8 grudnia 2006

SEO video

Pisaliśmy już o efektywnym łączeniu SEO i PR, dziś będzie o opłacalnym połączeniu video z search engine optimization, czyli o optymalizacji plików video umieszczanych na WWW, pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarkach.

Video online to teraz gorący temat. Mamy videoblogi, czaty video, videoreklamy oraz wirusowe szaleństwo przeglądania filmików krążących po Sieci, generowane przez serwisy typu You Tube, Singing Fish czy Google Video. Wszyscy oglądają, rozsyłają, wszyscy o tym mówią, a nikt nie wykorzystuje! Tymczasem optymalizacja i pozycjonowanie mogą przynieść w tym przypadku korzyści nie do pogardzenia.

SEO video (jakkolwiek niepoważnie by to brzmiało ;) to całkiem poważne narzędzie promocji i dystansowania konkurencji, przydatne zwłaszcza w zintegrowanych kampaniach reklamowych. Dlaczego? Bo przecież przygotowując spot TV, możemy już na tym etapie zastanowić się nad jego konstrukcją pod kątem publikacji i pozycjonowania w Internecie. Trzeba tylko wszystko odpowiednio wcześniej zaplanować, biorąc pod uwagę długofalowe działania w różnych mediach, ich główny cel, no i najważniejsze dla nas słowa kluczowe.

Optymalizacja video pod kątem pozycjonowania powinna być realizowana (podobnie jak w przypadku serwisu WWW) w zasadzie już na etapie koncepcyjnym projektu. Zanim stworzymy materiał video, musimy jasno określić założenia i dobrać frazy kluczowe. To decydujący moment w SEO, dlatego przypominamy o kilku podstawowych zasadach.

Przygotowując tzw. 'video meta data' (które dla wyszukiwarek są tak samo ważne jak meta tagi strony WWW) nie zapominajmy, że muszą się tam znaleźć informacje o pliku (format, wielkość), autorze (twórca, prawa autorskie), opis, tytuł, oraz słowa kluczowe.

Konstruując zestaw tagów dla swojego materiału video pamiętajmy, aby dobierać je pod kątem odbiorcy, a nie (tylko) swojej marki. Jeśli za pomocą video pozycjonujemy powiedzmy serwis informacyjny, weźmy pod uwagę fakt, że użytkownicy zainteresowani taką witryną będą najczęściej przeszukiwać zasoby video na hasła związane z aktualnymi wydarzeniami. Będą szukać dziś i jutro tego, o czym mówiło się wczoraj. Nie będą wpisywać w wyszukiwarce nazwy serwisu, zatem słowa kluczowe muszą odnosić się przede wszystkim do tematu video.

Nazwa pliku video nie może być przypadkowa, ponieważ jest istotną informacją, zarówno dla wyszukiwarki indeksującej zasoby Internetu, jak i dla internauty oglądającego stronę z wynikami wyszukiwania i decydującego, w który odnośnik kliknąć. Powinna zawierać słowa - klucze i jasno określać tematykę materiału filmowego. Nazwa ta musi stanowić odpowiedź na zapytanie użytkownika - nie zapominajmy o tym.

Ważne działania w procesie video SEO to popularyzacja przygotowanych materiałów. Można budować ich popularność poprzez odnośniki zamieszczane na stronach WWW tematycznie związanych z naszym video. Można także publikować je na przykład na łamach w/w serwisów społecznościowych. Nie przesadzajmy jednak z jakością video - ani w jedną, ani w drugą stronę. Pliki nie powinny być ciężkie (w sensie liczby) kilobajtów, nie powinny być także bezwartościowe, jeśli chodzi o stronę merytoryczną, rozrywkową, poznawczą lub jakąkolwiek inną...

Stosujmy się do tych zasad, a będziemy mieć szansę na zwrócenie na siebie uwagi połowy użytkowników, bo internetowych videomanów jest w Sieci mniej więcej 54%.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

1 komentarzy:

Anonimowy pisze...

"Zanim stworzymy materiał video, musimy jasno określić założenia i dobrać frazy kluczowe."

Zgadza się. Innymi słowy, w dalszym ciągu najważniejszy jest dobry, przemyślany scenariusz :)

Pozdrawiam