13 sierpnia 2007

Otagowani ludzie

Każdy z nas ma swoje słowa - klucze. Kiedyś mówiło się o cechach charakteru, dziś mamy tagi opisujące ludzi, ich działalność, historię, sukcesy i porażki. Mamy także wyszukiwarkę, która pozwala przeszukiwać Sieć 'po ludziach' właśnie.

Spock.com to wyszukiwarka wertykalna, która pracuje jeszcze co prawda w wersji beta, ale już można wyraźnie zaobserwować zasadę jej działania… Mechanizm łączy konkretne osoby z wybranymi - charakterystycznymi dla nich słowami kluczowymi (tagami). Na tej podstawie np. na hasło Google dostajemy w pierwszej trójce wyników informacje o osobach najbardziej związanych z tą marką (S.Brin, L.Page, M.Cutts). Przy każdym z wyników dotyczącym danej osoby znajdziemy linki do podstron gromadzących jej zdjęcia, pliki video z nią związane i in. materiały online. Zarejestrowani użytkownicy wyszukiwarki mają możliwość wzbogacania i ulepszania wyników wyszukiwania poprzez dodawanie własnych tagów do poszczególnych postaci.

Fajny pomysł. Mamy kolejne narzędzie do skutecznego researchu personalnego i… kolejną okazję do 'przyklejenia komuś łatki', czyli nieprzyzwoitego otagowania go.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

1 komentarzy:

więcej pisze...

Więcej informacji o wyszukiwarce...
http://kaznowski.blox.pl/2007/08/Spock-wyszukiwarka-ludzi.html