25 listopada 2013

Udział wyszukań mobilnych w sektorze serwisów ogłoszeniowych

Bluerank uważnie śledzi trendy wyszukiwania mobilnego w serwisach branży ogłoszeniowej. Przez ostatnie dwa lata publikowaliśmy artykuły poświęcone temu zagadnieniu na stronach serwisów zagranicznych (zobacz artykuł z 2011 oraz 2012 roku). W tym roku podzielimy się obserwacjami na naszym blogu.

Ilość osób posiadających smartfony nieustannie rośnie, (także ze względu na wygodę i możliwości korzystania z Internetu). Jednak w jaki sposób kształtuje się trend udziału wyszukań mobilnych w ostatnich trzech latach?

Zadaniem badania było ustalenie tempa, z jakim rośnie udział wyszukiwania mobilnego w branży ogłoszeniowej. Do wskazania tych wartości posłużyliśmy się narzędziem Google Keyword Planner (kiedyś Google Keyword Tool). W celu określenia trendów skorzystaliśmy z naszych danych z lat 2011 i 2012. Wszystkie trzy badania zostały przeprowadzone na przełomie 1 i 2 kwartału.

Aby określić udział wyszukań mobilnych, sprawdzaliśmy średnią ilość miesięcznych wyszukań z urządzeń desktopowych, telefonów z WAP oraz smartfonów. Analiza objęła 13 krajów europejskich oraz Stany Zjednoczone. Badanymi frazami były nazwy serwisów ogłoszeniowych, np. gratka, allegro dla Polski lub Gumtree czy Friday Ad dla Wielkiej Brytanii.

SMART

Źródło
Analizując zmiany udziału wyszukiwania SMART widzimy, że korzystanie z aplikacji mobilnych w celu zdobycia informacji staje się coraz bardziej popularne.

Średnia zmiana wyszukiwania SMART w badanych krajach europejskich pomiędzy latami 2011-2012 wynosi 2,2%, natomiast pomiędzy latami 2012-2013 już 8,9%. Wyraźnie widać, że wzrost nabiera tempa. Udział wyszukiwania SMART w badanych krajach najbardziej zmienił się w okresie 2011-2013 w Hiszpanii (27,4%), Szwecji (20,2%), we Włoszech (18%) oraz w Norwegii (16,6%).

W Polsce wynik ten wyniósł 4,3%. Podobny wzrost zanotowały Rumunia 3,3%, Węgry 5,9% i Bułgaria 3,4%. Nasi południowi sąsiedzi, Czesi, osiągnęli imponujący wynik, 9,9%! Najniższy wzrost miał miejsce na Ukrainie, 1,7% (obecny poziom 2,2%).

Wszystkie kraje europejskie mogą pozazdrościć wyniku Stanom Zjednoczonym, gdzie w 2011 roku w branży serwisów ogłoszeniowych, wyszukania mobilne stanowiły 12,4%. W 2012 było to już 25%, a w 2013 57,4%, co w okresie 2011 – 2013 stanowi wzrost o 45%!

Poniżej znajduje się wykres ze zmianami udziału wyszukiwania SMART. Średnia dla badanych krajów europejskich oznaczona jest kolorem żółtym, czerwony odpowiada Stanom Zjednoczonym:


WAP

Dane dla wyszukiwania WAP są zdecydowanie inne. W niektórych badanych krajach udział ten rośnie, w innych odchodzi do lamusa. W latach 2011 - 2013 rola wyszukiwania WAP wzrosła najbardziej na Ukrainie (3,3%), na Węgrzech (2,7%) oraz w Hiszpanii (1,7%). W Polsce było to 0,7%. Niektóre kraje europejskie zanotowały spadek wyszukiwania WAP. Stało się tak w Wielkiej Brytanii (-0,6%), Szwecji (-2,2%) oraz Norwegii (-3,8). W Niemczech wartość ta pozostała na poziomie 0,6%. Poniżej znajduje się wykres zmian udziału wyszukiwania WAP w ostatnich trzech latach.


Nakładając na jeden wykres średnie zmiany udziałów SMART oraz WAP w badanych krajach europejskich widzimy, że oba typy wyszukań nadal wykazują tendencję rosnącą.

 Patrząc na trendy europejskich wysoko rozwiniętych krajów możemy podejrzewać, że udział wyszukań WAP będzie spadać, a SMART zacznie rosnąć jeszcze szybciej.

W branży serwisów ogłoszeniowych w USA poziom wyszukiwania rośnie bardzo szybko. Ciekawe, na jakim etapie się zatrzyma?

Mobilne wersje stron

Tak dynamiczny wzrost wyszukiwania przy użyciu telefonów musi mieć wpływ na środowisko internetowe. Aby dowiedzieć się, jak firmy reagują na ten trend, sprawdziliśmy ilość serwisów posiadających wersję mobilną. To badanie zostało oparte na 160 serwisach ogłoszeniowych w 24 europejskich krajach.

W 2012 roku na 160 serwisów wersję mobilną posiadało 31 (19%), lecz tylko 14 z nich było zaindeksowanych przez wyszukiwarkę Google.

W 2013 roku widoczny jest wzrost liczby serwisów mobilnych. Na 160 portali, aż 62 posiada wersję mobilną (39%) i aż 51 z nich jest zaindeksowanych przez wyszukiwarkę.

Jak widać, świadomość potencjału wyszukiwania mobilnego rośnie, a serwisy ogłoszeniowe aktywnie zabiegają o ten typ ruchu. W 2013 roku sprawdziliśmy również - ile serwisów oferuje przeglądanie ogłoszeń poprzez aplikację mobilną. Okazało się, że na 160 serwisów, aplikacją mobilną dysponuje aż 34 z nich. Co ciekawe, 21 aplikacji było utworzonych równolegle z wersją mobilną strony, co oznacza, że 13% serwisów ogłoszeniowych podeszło do sprawy kompleksowo, oferując przeglądanie serwisu na trzy możliwe sposoby.

Podsumowanie

Badanie zostało przeprowadzone w branży ogłoszeniowej. Udział wyszukiwania WAP czy SMART, ze względu na ograniczenia tematyczne, na pewno idealnie nie odpowiada wartościom globalnym. Jednak trendy wzrostowe wykorzystywania wyszukiwań mobilnych są faktem i powinny mieć odzwierciedlenie w działaniach firm chcących istnieć w Internecie. Posiadanie odpowiedniej strony mobilnej ma znaczenie także ze względu na to, by nie odstawać od konkurencji. Przygotowując ją należy pamiętać o zachowaniu właściwych mechanizmów antyduplikacyjnych, odpowiednim zaprojektowaniu przekierowań dla użytkowników oraz robotów wyszukiwarki, a także o optymalizacji serwisu. Ale to już temat na oddzielny post...

--
Roman Bębenista - SEO Specialist w Bluerank

Roman na Twitterze


Udostępnij:

0 komentarzy: