24 czerwca 2009

Wykorzystanie filtrów w Google Analytics – poradnik (cz. VI)

Filtry w Google Analytics można wykorzystywać różnych celach. Możemy na przykład skonfigurować filtr, który pozwoli nam wyłączyć ze statystyk tzw. ruch własny, czyli pochodzący z firmowego adresu IP. Interesującym zastosowaniem filtrów jest również ekstrakcja informacji np. zapytań wprowadzanych przez użytkowników…

Zapytania wprowadzane przez użytkowników dla kampanii AdWords

W interfejsie Google Analytics mamy możliwość śledzenia i optymalizacji kampanii Adwords. W panelu możemy identyfikować słowa kluczowe, które uzyskują najlepsza efektywność. Niestety, nie mamy możliwości w sposób bezpośredni sprawdzić, jakie zapytanie / fraza została wprowadzona do wyszukiwarki, a tego typu informacja może być dla nas cenna dla potrzeb optymalizacji kampanii Adwords.

Przeanalizujmy hipotetyczną sytuację

Wyobraźmy sobie, że użytkownik poszukuje usługi / produktu szkoleniowego i wprowadza do wyszukiwarki frazę ‘szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi dla małych firm z dofinansowaniem UE’. Na słowo kluczowe ‘szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi’ wyświetla się nasza reklama AdWords (dopasowanie zbliżone) i użytkownik klikając na link sponsorowany przechodzi do naszego serwisu. W panelu Google Analytics zostanie zarejestrowana wizyta, gdzie odczytamy wyłącznie informację, że użytkownik poszukiwał / wyświetliła mu się nasza reklama na zapytanie ‘szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi’. Wizyta ta jednak nie jest zakończona konwersją w postaci wejścia na stronę z formularzem kontaktowym i złożenia zapytania. Konfigurując odpowiedni filtr możemy odczytywać informacje w pełniejszym zakresie tzn. rejestrować słowo kluczowe, na które nastąpiło wejście wraz z frazą wpisaną przez internautę. Rejestracja tych informacji pozwoli nam zoptymalizować kampanię AdWords oraz interpretować wyniki interakcji i konwersji w pełniejszy sposób.

Przykładowy efekt wykorzystania filtraW nawiasach znajdują się frazy wpisywane przez internautów, poza nawiasem słowo kluczowe, na które została wyświetlona nasza reklama.

Zainteresowanych szczegółami dot. konfiguracji filtra odsyłamy do artykułu
www.ga-experts.com/blog/2006/11/how-to-get-detailed-ppc-keyword-data-from-google-analytics/

Rejestracja pozycji słowa kluczowego dla wejść z wyników organicznych

W przypadku, kiedy pozycjonujemy serwis, możemy wykorzystać filtr, dzięki któremu będziemy mogli monitorować pozycje słowa kluczowego. Informacja, z której strony wyników wyszukiwania następują przejścia na serwis pomoże nam zoptymalizować nasze działania SEO. Istnieją dwie konfiguracje, z których możemy skorzystać. W pierwszym wariancie, dzięki zastosowaniu filtra, będziemy odczytywać informacje z podziałem na strony wyników wyszukiwania. W drugim wariancie będziemy mieli pogrupowane informacje według słów kluczowych.

Zainteresowanych szczegółami dot. konfiguracji odsyłamy do artykułów
www.distilled.co.uk/blog/seo/tracking-referrals-from-second-page-of-google-in-google-analytics/
http://andrescholten.nl/index.php/seo-rankings-meten-met-google-analytics/

Zastosowanie filtrów do ekstrakcji danych pozwala odczytać dodatkowe informacje, które możemy wykorzystać dla potrzeb optymalizacji naszych działań marketingowych. Działania prowadzone w bardziej optymalny sposób pozwolą zmniejszyć koszty oraz zwiększyć współczynnik konwersji, co bezpośrednio przekłada sie na ROI.

--
Tomasz Lewandowski - SEM Analyst Bluerank

Zobacz też
Segmentacja użytkowników w Google Analytics - poradnik (cz. V)
Google Analytics - analiza ruchu organicznego - poradnik (cz. IV)
Google Analytics - analiza formularzy - poradnik (cz. III)
Google Analytics - analiza formularzy - poradnik (cz. II)
Google Analytics - poradnik (cz. I)


Udostępnij:

0 komentarzy: