8 stycznia 2013

Specjaliści PPC Bluerank - opinie o 2012 roku w branży

Najważniejsze wydarzenie w branży w 2012 roku?

Spersonalizowany remarketing dynamiczny, czyli reklamy śledzące użytkownika danego serwisu, podczas jego surfowania po Internecie. Nie jest to może konkretne wydarzenie, a raczej trend, który aktywizował agencje SEM oraz wzbudził zainteresowanie odbiorców. Reklamy przeważnie prezentują ofertę produktową, którą użytkownik był już zainteresowany podczas odwiedzin w danym serwisie lub są to indywidualnie przygotowane rekomendacje. Tego typu technologie, jak i sam retargeting reklam już jakiś czas temu miały swoją inaugurację, jednak w 2012 roku stały się zauważalne dla przeciętnego internauty oraz ukazały swój potencjał sprzedażowy firmom promującym się online. Retargeting reklam stał się nowym "must have" w branży PPC, a jego dynamiczna odmiana wyróżnikiem na tle konkurencji (choć pewnie to tylko kwestia czasu, ponieważ rynek szybko się uczy).

Największa porażka w branży w 2012 roku?

Choć Google+ miał inaugurację w 2011 roku, to jednak miniony rok pokazał, że jest to platforma społecznościowa, która nie była w stanie dorównać Facebookowi. Nie okazała się również takim przebojem jak np. Pinterest. Jednak w zakresie PPC Google+ znalazło skuteczne zastosowanie praktycznie, jako widoczne i dość ciekawe rozszerzenie reklam w wynikach wyszukiwania.

Kryzys w 2012 roku - czy był i jak wpłynął na branżę?

W zakresie projektów PPC nie widać kryzysu. Mówię oczywiście o kampaniach reklamowych realizowanych przez Bluerank. Opinie panujące w branży SEM sugerują raczej, że trend jest odwrotny. Firmy są bardziej zainteresowane i śmielej podejmują decyzje o inwestowaniu dużych budżetów w kampanie PPC, oczywiście pod warunkiem, że zwrot z inwestycji jest atrakcyjny. Jednocześnie większe jest zrozumienie zjawiska przenikania się kanałów, z których pochodzą potencjalni klienci. Ta świadomość w połączeniu z faktem, że coraz częściej firmy decydują się na prowadzenie pełnej analizy ruchu w serwisie, daje dobre podstawy do podejmowania decyzji biznesowych.

Co nas czeka w 2013 roku?

Koncern Google w drugiej połowie 2012 roku rozpoczął testy wielu nowych narzędzi, które mogą być wykorzystywane  w kampaniach PPC. Większość z nich zostanie powszechnie udostępniona na początku 2013 (m.in. zaawansowany remarketing również w wyszukiwarce, nowe metody kierowania behawioralnego). Celem powstania narzędzi jest oczywiście chęć  trafniejszego kierowanie reklam do potencjalnych klientów. Google, zwiększając nasze szanse dotarcia do konkretnych użytkowników, zachęca jednocześnie do zwiększania inwestycji, czyli podnoszenia stawek za pozyskanie klików. O ile ostateczny wynik efektywności dla reklamodawcy może być zadowalający, to jednak nie da się nie zauważyć, że Google troszczy się również o własny wynik finansowy.

Wraz z rozwijająca się technologią retargetowania, rośnie konkurencja dla Google w zakresie reklam emitowanych na stronach internetowych. Nie jest to jeden konkurent, ale cała grupa podmiotów oferujących dynamiczne, spersonalizowane retargetowanie reklam i licytacje powierzchni reklamowej w czasie rzeczywistym. Co istotne, powierzchnie te już teraz często są bardziej atrakcyjne od tych dostępnych w Google Display Network, a to zachęca reklamodawców do alokacji budżetu poza kampaniami AdWords.

Oceniam, że w 2013 roku jeszcze większą popularność zyska wspomniany remarketing, ale również duży nacisk położony będzie na promocję produktów sklepów internetowych. Rozwiązania Google w tym zakresie (m.in. Google Merchant Center) prawdopodobnie ze względów prawnych oraz zwykłego opóźnienia rynku względem USA, nie zostały jeszcze wprowadzone w Polsce. W wynikach wyszukiwania nie znajdziemy reklam produktowych z recenzjami i ocenami, ani porównań np. produktów finansowych. Na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia i być może nadchodzący rok przyniesie duże zmiany.

Na znaczeniu powinny zyskać też wreszcie kampanie mobile. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność tabletów i smartfonów oraz odmienne zachowanie internautów podczas korzystania z tych urządzeń, nastąpi stopniowe odejście od modelu, w którym kampania prowadzona była na wszystkie urządzenia, z identycznym przekazem i tym samym oczekiwaniem w zakresie wyników.

--
Karolina Rosińska, Group PPC Manager w Bluerank


Udostępnij:

0 komentarzy: