AdWords – sposób na skuteczną kampanię reklamową aplikacji mobilnych
Rozwój sektora mobile w Polsce
Rynek smartfonów w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie – już teraz 18% naszych rodaków posiada takie urządzenie w swojej kieszeni bądź torebce, a już w 2017 r. każdy sprzedawany w Europie telefon ma być smartfonem. Co istotne, aż 59% ich obecnych użytkowników deklaruje regularne korzystanie z Sieci za pomocą tego urządzenia, a 22% z nich robi to codziennie. Sufrowanie po Internecie jest obecnie tą aktywnością związaną ze smartfonem, na którą użytkownicy poświęcają najwięcej czasu w ciągu dnia (25 min.), podczas gdy dzwonienie znajduje się dopiero na 5. pozycji (12 min.).
Liczby te potwierdzają, że smartfony stały się urządzeniami powszechnymi, a analitycy przewidują, że prawdziwy mobilny boom dopiero przed nami.
Optymistyczne dane można zaobserwować w badaniach dotyczących wykorzystania aplikacji mobilnych. W zależności od źródła, 20 - 30% posiadaczy smartfonów aktywnie wykorzystuje dostępne dla posiadanych platform aplikacje, a kolejne 30% użytkowników deklaruje, że wkrótce zamierza to robić. Nie zaskakuje fakt, iż z aplikacji najchętniej korzystają osoby posiadające systemy operacyjne iOS oraz Android. Rynek aplikacji na świecie, podobnie jak cała branża mobile, jest teraz na fali – w 1 kwartale 2013 roku użytkownicy pobrali o 11% aplikacji więcej niż przed rokiem. Tylko w lutym 2013 r. Polacy pobrali na swoje telefony 38,5 mln aplikacji.
Użytkownicy uwielbiają aplikacje z kilku powodów: działają szybciej niż strony oglądane w przeglądarce telefonu, w wielu przypadkach mogą działać offline, są bardziej intuicyjne i łatwiej je obsługiwać na niewielkim ekranie smartfona. Dzięki temu, czas poświęcany na korzystanie z aplikacji już od 2,5 roku jest krótszy niż poświęcany Internetowi w komórce. Jednak z raportu firmy badawczej Nielsen wynika, że choć posiadamy w telefonach coraz więcej aplikacji, to łącznie poświęcamy im tyle samo czasu. Fakt ten nakłada na twórców aplikacji konieczność podnoszenia ich jakości, użyteczności oraz wzmożenia wysiłków promocyjnych.
Instytucje, które decydują się na uruchomienie i rozwój swojej aplikacji mobilnej ponoszą na tym polu znaczne koszty (szczególnie jeżeli aplikacja ma odznaczać się wysoką jakością i użytecznością). W przypadku, kiedy jest to strategiczna inwestycja - muszą zadbać o to, by dotrzeć z aplikacją do szerokiej grupy nowych użytkowników, co zwiększy szanse, że inwestycja się zwróci.
Jedną z metod promocji aplikacji mobilnej jest wykorzystanie platformy Google AdWords, która daje w tym zakresie wiele ciekawych i nadal niedrogich rozwiązań. AdWords pozwala na promocję aplikacji przeznaczonych na systemy Android oraz iOS.
Jak wykorzystać Google AdWords podczas promocji aplikacji mobilnej
Reklamy aplikacji możemy wyświetlać w następujących miejscach:
1) W wynikach wyszukiwania Google na urządzeniach mobilnych:
- jako reklamę samej aplikacji – kliknięcie w reklamę powoduje przeniesienie do AppStore albo Google Play (rys.1),
- jako rozszerzenia tradycyjnych reklam tekstowych (rozszerzenia aplikacji);
Rys. 1 |
2) W aplikacjach mobilnych (Rys. 2)
Rys. 2 |
3) Na stronach mobilnych sieci reklamowej GDN
W przypadku dwóch pierwszych metod, kliknięcie w reklamę powoduje przejście do odpowiedniej podstrony sklepu z aplikacjami, skąd automatycznie możemy pobrać tę, której reklama nas zaciekawiła. Trzecia opcja pozwoli nam kierować ruch np. na stronę mobilną, gdzie możemy umieścić link do pobrania aplikacji.
Różne metody targetowania reklam
Google, podobnie jak w przypadku tradycyjnych kampanii, pozwala reklamodawcy na szeroki wybór sposobów targetowania reklam:
- kierowanie na miejsca docelowe (aplikacje),
- kierowanie na poszczególne kategorie tematyczne aplikacji, w których pojawi się reklama,
- kierowanie na zainteresowania użytkowników oraz na listy re marketingowe,
- kierowanie w odniesieniu do konkretnych: systemów operacyjnych, urządzeń mobilnych czy nawet sieci komórkowych (operatorów).
Dzięki rozbudowanym opcjom targetowania, które pojawiły się w AdWords wraz z kampaniami rozszerzonymi, aplikacje możemy promować w sposób dużo bardziej dopasowany do odbiorców i preferencji marketera, choćby w kwestii harmonogramu wyświetlania. Promocja aplikacji tworzonej na konkretne urządzenia, np. tylko na tablety z systemem Android, która ma być aktywna jednie w weekendy nie jest już problemem.
Jak rozpocząć kampanię?
W celu promocji aplikacji warto stworzyć osobną kampanię kierowaną na urządzenia mobilne – pozwala to na elastyczne zarządzanie stawkami. Od niedawna AdWords oferuje przejrzysty interfejs, który ułatwia tworzenie reklam tekstowych i graficznych z poziomu panelu konta.
Mierzenie skuteczności kampanii i konwersji
Skuteczność reklam możemy sprawdzać na poziomie kampanii, grup reklamowych i reklam, a także na karcie Sieć reklamowa, w zakładce Miejsca docelowe, gdzie znajdziemy informacje dotyczące wyników kampanii na poziomie każdej kategorii aplikacji lub witryny, na którą kierujemy ruch, a także na poziomie poszczególnych aplikacji.
Istotną funkcjonalnością, jaką udostępnia system AdWords, jest również mierzenie konwersji, rozumianych jako pobranie aplikacji. Nową konwersję tworzy się podobnie jak w tradycyjnych kampaniach:
Konwersje aplikacji na system Android
Ich mierzenie jest możliwe tylko wtedy, gdy reklama prowadzi bezpośrednio do sklepu z aplikacjami Google Play. Docelowy URL musi prowadzić do GP, a ponadto nie można dodać do niego żadnych dodatkowych tagów czy przekierowań. Inaczej konwersje nie będą zliczane.
Konwersje aplikacji na iOS
Mierzenie tego typu konwersji jest nieco ograniczone w stosunku do aplikacji na system Android, ponieważ istnieje możliwość śledzenia pobrań, które generują wyłącznie reklamy w aplikacjach. Pobrań z reklam w wyszukiwarce oraz z reklam w mobilnym GDN, przynajmniej na razie nie da się zmierzyć.
Innym utrudnieniem jest fakt, że do aplikacji przeznaczonej dla sytemu Apple należy najpierw zintegrować SDK i następnie dodać do kodu aplikacji wygenerowany w AdWords kod śledzenia, czego nie trzeba robić w przypadku aplikacji na system Android (który jest produktem Google).
--
Podsumowując można stwierdzić, że Google uczynił spory krok na przód, jeżeli chodzi o potrzebne na rynku reklamowym narzędzia pozwalające promować coraz bardziej popularne wśród użytkowników aplikacje. Możliwości, jakie AdWords udostępnia market erom są nieporównywalne z żadnym inną metodą promocji, głównie poprzez opcje targetowania, łatwość uruchomienia kampanii oraz mierzenie efektów.
--
Rafał Trąbski - PPC Manager w Bluerank
3 komentarzy:
Google nie może sobie pozwolić, żeby zostać w tyle musi dostosować się do potrzeb rynku.
na pewno tak, kto nie idzie do przodu ten się cofa
Wydaje mi się, że to Google wyznacza trendy. To oni ustalają reguły co będzie w danym sezonie na topie. To fakt, nie stoją w miejscu, ale to dobrze :) Aplikacji na Google Play jest z każdą minutą coraz więcej, myślę, że człowiek nie jest w stanie ich wszystkich poznać, ale każdy na pewno znajdzie w sklepie na Androidzie coś dla siebie. Co do systemu iOS nie mogę się wypowiadać, bo nie miałam styczności, ale Apple też wcale nie zostaje w tyle.
Prześlij komentarz