21 stycznia 2010

"Prowadzący kampanię PPC pilnie poszukiwany"

Każda firma przed rozpoczęciem kampanii w Google AdWords staje przed prostym pytaniem - kto to właściwie powinien robić? Czy zdecydować się na outsourcing pracy czy pozostawić kompetencje wewnątrz firmy?

Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę wiele elementów i odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania... Do najważniejszych z nich należą:

 • jak kształtują się koszty samodzielnego prowadzenia kampanii (w tym m.in. czas poświęcony na zdobycie wiedzy, przygotowanie kampanii, uruchomienie kampanii, załatwienie formalności, itp.),
 • jakie są koszty outsourcingu (opłata za prowadzenie kampanii dla agencji / specjalisty, ewentualne prowizje, koszty uruchomienia, itp.),
 • jakim celom ma służyć promocja (cele mają bezpośredni wpływ na kształt, poziom złożoności kampanii, czasochłonność),
 • kto wewnątrz firmy powinien być odpowiedzialny za kampanię (informatyk, specjalista ds. marketingu, ktoś inny?),
 • jaką firmę / specjalistę PPC wybrać,
 • ile pieniędzy firma zamierza przeznaczyć na reklamę AdWords,
 • jaki jest planowany czas działań reklamowych w wyszukiwarce.
Niestety, udzielenie odpowiedzi na te pytania nie jest zwykle łatwe dla firm – nawet odpowiedź na – proste wydawałoby się - pytanie „kto powinien prowadzić kampanię w Google AdWords” nie jest taka oczywista. Specjaliści także są podzieleni, jeśli chodzi o opinię na ten temat. Chris Pravato w artykule Four Compelling Reasons to Outsource Search Marketing opowiada się za delegowaniem kompetencji, przytaczając następujące argumenty…
 1. Nagły wzrost stał się przyczyną zwiększenia złożoności i trudności prowadzenia działań - minęły czasy, kiedy do stworzenia kampanii wystarczyło założenie konta z kilkoma słowami kluczowymi. Przy tworzeniu i prowadzeniu kampanii należy wziąć pod uwagę szereg czynników i wskaźników, jak np. CTR, historię konta, itp.
 2. Do prowadzenia kampanii potrzebny jest talent połączony z umiejętnościami – efektywne kampanie są tworzone przez ludzi kreatywnych, ze zdolnościami zarządczymi i analitycznymi. Znalezienie właściwej osoby wewnątrz firmy lub zrekrutowanie jej może okazać się bardzo kosztowne.
 3. Ograniczenie się wyłącznie do SEO może nie być wystarczającą formą promocji – kampanie PPC są szybszym sposobem na rozreklamowanie produktu, dają możliwość całkowitego decydowania o treści przekazu, kosztach i czasie dotarcia do użytkownika.
 4. Firmy znajdują się w błędnym przekonaniu, że samodzielne prowadzenie kampanii może być równie efektywne, jak outsourcing – jeżeli jeden wskaźnik kampanii AdWords jest na zadowalającym poziomie nie oznacza to, iż całość działań jest skuteczna. Wiedza i doświadczenie pozwalają na pełne wykorzystanie szans i unikanie zagrożeń.
W opozycji do Chrisa Pravato stoi jeden z autorów bloga PPC Hero. W artykule Outsource Search or Keep it In-House twierdzi, że w wielu przypadkach delegowanie kompetencji na zewnątrz jest złym rozwiązaniem. Podaje argumenty, które przemawiają za samodzielnym prowadzaniem kampanii…
 1. Kreacja – nikt nie zna produktu tak dobrze, jak jego producent. Znajomość branży przychodzi z czasem.
 2. Kontrola – kampanie PPC umożliwiają całkowitą kontrolę nad przekazem, kosztami, słowami kluczowymi. Powierzając prowadzanie działań firmie / specjaliście zewnętrznemu traci się ten przywilej.
 3. Czas - szybkie reagowanie w kampaniach PPC może mieć niezwykłe znaczenie. Wyobraźmy sobie, że jest sobota, serwer nagle pada. Strona nie działa. W takiej sytuacji należy wstrzymać kampanię. Jednak kontakt z prowadzącymi działania reklamowe może być bardzo czasochłonny lub opóźniony. Kampania generuje wyświetlenia, wzrastają wydatki, klienci stają się coraz bardziej niezadowoleni.
Jak widać, nie istnieje idealne rozwiązanie. Należy patrzeć na zagadnienie przez pryzmat konkretnej firmy, indywidualnej sytuacji. Jedno jest pewne – jak już coś robić, to dobrze. Know-how, know-why, know-who, know-what :-)

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: