20 sierpnia 2013

Wykorzystaj Google Places i zwiększ swoją widoczność w wyszukiwarce

Tym wpisem chciałbym zapoczątkować cykl artykułów opisujących obsługę i optymalizację wpisów w Miejscach Google.

Od pewnego czasu Google dąży do integracji swoich usług z platformą społecznościową Google+. W maju poprzedniego roku wprowadzono Google+ Lokalnie. Przekonwertowano wtedy wpisy z Google Places na ich odpowiedniki, rozwinięto możliwości sprawdzania ocen (połączenie z serwisem Zagat, sprawdzenie ocen osób z kręgów znajomych) i polepszono obsługę urządzeń mobilnych.

Tworzenie nowego wpisu w Google Places niewiele się zmieniło, a nowe możliwości wynikające z platformy Google+, stworzone są przede wszystkim dla wygody użytkowników. Nadal wymagane są te same podstawowe informacje, a cała weryfikacja profilu trwa do jednego miesiąca.

Panel tworzenia nowego miejsca w Google Places

Na co warto zwrócić uwagę tworząc taki wpis?

Już podczas wypełniania pól warto pomyśleć nad ich optymalizacją. Coroczna analiza Davida Mihma wypunktowuje wszystkie elementy on-site i off-site, na które należy zwrócić uwagę (edycję z 2013 roku znajdziecie tutaj: http://moz.com/local-search-ranking-factors). Przetestowaliśmy te czynniki podczas badania przeprowadzonego w lipcu tego roku. W obszarze badania znalazło się 5 największych polskich miast, wśród których sprawdzaliśmy pierwsze 20 pozycji pojawiających się na hasło „fryzjer”.

Z naszych badań wynika, że nie można określić pojedynczego elementu, który jest najistotniejszy dla pozycji danej strony. W żadnym przypadku wskaźnik korelacji liniowej nie przekraczał 0.35. Analiza statystyczna, w której pogrupowaliśmy te elementy, nie wykazała żeby któraś podgrupa miała istotnie większy wpływ na pozycje niż inne.

Dopiero analiza pełnego zbioru tych wszystkich czynników wyjaśnia pozycję danego wpisu. Należy więc zadbać o to, by wszystkie elementy strony Google+ Lokalnie, zostały wykonane jak najlepiej. W szczególności należy:

  • Wybrać odpowiednią kategorię do profilu działalności. W przeprowadzonym badaniu w 98 przypadkach na 100, kategoria odpowiadała zapytaniu.
  • Pamiętać o odpowiednich danych teleadresowych firmy. Firma powinna posiadać siedzibę w miejscu, z którego pochodzi zapytanie do wyszukiwarki.
  • We wszystkich przypadkach firmy posiadały swoją stronę internetową, która weryfikowała informacje zawarte w Google Places. Warto prowadzić więc działania w Internecie, które wykraczają poza profil na mapach.
  • Warto dodać zdjęcie do profilu firmy.
  • Istotny jest jak najlepszy opis. Dobrze, jeśli pojawią się w nim frazy kluczowe, które opisują naszą działalność.
Negatywne komentarze nie mają wpływu na pozycje, istotne natomiast mogą być z punktu widzenia konwersji. Ponadto, słowa kluczowe pojawiające się w komentarzach dodatkowo wpływają na widoczność strony.

Dlaczego Google+ Lokalnie?

Wyszukiwanie lokalne zdobywa coraz większą popularność i staje się istotnym elementem walki o klienta (według Google 20% zapytań do wyszukiwarki związana jest z daną lokalizacją). Przeprowadzone przez nas badanie jednoznacznie wskazuje na wzrostową tendencje takiego sposobu wyszukiwania. Jednocześnie zauważa się coraz większą segmentację rynku w obrębie jednego  miasta – duża część zapytań dotyczy bowiem już nie - ogólnie - miasta, a jego konkretnej dzielnicy. Warto więc dotrzeć do klienta, który jest blisko nas prowadząc działania SEO - zarówno lokalnie, jak i globalnie.

Wzrost popularności wyszukiwania lokalnego


--
Maciej Wicenciak, Junior Link Building Specialist


Udostępnij:

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Nie istnieje taka usługa amatorzy. Nazywa się to Google+ Lokalnie od wielu miesięcy.

Redakcja w imieniu Autora pisze...

O tym właśnie mówi początek tekstu szanowny anonimowy komentatorze.

"W maju poprzedniego roku wprowadzono Google+ Lokalnie. Przekonwertowano wtedy wpisy z Google Places na ich odpowiedniki, rozwinięto możliwości sprawdzania ocen (połączenie z serwisem Zagat, sprawdzenie ocen osób z kręgów znajomych) i polepszono obsługę urządzeń mobilnych."

Polecamy czytać nie tylko tytuły wpisów :)

Pozdrowienia!

Novatio pisze...

Niestety najlepiej mieć firmę w centrum. Jak masz siedzibę firmy na obrzeżach to nie ma większych szans aby być w mapkach:/

Autor pisze...

Anonimowy komentatorze

Google miejsca dla firm/places for business nadal istnieje - https://www.google.com/business/placesforbusiness/ - usługa ta pozwala tworzyć i optymalizować strony lokalne, a także zarządzać reklamami adwords.

Nowy wpis można tworzyć na obu platformach, w tym także na wspomnianej przez Ciebie Google+ Lokalnie (tutaj jest krótka instrukcja - https://support.google.com/plus/answer/1713911?hl=pl&ref_topic=2489960). Istnieje kilka różnic, o których miałem pisać w kolejnych artykułach, występujących przy obsłudze tych dwóch usług. Oczywiście z punktu widzenia użytkownika nie ma żadnych niezgodności - strona wyświetla się w Google+ Lokalnie w obu przypadkach.

Informacje o tym że usługa google miejsca będzie jeszcze dostępna można było znaleźć na blogu google - http://googlepolska.blogspot.com/2012/05/google-lokalnie-sprawdzone-lokalne.html.

Mam nadzieje że rozwiałem Twoje ewentualne wątpliwości.Autor pisze...

Novatio,
zauważyliśmy tendencje, która wskazuje na to, że duża ilość wyszukiwania lokalnego dotyczy dzielnic danego miasta. Dotyczy to wszystkich największych polskich miast, ze szczególnym naciskiem na Warszawę.
Podejrzewamy więc że to zjawisko będzie się nasilało i użytkownicy będą szukali usług do których mają najlepszy dostęp.