30 stycznia 2013

Zmiany w sposobie wyświetlania grafik w Google Image Search

Na początku tego roku na blogu Google Webmaster Central pojawiła się informacja o planowanym nowym sposobie wyświetlania grafik w wyszukiwarce. Przez kilka tygodni Google jak zwykle testował nowe rozwiązanie – głównie w USA. Pod koniec zeszłego tygodnia testy pojawiły się także w Polsce. Wczoraj zmiany dotknęły już wszystkich.

Obecnie, wyniki wyszukiwania grafik wyglądają w ten sposób:


Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, by móc oceniać jak ta zmiana wpłynie na liczbę wizyt na serwisach prezentujących grafiki. Z jednej strony może wydawać się, że użytkownik ma ‘dalej’ do witryny ze zdjęciem. Wcześniej widział jej zawartość pod warstwą ze zdjęciem. Mógł więc od razu zainteresować się stroną docelową i na nią przejść:


Z drugiej jednak strony, widać, że Google docenia wartość wyszukiwania grafik, skoro aktualizowane są strony wyników. Może to świadczyć o rosnącym zainteresowaniu użytkowników tym rodzajem wyszukiwania.

Śledzenie ruchu z wyszukiwania grafik w Google Analytics

Niestety, zmiana w sposobie wyświetlania grafik wpłynęła też na zaprezentowany przez nas wcześniej kod do śledzenia ruchu. Teraz zdjęcie nie wyświetla się na warstwie nad ramką zawierającą treść strony docelowej, więc wcześniejsze rozwiązanie wykorzystujące ramkę nie będzie już działać. Widać to w statystykach ruchu przy wykorzystaniu wcześniejszego kodu:

Ruch z grafik w serwisie www.inspireme.pl:


Ruch organiczny, który ‘przejął’ wizyty z grafik:


Na szczęście, nadal możemy korzystać ze zmiennej referrer w kodzie JavaScript i po adresie strony odsyłającej rozpoznać wyszukiwanie grafik. Referrer ma dwie różne postacie w zależności od miejsca, z którego klikamy na grafikę. W przypadku wyszukiwania grafik adres wygląda tak:

http://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&docid=QEIkzUr4M0wcOM&tbnid=u7STRk6yP0hYCM:&ved=&url=http%3A%2F%2Fwww.stylidesign.pl%2Fkatalog%2Fk-meble-i-wyposazenie-salon%2F1%2F&ei=R-EIUfahD87AtAam7YHgBw&bvm=bv.41642243,d.Yms&psig=AFQjCNF-Yb4EtaihP7ArGwOgBCDe40z8pQ&ust=1359622855684784

Natomiast przy kliknięciu na zdjęcie na stronie standardowych wyników wyszukiwania referrer jest inny:

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.stylidesign.pl/zdjecia/produkty/mini/2013011508035386-Klasyczna-sypialnia-z-bialo-zielona-tapeta.jpg&imgrefurl=http://www.stylidesign.pl/katalog/k-sciany,-sufity,-podlogi/1/&h=260&w=260&sz=38&tbnid=zep2arxXFuUQMM:&tbnh=91&tbnw=91&zoom=1&usg=__QJL9ecQmbscXo4l7BEmQ4BpzpHM=&docid=uKM8HWUeEDnwmM&hl=pl&sa=X&ei=dOsIUd2RDYKUtQbzjYHwCQ&ved=0CC0Q9QEwAA&dur=554

W związku z tym, że słowo kluczowe nie zawsze jest przekazywane w adresie URL, śledzenie wizyty z wyszukiwania grafik może więc odbyć się poprzez analizę referrera i ustawienie albo zmiennej niestandardowej albo zdarzenia - w przypadku gdy odsyłacz zawiera na przykład „source=images” i „google”:

var url = String(document.referrer);
if ((url.indexOf ("source=images") !=-1) && (url.indexOf ("google") !=-1)) {
    _gaq.push(['_trackEvent', 'Wizyta z grafiki', 'Wyszukiwanie grafik', '']);
}
if ((url.indexOf ("imgres") !=-1) && (url.indexOf ("google") !=-1)) {
    _gaq.push(['_trackEvent', 'Wizyta z grafiki', 'Wyszukiwanie stron', '']);
}


Przykład kodu można zobaczyć na www.stylidesign.pl.

Po skonfigurowaniu kodu śledzącego, informacje o ruchu z wyszukiwania grafik otrzymamy poprzez ustawienie dodatkowego zaawansowanego segmentu uwzględniającego odpowiednie zdarzenie:


Autor: Jacek Tkaczuk, SEO Director w Bluerank

Tekst pochodzi z: http://bluerank.blogspot.com/


Autor: Jacek Tkaczuk, SEO Director w Bluerank

Tekst pochodzi z: http://bluerank.blogspot.com/Autor: Jacek Tkaczuk, SEO Director w Bluerank

Poprzednie teksty na temat wyszukiwania grafik.

--
Jacek Tkaczuk, SEO Director w Bluerank

Autor: Jacek Tkaczuk, SEO Director w Bluerank

Tekst pochodzi z: http://bluerank.blogspot.com/search/label/wyszukiwanie%20grafik


Udostępnij:

2 komentarzy:

Unknown pisze...

No nie do końca wyszukiwarki przejęły Ci ruch, bo przed zmianą było 1000 wizyt z images, a teraz łącznie nie ma 1000.
Zresztą webmasterzy bardzo się skarżą na zmianę na blogu googla - końcowe posty to tylko narzekanie:
http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2013/01/faster-image-search.html
Jeszcze inną sprawą są prawa autorskie - wyświetlane są zdjęcia z naszego serwera, w pełnej rozdzielczości, bez wejścia na stronę - moim zdaniem to naruszenie praw autorskich.
Na swoim serwisie widzę duży spadek wejść.

krzywy pisze...

u mnie np. jak do tej pory było ok 300 wejść/msc z grafiki tak teraz 34 przez praktycznie połowę miesiąca, możliwe też że okres zimowy, chociaż rok temu o tej porze było znacznie więcej