27 czerwca 2008

Website Value Calculator

Jak wycenić stronę internetową? Pod uwagę można tu brać mnóstwo różnych czynników - począwszy od atrakcyjności i rozpoznawalności domeny, poprzez samą wartość merytoryczną witryny, na liczbie unikalnych / zarejestrowanych i dobrze zidentyfikowanych / lojalnych użytkowników skończywszy. Do długiej listy punktów służących ocenie wartości serwisu dziś należy dodać z pewnością jeszcze jedną pozycję - stopień optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek oraz jej potencjał SEO.

W Sieci funkcjonują narzędzia, za pomocą których można spróbować przeliczyć tę ostatnią wartość na pieniądze. To rodzaj kalkulatorów, które po wpisaniu w nich adresu WWW sprawdzają wybrane - istotne dla SEO - współczynniki (na przykład page rank czy liczbę backlinków - stron linkujących do danej witryny) po czym oszacowują wartość serwisu.

Rzecz jest oczywiście bardzo umowna i nie należy się przywiązywać zbytnio do podawanych przez te aplikacje kwot, ale chcieliśmy zasygnalizować pewien trend i podkreślić, że zoptymalizowanie serwisu pod wyszukiwarkę z pewnością podniesie jej ogólną wartość.

Oto przykładowy kalkulator wyceny stron.
A tutaj inne przydatne narzędzia pomocne przy ocenie wartości SEO.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

2 komentarzy:

Anonimowy pisze...

taki poważny blog, a takie p....doły ;) Website Value Calculator... ehh..

bluerank pisze...

Ten kalkulator to tylko zabawka, ale jest to rowniez pretekst / okazja, aby pokazać (zwłaszcza osobom mniej zorientowanym w temacie SEO), że optymalizacja strony pod wyszukiwarki nie jest tylko jakimś 'kwiatkiem do korzucha' czy nowomodą, ale elementem, który może realnie wpływać na wartość serwisu. Kiedyś pisaliśmy zresztą na podobny temat w notce 'Page Rank zamiast recenzji'...