26 marca 2014

Poznaj użytkownika z danymi demograficznymi Google Analytics. Część I.

Nie tak dawno temu pisaliśmy o nowościach w postaci Universal Analytics, czy nowych segmentach zaawansowanych. Mimo to, Google ciągle umożliwia nam skorzystanie z nowych funkcji Google Analytics, obecnie pretendującego do miana ulubionego narzędzia współczesnego marketera. Jedną z najnowszych możliwości GA jest importowanie danych o użytkowniku z sieci reklamowej Google w postaci nowych raportów sekcji "Odbiorcy". Jak działają i co umożliwiają? O tym przeczytacie w tym artykule.

Double Click w służbie Google Analytics

Chyba wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z reklamą w Google wiedzą, że poza reklamami w wyszukiwarce, Google oferuje je też w swojej sieci reklamowej (Google Display Network). Jest to sieć partnerskich stron internetowych, które uczestnicząc w programie AdSense udostępniają swoją przestrzeń dla reklam Google. Dodatkowo, Google posiada informacje dotyczące tematyki każdej z wybranych stron, dzięki czemu reklamodawcy mogą kierować swoje reklamy np. tylko do fanów motoryzacji czy muzyki klasycznej. W chwili obecnej sieć reklamowa jest już tak duża (w połowie 2012 roku składała się z ponad 2 milionów stron, a jej zasięg obejmował ok. 90% wszystkich użytkowników Internetu), że na podstawie aktywności użytkownika Google tworzy jego profil, przypisując go do odpowiednich kategorii według wieku, płci czy zainteresowań, np. takich jak miłośnicy fotografii (po angielsku pociesznie zwanymi Shutterbugs), muzyki rockowej, serialów fantasy, itd. Jeśli jesteście ciekawi do jakiej grupy przypisał Was Google, swój profil znajdziecie tu. Do tej pory kategorie te umożliwiały tylko kierowanie reklam, ale teraz już każdy użytkownik GA może wiedzieć o swoich użytkownikach tyle, co Google.

Świetnie, ale jak aktywować to na mojej stronie?

Raporty danych demograficznych można uaktywnić w dwóch prostych krokach. Po pierwsze należy włączyć je w panelu administracyjnym Google Analytics. Aby to zrobić, wystarczy nacisnąć przycisk "Włącz", dostępny w zakładkach "Dane demograficzne" czy "Zainteresowania".Drugim krokiem jest zmiana jednej linijki w kodzie śledzenia na naszej stronie. Chodzi o zamianę części:

ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js';

Na:

ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://' : 'http://') + 'stats.g.doubleclick.net/dc.js';

Jeśli powyższy kod wydaje się Wam znajomy, to macie rację. Jest to ta sama zmiana, która przy wykorzystaniu biblioteki Double Click umożliwia korzystanie z remarketingu, więc jeśli już wykorzystujecie go w swoich kampaniach możecie ten krok pominąć.Po dokonaniu powyższej zmiany pozostaje już tylko kliknąć na "Zweryfikuj kod śledzenia" i cieszyć się nowymi danymi.

W drugiej części artykułu przyjrzę się praktycznemu zastosowaniu raportów demograficznych i zainteresowań. Do tej pory jednak zachęcam, żebyście korzystając z powyższego linka, sami sprawdzili swój profil według Google i w komentarzu napisali, w jakiej części jest on prawdziwy.

--
Maciek Stanasiuk, Junior Web Analyst


Udostępnij:

0 komentarzy: