3 lutego 2010

Rzucamy okiem na wyniki wyszukiwania

Jak internauci postrzegają wyniki wyszukiwania?

Oto wyniki badania "iProspect Eyemotion Survey 2009″ przeprowadzonego w połowie ubiegłego roku...Powyższe ilustracje obrazują sposób i kolejność postrzegania wyników wyszukiwania Google uwzględniających (w ich części organicznej) grafiki i mapy, które - jak się okazuje - skutecznie i na długo przyciągają uwagę internautów. Grafika poniżej ilustruje percepcję 'klasycznych', tj. wyłącznie tekstowych wyników wyszukiwania, wśród których znajdują się płatne odnośniki.Pola oznaczone jako 1 to miejsca oglądane przez uczestników badania jako pierwsze. Każde z wyróżnionych pól opisane jest dodatkowymi parametrami: po jakim czasie internauta spojrzał pierwszy raz na daną pozycję, ile czasu spędził przyglądając się jej, ile osób powróciło do raz oglądanego punktu...

Ogólne wnioski z badania

  • Internauci koncentrują się głównie na pierwszych słowach każdego wiersza opisującego dany odnośnik.
  • Młode osoby (w porównaniu ze starszymi użytkownikami Sieci) poświęcają mniej czasu linkom sponsorowanym, niż wynikom organicznym.
  • Kobiety i mężczyźni różnie odbierają wyniki wyszukiwania - internautki analizują więcej informacji, niż internauci.
  • Elementy 'wzbogacające' organiczne wyniki wyszukiwania (mapy, grafiki, video) odciągają uwagę od linków sponsorowanych emitowanych po prawej stronie.
--
Aneta Mitko


Udostępnij:

1 komentarzy:

Leszek Wolany pisze...

Badanie już omówione kilka razy :) Miło jednak widzieć kolejny, zbieżny z moim punkt widzenia :)