25 sierpnia 2011

Wpływ pogody na poziom ruchu w serwisach

W tym roku lato nas raczej nie rozpieszcza. Ten, kto zdecydował się na urlop w kraju, mógł poczuć lekkie rozczarowanie pogodą. Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że im jest słonecznej, tym mniej ma się ochotę surfować po Sieci, a więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Zamiast polegać na odczuciach i domysłach, postanowiliśmy sprawdzić to przypuszczenie, obserwując ruch w dwóch zaprzyjaźnionych z nami serwisach: Morusek.pl oraz Psy.elk.pl.

Dane związane z pogodą pochodzą z serwisu www.weatheronline.pl i dotyczą Łodzi.

W badanych przez nas serwisach dość duży procent użytkowników to młodzież w wieku szkolnym, która w czasie zbierania danych miała wakacje. Zakładamy więc, że osoby te miały możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Morusek.pl  - temperatura, a liczba wizytPsy.elk.pl - temperatura, a liczba wizyt


Na prezentowanych powyżej wykresach widać, że związek między temperaturą, a liczbą odwiedzin jest bardzo silny. Bordowe wykresy pokazują procentową różnicę liczby wizyt w serwisie, w stosunku do średniej wartości z danego dnia tygodnia. Różnica jest odwrócona, czyli jeżeli jest powyżej zera, oznacza to, że danego dnia było średnio mniej wizyt niż zazwyczaj.

Morusek.pl - słońce, a liczba wizyt


Psy.elk.pl - słońce, a liczba wizyt


Podobnie jest jeśli chodzi o ilość godzin słonecznych danego dnia. Wykresy wyraźnie obrazują, że im więcej słońca tym mniej Internetu ;) Naszym zdaniem zależność jak najbardziej poprawna.

--
Jacek Tkaczuk


Udostępnij:

0 komentarzy: