13 czerwca 2012

Wyszukiwanie ogłoszeń w mobilnej Europie 2012

W pierwszym kwartale 2011 roku opublikowaliśmy raport "Wyszukiwanie ogłoszeń w mobilnej Europie". Po roku postanowiliśmy ponownie sprawdzić w jaki sposób europejska branża ogłoszeniowa radzi sobie z rosnącą popularnością urządzeń mobilnych.
 
Prognozy, które zawarliśmy w poprzednim raporcie, okazały się trafne. Nasza agencja kontynuuje więc badania za pomocą narzędzia propozycji słów kluczowych Google AdWords, by ustalić popularność zapytań dotyczących branży ogłoszeniowej, wykonanych za pomocą urządzeń mobilnych, zarówno dla fraz brandowych, jak i ogólnych fraz kluczowych.

Najważniejsze wnioski z naszego badania       

Za pomocą narzędzia propozycji słów kluczowych Google Adwords, można zweryfikować popularność wybranych zapytań, segmentując je według następującego klucza: osoby używające urządzeń desktopowych, telefonów korzystających z WAP oraz smartfonów wyposażonych w przeglądarkę o pełnej funkcjonalności.

Ilość wyszukiwań mobilnych dla najpopularniejszych słów kluczowych w Europie (tylko frazy niebrandowe, czyli te, które nie zawierają nazwy portalu ogłoszeniowego) ma wartość od 16,4% (Wielka Brytania) do 2,1% (Bułgaria). Analizując 186 fraz kluczowych ustaliliśmy, że korzystanie z wyszukiwarki za pomocą urządzeń przenośnych wzrosło od zeszłego roku o około 3,1% , z tego wzrost oparty na urządzeniach bazujących na WAP wyniósł 0,5%, a na smartfonach 2,6%.

Gdy weźmiemy pod uwagę brandowe słowa kluczowe (zawierające nazwy serwisów ogłoszeniowych) ilość mobilnych wyszukiwań przyjmuje wartość od 15,2% (Irlandia), 14,1% (Dania), 12,4% (Wielka Brytania) do 2,6% (Finlandia), 2,5% (Słowenia), czy 2,1% (Belgia). Więcej danych prezentuje zamieszczona niżej grafika.

Wzrost wyszukiwań mobilnych w poszczególnych krajach

Najbardziej zauważalny wzrost wyszukiwań dokonywanych za pomocą urządzeń mobilnych można zaobserwować w Irlandii (9,4%), Danii (8,7%), Wielkiej Brytanii (5,5%), Szwajcarii (5,1%) oraz Austrii (5%). Są również kraje, w których wzrost ten wyniósł mniej niż 1%. Należą do nich Litwa, Słowacja i Chorwacja. Sytuację tego ostatniego kraju warto rozważyć indywidualnie. W ciągu ostatniego roku wartość wyszukiwań mobilnych w Chorwacji bazujących na technologii WAP, spadła z 2,4% do 1,4%. Jednocześnie z 1,4% do 2,4% wzrosła  ilość wyszukiwań dokonanych za pomocą urządzeń przenośnych wyposażonych w przeglądarkę z pełną funkcjonalnością. W Chorwacji na popularności zyskują więc smartfony.

W 2011 roku najbardziej ”mobilnymi” krajami były Dania, Irlandia, Szwajcaria i Wielka Brytania (powyżej 5% mobilnych wyszukiwań). W 2012 roku próg ten przekroczyło więcej krajów, znalazły się wśród nich Austria, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Włochy i Łotwa.

Zarówno webmasterzy, jak i specjaliści do spraw marketingu internetowego zauważali potencjał, jaki kryje się urządzeniach mobilnych, lecz ich reakcja nie była spektakularna. W 2011 roku zaledwie 13% biorących udział w badaniu portali ogłoszeniowych, posiadało lekką wersję serwisu przeznaczoną na urządzenia mobilne. W chwili obecnej wskaźnik ten wzrósł do 19%. W krajach, w których serwisy dostosowane zostały do wymagań urządzeń przenośnych, przeciętna ilość wyszukiwań mobilnych wzrosła o 3,5%. Z kolei w tych krajach, gdzie wersje lajt serwisów nie powstawały, wzrost ten wyniósł 2,6%. Jest to dowód na to, że użytkownicy urządzeń mobilnych doceniają serwisy dostosowane do ich potrzeb i chętniej z takowych korzystają.

Wirtualna granica, czyli WAP kontra smartfon

Z ciekawością zaobserwowaliśmy, że w Europie wciąż możemy wytyczyć wirtualną granicę, która dzieli kontynent na dwie części. Jedna część jest zdominowana przez użytkowników smartfonów, w drugiej wciąż popularne są urządzenia oparte na technologii WAP. Centralno - wschodnią część Europy (czyli Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Czechy…) możemy nazwać zorientowaną na WAP. Ponadto, w 8 krajach można zaobserwować większą ilość wyszukiwań przy pomocy urządzeń opartych na WAP, niż za pomocą smartfonów. Te kraje to: Czechy, Estonia, Litwa, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry, Łotwa. Jednak tylko 3 spośród tych krajów doświadczyły większego wzrostu wyszukiwań w zakresie WAP, niż za pomocą urządzeń wyposażonych w pełną przeglądarkę stron internetowych (Łotwa, Polska, Węgry). Smartfony nieustannie zyskują na popularności i to tylko kwestia czasu, gdy zaczną wyraźnie dominować w całej Europie. Wspomniana wirtualna granica przesuwa się na wschód, a zdecydowana popularność smartfonów zaczyna obejmować coraz większy obszar.Wzrost znaczenia mobile SEO

Cieszy nas fakt, że możemy zaobserwować rozwój serwisów, w kierunku dostosowywania ich do potrzeb użytkowników technologii mobilnych. W 2011 roku tylko jeden z badanych przez nas portali był właściwie zoptymalizowany w zakresie mobilnego SEO. Obecnie 16 wersji lajt serwisów jest dostosowanych do potrzeb mobilnego wyszukiwania. Rodząca się tendencja jest obiecująca, jednak nie możemy jeszcze mówić o pełnym sukcesie. Wciąż mamy wrażenie, że właściciele i webmasterzy serwisów ogłoszeniowych nie doceniają pełnego potencjału, jaki kryje się w urządzeniach mobilnych.

Nie da się jednak ukryć, że popularność  tabletów i smartfonów wciąż wzrasta. Równolegle rośnie częstotliwość korzystania z Internetu za pomocą tych urządzeń. Trend ten widać w rosnącej ilości wyszukiwań mobilnych, które mają miejsce także w przypadku słów kluczowych związanych z sektorem ogłoszeniowym. Wyszukiwania mobilne stają się istotną częścią wszystkich zapytań kierowanych do wyszukiwarek i nadszedł czas, by właściciele i administratorzy serwisów zaczęli właściwie wykorzystywać to zjawisko. Jeśli sektor ogłoszeniowy ma zamiar spożytkować potencjał, jaki niosą ze sobą urządzenia przenośne, powinien zdecydowanie zacząć inwestować w lekkie wersje serwisów. Nie można również zapomnieć o ich stosownej optymalizacji na potrzeby mobile SEO. Osoby korzystające z wyszukiwarek na tabletach i smarfonach, często używają innych słów kluczowych, niż podczas korzystania w tym samym celu z komputerów stacjonarnych i laptopów. Należy o tym pamiętać.

Metodologia badania

Badania zostały przeprowadzone dla 186 fraz – nazw serwisów ogłoszeniowych z wybranych krajów, a także tłumaczeń dla słowa „ogłoszenia”. Serwisy zostały wyselekcjonowane pod kątem największej popularności w danym kraju, na podstawie ilości użytkowników wygenerowanej za pomocą narzędzia Google AdPlanner.

Druga część badania została przeprowadzona dla 15 ogólnych i wyjątkowo popularnych słów kluczowych (np. książki, sport, ubezpieczenia) dla każdego z krajów.

Podczas analizy korzystaliśmy z danych generowanych przez narzędzie propozycji słów kluczowych Google AdWords,  po zastosowaniu stosownych filtrów oraz odpowiednich ustawień odnośnie kraju i języka.

--
Redakcja


Udostępnij:

0 komentarzy: