nas na następną stronę, gdzie na karcie Kieruj reklamy na oglądających w opcjach zaawansowanych musimy dodać manualnie miejsce docelowe: ‘youtube.com::pyv-top-right-homepage’. To, czy nasze video znajdzie się na stronie głównej zależeć będzie od dwóch czynników: czy na stronie głównej jest już wykupiona stała reklama oraz od stawki CPV, jaką zaproponujemy za obejrzenie filmu. Eksponowane miejsce jakim jest homepage YouTube zdobywamy bowiem na zasadzie aukcji.


Na koniec garść statystyk

Projekt, w ramach którego przez 7 miesięcy prowadziliśmy kampanie video dla jednego z naszych klientów, dostarczył nam sporo ciekawych statystyk. Dają one podstawy do tego, aby móc oceniać efektywność zarówno całości reklam typu TrueView, jak i poszczególnych formatów.

Działania prowadzone były z wykorzystaniem wszystkich 4 formatów, jednakże najintensywniej wykorzystywanym był pre-roll In-Stream. Filmy, którymi dysponowaliśmy podczas prowadzenia kampanii, były spotami nakręconymi na potrzeby reklam TV, ale ze względu na swój lekki charakter znakomicie nadawały się do prezentacji w środowisku YouTube.

W czasie trwania kampanii formaty osiągnęły zdecydowanie różne wyniki. Pod względem odsetka użytkowników, którzy obejrzeli całą reklamę, najlepszy okazał się format In-Slate generując około 90% obejrzanych w całości reklam. In-Stream jest najlepszy jeżeli chodzi o cenę – obejrzenie całego filmu kosztuje reklamodawcę średnio 0,15 zł (In-Display – 0,43 zł). Ten format ma również najlepszy współczynnik obejrzeń – zwykle znacznie powyżej 20% (drugi jest In-Slate – 11,5 %).

Trzeba pamiętać, że statystyki te wynikają po części ze specyfiki formatów – np. In-Slate osiąga 90% obejrzeń całej reklamy, bo jest to warunek obejrzenia wybranego video. Znając więc specyfikę formatów możemy łatwiej dopasować je do celów, które stawiamy przed reklamą lub kampanią.

Podsumowując, warto śledzić i testować nowe formaty reklamowe, które Google wprowadza w ramach kanału YouTube. Warto szczególnie mieć na uwadze rozwijane w ostatnich miesiącach formaty TrueView, które są proste w obsłudze oraz w weryfikacji osiąganych wyników. Inną zaletą tych form reklam są niskie koszty uruchomienia kampanii – dysponując gotowymi spotami, np. tymi przygotowanymi na potrzeby telewizji, jesteśmy w stanie wykorzystać je również do promocji w jednym z najpopularniejszych serwisów w Polsce.

--
Rafał Trąbski, Junior PPC Manager


Udostępnij:

3 komentarzy:

Unknown pisze...

A ja pamiętam stare dobre czasy, kiedy nie było jeszcze reklam na youtube... Szkoda, że już nie wrócą.

Anonimowy pisze...

Reklamy na yt są mega wkurzające, dlatego używam Google Chrome i na nim mam zainstalowanego AdBlock'a - zero reklam:) Polecam przy okazji http://blog.friendlysocial.pl/

Anonimowy pisze...

Ciekawa jestem, nawet jako autorka swojego bloga, jaka jest skuteczność takiej reklamy na youtube. Z punktu widzenia odbiorcy reklam mogę powiedzieć, że rzadko kiedy zwracam uwagę już nawet na coś, co nagle wyskakuje i /lub jest głośne - siedząc w internecie po prostu się uodporniłam na takie "niespodzianki".
Ciekawszą opcją mimo wszystko wydaje mi się mniej oczywista i mniej krzykliwa reklama na kanałach social media - a social media wygrywają przede wszystkim tym, że są towarzyskie i "friendly": http://friendlysocial.pl/ - cały czas mamy kontakt z odbiorcami reklam.