22 kwietnia 2016

Kampanię na LinkedIn czas zacząć!

Dlaczego warto wykorzystać największą, biznesową sieć społecznościową? Kto powinien prowadzić działania reklamowe na LinkedIn? Jak rozpocząć kampanię i jak mierzyć wyniki?

LinkedIn to sieć społecznościowa skupiająca ponad 400 milionów profesjonalistów z różnych branż w 200 krajach. W Polsce korzysta z niego prawie 1 500 000 użytkowników. LinkedIn to przede wszystkim miejsce służące profesjonalnemu rozwojowi pracownika, dlatego skuteczne działania reklamowe to będą te, które skupią się wokół tematów około biznesowych. To doskonałe miejsce dla reklamodawców B2B ze względu na precyzyjne możliwości targetowania i dotarcia do wąskiej grupy specjalistów.

Co musimy zrobić aby rozpocząć kampanię?
1. Posiadać konto osobiste na LinkedIn;
2. Posiadać konto firmowe na LinkedIn;
3. Połączyć oba te konta - z poziomu konta firmowego nadać dostęp osobie, która będzie zarządzać reklamami. Po otrzymaniu dostępu w naszym profilu osobistym pojawi się dostęp do konta reklamowego.

4. Na koniec wystarczy już tylko dodać do konta firmowego kartę kredytową.

Po otwarciu konta reklamowego (Menedżer Kampanii) możemy ustawić swoją pierwszą reklamę.


Mamy dwa rodzaje form reklamowych:
1. Sponsorowane Aktualizacje – czyli reklama, która pojawi się w tzw. strumieniu wiadomości na stronie głównej kont, które określimy w targetowaniu. To forma reklamy, która może być artykułem, który będzie informować o korzyściach naszej firmy, planowanych przedsięwzięciach, czy oferowanych usługach.
2. Reklama tekstowa – czyli tradycyjna reklama tekstowa pojawiająca się po prawej stronie w widoku. Reklamy te mają znacznie krótszą formę. Wykorzystujemy w nich logo firmy, nagłówek do 25 znaków i tekst reklamy do 75 znaków.


LinkedIn oferuje dodatkowo cały wachlarz form reklamowych, począwszy od reklam graficznych po reklamy wyświetlane w skrzynkach odbiorczych. Reklamy te są dostępne dla reklamodawców dysponujących wyższymi budżetami, konieczne jest także nawiązanie kontaktu z partnerem sprzedaży LinkedIn. Samodzielnie, na początek możemy korzystać z reklam typu: Sponsorowane Aktualizacje i Reklamy Tekstowe.

Przykład reklamy typu – Sponsorowane Aktualizacje 

Przykład reklamy typu – Reklamy Tekstowe 

Jak ustawić targetowanie?
Wchodzimy w zakładkę Odbiorcy w Menedżerze Kampanii.

Pojawia nam się cała lista możliwego targetowania:
- geolokalizacja
- nazwa firmy
- branża
- wielkość firmy
- stanowisko wraz zakresem wykonywanych obowiązków
- skończone uczelnie i kierunki studiów
- zdobyte umiejętności, stopnie naukowe i tytuły
- płeć i wiek

Każdorazowe dodanie nowego targetowania pokazuje nam po prawej stronie w panelu estymowaną liczbę osób, do której dotrzemy z reklamą. 


Określanie stawek
Na koniec pozostaje nam określenie stawek, które w panelu pojawiają się automatycznie sugerując najbardziej optymalne ustawienia. Warto pamiętać, że dla reklam tekstowych minimalny budżet dzienny to 10 dolarów, a minimalna stawka za kliknięcie to 2 dolary, dla 1000 wyświetleń także minimalną stawką będą 2 dolary. Dla reklamy typu sponsorowane aktualizacje minimalny budżet dzienny to także 10 dolarów, minimalne CPC to 2 dolary. Jednak minimalny CPM wynosi już 7,25 dolarów.


Optymalizacja wyników
W panelu możemy obserwować statystyki kampanii pod względem osiągniętego zasięgu, wygenerowanych tzw. akcji społecznościowych (polecenia, obserwacje, komentarze) i wydanego budżetu. 


Możemy analizować także zaangażowanie poszczególnych grup, do których docieramy z kampanią, dzięki czemu będziemy wstrzymywać te, które nie są zaangażowanie w kampanię, poszerzać odbiorców z grup, które generują kliknięcia czy akcje społecznościowe.


W sieci LinkedIn nie ma możliwości generowania jakichkolwiek tagów, dlatego nie będziemy mogli prowadzić działań remarketingowych. Jeśli chcemy mierzyć konwersje (a oczywiście będziemy to robić zawsze i przy jakichkolwiek działaniach), to jedynie za pomocą tagowania url na poziomie kampanii, i analizie wyników np. poprzez Google Analytics. 

Reklamy na LinkedIn wymagają większego budżetu ze względu na wysokie stawki minimalne, które są rozliczane w euro lub dolarach, co jeszcze dodatkowo zwiększa nam ostateczny budżet ze względu na przewalutowanie. Warto natomiast rozważyć przetestowanie możliwości sieci. Dzięki niej możemy precyzyjne dotrzeć z ofertą reklamową do ściśle wybranej grupy docelowej.  Ponadto LinkedIn daje ogromne możliwości wzmocnienia komunikacji marketingowej. Dzięki niemu docieramy z promocją konkretnego produktu lub usługi do sprecyzowanej grupy odbiorców. Poprzez posty sponsorowane umożliwiamy także klientom łatwiejsze znalezienie naszej firmy w Internecie. A Wy, jakie macie doświadczenia związane z prowadzeniem kampanii na LinkedIn? Dajcie znać w komentarzach!

Autor:
Agata Marczewska, Paid Search Manager


Udostępnij:

2 komentarzy:

nicdobrego pisze...

Mam pytanie: czy do prowadzenia reklamy wystarczy strona firmowa czy konieczne jest konto firmowe?
Z góry dziękuję za informacje.

Pozdrawiam!
Ola

Anonimowy pisze...

Tak, do prowadzenia kampanii konieczne jest konto firmowe LinkedIn, które należy połączyć z kontem osobistym na LinkedIn.
pozdrawiam, Agata