15 kwietnia 2016

Jak stworzyć swoją pierwszą kampanię reklamową na Twitterze?

Podobnie jak większość platform społecznościowych, Twitter jest znakomitym miejscem do podejmowania działań reklamowych. To właśnie tam codziennie miliony użytkowników reagują na aktualne i popularne wydarzenia na świecie. Tym samym Twitter  stanowi idealną przestrzeń do budowania pozytywnej relacji z klientami i wzmocnienia świadomości marki, a co za tym idzie - zwiększenia sprzedaży produktów czy usług. Opcja reklamowania na Twitterze jest możliwa od niedawna, ale jak się dowiecie, nie jest skomplikowana, a daje duże możliwości.

Od czego zatem zacząć?
W ramach reklamy Twitter oferuje szereg rozwiązań, które pomagają osiągać wybrane cele biznesowe. Jednak, aby efektywniej reklamować się na Twitterze, na początku najlepiej zbudować mocną grupę odbiorców, do której w przyszłych działaniach będziemy kierować reklamy. Wiadomo przecież, że taniej i łatwiej jest dotrzeć z atrakcyjnym contentem do użytkowników, którzy już obserwują profil i zaangażować ich do działania. Przejdźmy zatem krok po kroku przez konfigurację kampanii, której celem będzie wzrost liczby obserwujących.

1. W górnym prawym rogu w panelu Twittera należy przejść do obszaru Twitter Ads.


*Panel reklamowy jest prosty i intuicyjny, natomiast większość opcji pokazuje się dopiero po konfiguracji płatności. 


2. Po kliknięciu w ‘Create new campaign’ pojawiają się cele, pod które kampania będzie optymalizowana. Naszym celem w tym przypadku będzie uzyskanie większej liczby obserwujących.


3. Strona tworzenia kampanii składa się z 4 obszarów. W pierwszej kolejności należy nadać nazwę kampanii oraz ustawić daty startu oraz zakończenia. 


4. W następnym kroku wybieramy odbiorców. Dobrze skierowane reklamy, czyli targetowane do użytkowników, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani marką/usługami/produktami, powodują większe zaangażowanie, co przekłada się na lepsze wyniki kampanii.


Twitter daje możliwość kierowania reklam po lokalizacji, płci, językach, którymi posługują się odbiorcy oraz oddzielnie na systemy operacyjne smartfonów czy wyświetlanie na urządzeniach mobilnych/desktopie. Aby lepiej analizować wyniki lepiej jest prowadzić osobne kampanie kierowane na urządzenia mobilne oraz komputery.


5. Teraz możemy wybrać zainteresowania i na tej podstawie kierować reklamy do odpowiednich odbiorców. 

Po ich rozwinięciu możemy wybrać z listy te, które naszym zdaniem będą pasowały do profili użytkowników, którzy byliby potencjalnie zainteresowani obserwowaniem treści umieszczanych na naszym koncie. 


W momencie, gdy wybieramy różne opcje targetowania po prawej stronie pojawia się estymacja, która przedstawia szacowaną wielkość grupy odbiorców, do której możemy kierować reklamę. Twitter pokazuje czy mieści się ona w rekomendowanym przedziale. Jeśli jest zbyt mała, reklamy mogą nie przynieść oczekiwanego efektu. 
6. Kiedy już wiemy, do kogo kierujemy kampanię, możemy zająć się budżetem. Ustalamy dzienną stawkę, którą chcemy przeznaczyć na reklamę. Opcjonalnie możemy ustawić budżet całkowity. W momencie, gdy zostanie wykorzystany, reklamy przestaną się wyświetlać, a my nie zapłacimy więcej niż zakładaliśmy.


W kampanii, której celem jest pozyskanie większej ilości obserwujących działania rozliczane są w modelu CPA (cost per action), zatem płacimy tylko za użytkownika, który zacznie obserwować profil. Natomiast wszystkie inne akcje i zaangażowania w płatnego tweeta tj. polubienia, komentarze, retweety, są darmowe. 
Dla nowych reklamodawców zaleca się, aby wybierali opcję automatycznego bidowania, dzięki któremu system automatycznie dobiera stawkę CPA w taki sposób, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w podanym przez reklamodawcę budżecie.

7.Na koniec została nam kreacja. Twitter daje nam możliwość  wybrania już istniejących tweetów lub szkiców i tweetów tylko promowanych (czyli takich, które nie są umieszczone na profilu). Aby wyniki z kampanii były satysfakcjonujące zaleca się, aby w kampanii znajdowało się od 4 do 6 tweetów. 
Dobrą praktyką jest umieszczenie call to action – w tym przypadku ,,Obserwuj nas”. Jednak wcześniej warto przekonać użytkownika dlaczego właśnie nasz profil powinien obserwować. Dodatkowo nie należy używać w kreacji zbędnych linków i obrazów odciągających uwagę od głównego przycisku ‘obserwuj’. Z reguły w kampaniach pozyskujących użytkowników lepiej radzą sobie tweety bez przekazu graficznego.
Reklamy, które mają na celu zwiększenie liczby followersów będą wyświetlały się użytkownikom na stronie głównej Timeline, w wynikach wyszukiwania oraz proponowanych do obserwowania kontach. 

Skoro wiecie już, jak stworzyć swoją pierwszą kampanię na Twitterze, pora przejść do działania. Po zbudowaniu odpowiedniej z Waszego punktu widzenia grupy odbiorców mamy już dobrą podstawę do prowadzenia dalszych działań marketingowych, oferowania specjalnych promocji i dostarczania przydatnych, wysokiej jakości treści. 
Dajcie znać, jak udała Wam się pierwsza kampania! :)

Autor:
Justyna Burchard, Social Media Manager


Udostępnij:

2 komentarzy:

IdaM pisze...

Jak kształtują się koszty takiej reklamy w segmencie e-commerce na polskim rynku? Średnia stawka CPA?

Justyna Burchard pisze...

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku każdego źródła płatnej reklamy (czy to jest Facebook, Adwords czy Twitter) stawki CPA są uzależnione od wielu czynników między innymi reklamowanej branży, kreacji, strony docelowej czy metody kierowania.