29 czerwca 2010

Większe wydatki na sieci kontekstowe

Ponad połowa reklamodawców zwiększy wydatki na sieci kontekstowe – wynika z badania przeprowadzonego przez Adkontekst wśród klientów tej sieci. W gronie ankietowanych byli zarówno przedstawiciele domów mediowych oraz agencji SEM, jak i osoby reprezentujące klientów bezpośrednich, odpowiedzialne za budżety marketingowe.

Domy mediowe i agencje marketingowe w ubiegłym roku przeznaczyły na reklamę w sieciach kontekstowych średnio ok. 25% budżetów SEM, a klienci bezpośredni ok. 31%. Wartość tego rynku wynosi zatem przybliżeniu 89 mln PLN.Na pytanie o wysokość budżetu reklamowego PPC przeznaczonego na działania w sieciach kontekstowych w 2010 roku, 55% agencji marketingowych odpowiedziało, że planuje jego zwiększenie. Takiej samej odpowiedzi udzieliło 44% klientów bezpośrednich. Tylko 6% klientów bezpośrednich zadeklarowało zmniejszenie tych nakładów.

Kluczowe wnioski z badania

Sieci kontekstowe są dla marketerów ważnym kanałem komunikacji z konsumentami podczas planowania kampanii PPC – kampanie tego typu realizuje 83% ankietowanych domów mediowych i agencji SEM oraz 90% klientów bezpośrednich.

Znakomita większość marketerów z agencji SEM oraz domów mediowych wykorzystuje kampanie w sieciach kontekstowych w celu budowania zasięgu (90%). Duże znaczenie dla nich odgrywają również dwa pozostałe cele - direct response oraz budowanie świadomości marki. W tym przypadku preferencje klientów bezpośrednich są inne – ponad 70% z nich przeprowadza za pomocą reklamy kontekstowej kampanie direct response.

Zarówno marketerzy z domów mediowych, jak i klienci bezpośredni są zgodni w kwestii największych zalet reklamy kontekstowej; szeroki zasięg (odpowiednio 75% i 68% odpowiedzi) oraz korzystna cena i dobór kontekstowy. Sieci kontekstowe pozwalają reklamodawcom skierować przekaz reklamowy do tych internautów, którzy są potencjalnymi klientami, ale z różnych przyczyn nie wpisali zapytania bezpośrednio do wyszukiwarki. W sieciach kontekstowych reklamodawca ma szansę dotrzeć do użytkowników we wcześniejszych fazach procesu zakupowego. Gdy reklama pojawia się im w kontekstowym powiązaniu z treścią artykułu lub strony, którą aktualnie czytają, daje to szansę zapoznania się z reklamowaną ofertą i w efekcie skorzystania z niej.

57% badanych agencji i domów mediowych płaci za kliknięcie w sieci kontekstowej mniej niż za kliknięcie w reklamę w wynikach wyszukiwania. Analogicznie, mniejsze CPC dla sieci kontekstowych deklaruje 57,1 % klientów bezpośrednich.

Wśród respondentów z domów mediowych oraz agencji marketingowych najpopularniejsze produkty reklamowe wykorzystywane w sieciach kontekstowych to reklamy tekstowe (95%) i statyczne reklamy graficzne (90%). Dużym zainteresowaniem cieszą się też reklamy intekstowe (60%). Z kolei przy niemal takiej samej popularności reklam tekstowych (96%) klienci bezpośredni znacznie rzadziej korzystają z reklam graficznych statycznych (39%).

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym (23-stronicowym) raportem
„Reklama kontekstowa jako element Search Engine Marketingu”

Znajdziecie tam m.in. informacje o tym, gdzie można się reklamować, jaki zasięg ma która sieć kontekstowa, jakie modele rozliczeń są chętniej wykorzystywane przez reklamodawców, jak kształtują się ceny, jakie są dostępne formaty reklam, etc.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: