30 listopada 2012

Universal Analytics – (r)ewolucja w Google Analytics w roku 2013

Niespełna miesiąc temu w kalifornijskim Mountain View miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń dla użytkowników Google Analytics – Google Analytics Summit 2012. Internetowy gigant przedstawił jakich nowości można spodziewać się w przyszłym roku i wszystko wskazuje na to, że jest na co czekać.

Najważniejszą z zaprezentowanych nowości był Universal Analytics. Dzięki zastosowaniu nowego kodu, skrypt GA będzie o 80% lżejszy, łatwiejszy w instalacji, a dodatkowo będzie opierał się na tylko jednym pliku cookie. Oznacza to, że standardowe ciasteczka utm odejdą w zapomnienie. Ponadto, poza samym przyspieszeniem wczytywania strony i  procesu instalacji, ułatwi to np. integrację systemów CRM.

Nie jest to jednak wszystko. Największą i najbardziej rewolucyjną zaletą UA będzie to, że pozwoli on na przypisanie użytkownikowi unikalnego ID, przy zachowaniu prywatności użytkowników. Umożliwi to:

•    śledzenie tego samego użytkownika niezależnie od urządzenia, z którego korzysta (czy to komputer, smartfon, czy tablet),  a więc bardziej szczegółowe ustalenie Customer Lifetime Value.
•    śledzenie użytkowników, konwersji, itp. także offline!

W jaki sposób?

Google zaprezentowało tę funkcję wykorzystując czytniki RFID identyfikatorów osób wchodzących na ich kampus. Dzięki specjalnej konfiguracji GA, każde wejście traktowane było jako wizyta. Prawdę mówiąc, jedynym ograniczeniem tej funkcji pozostaje nasza wyobraźnia. Niezależnie od tego czy odnotowywane będą zeskanowania kodu QR w kawiarni, czy zamówienia telefoniczne w sklepie wysyłkowym - wszystkie dane będą mogły zostać wykorzystywane w Google Analytics. Dane dotyczące sesji użytkownika będą bowiem zapisywane po stronie serwera, nie zaś w plikach ciasteczek. Dzięki temu, marketerzy uzyskają większe możliwości optymalizacji ROI, koncentrując się np. na wybranym kanale.

Analityka w/g Google obecnie:


 Universal Analytics:

Modelowanie odniesień w Google Analytics

Kolejnym nowym narzędziem, które bezpośrednio umożliwi optymalizację ROI będzie modelowanie odniesień (ang. attribution modeling). Do tej pory było ono dostępne tylko dla korporacyjnych użytkowników GA Premium, ale już niedługo z narzędzia korzystać będzie mógł każdy. Funkcjonalność jest rozszerzeniem raportów ścieżek wielokanałowych, o elastyczność przypisania konwersji. Wyeliminuje to m.in. rozbieżność między danymi konwersji AdWords i GA oraz pozwoli na bardziej obiektywne spojrzenie na atrybucję konwersji. Nowością będzie tutaj również wydłużenie okresu podglądowego do 90 dni.


Jako Partnerzy Google Analytics, obecnie testujemy narzędzie na kontach niektórych z naszych klientów.

Jeszcze lepsza optymalizacja ROI

Wszystkie zaprezentowane podczas wydarzenia funkcje zdają się oscylować wokół optymalizacji ROI. Następnym tego przykładem może być możliwość ułatwionego importu danych o kosztach z innych niż AdWords źródeł, np. z reklam wyświetlanych w wyszukiwarce Bing lub na Facebooku.

Ponadto, zakładka źródła odwiedzin (ang. traffic sources) zmieni się na pozyskania (ang. acquisitions). Oczywiście źródła będą ciągle dostępne, przedstawione jednak zostaną w bardziej przejrzysty sposób, koncentrując się na konwersjach.

Podsumowując, przyszły rok będzie pełen nowości także w kontekście Google Analytics. Przyniesie zarówno więcej możliwości śledzenia ROI i optymalizacji działań marketingowych, jak i szereg nowych funkcji związanych z Universal Analytics. Więcej informacji o nowych funkcjach pojawi się na naszym blogu tak szybko, jak tylko będzie to możliwe!

--
Maciek Stanasiuk, Junior Consultant w Bluerank


Udostępnij:

2 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Rewolucją w Analytics nazwałbym udostępnienie w końcu możliwości usuwania podpiętych "obcych" kont (jako użytkownik) pod własne konto :(

marcle pisze...

Hmmm... a wydawało mi się, że to rozwiązanie było już w analistic dostępne. Cóż... istotne że robią cokolwiek, aby udoskonalać narzędzia... to według mnie dosyć istotne.