3 stycznia 2013

Google Tag Manager - nowe narzędzie dla e-marketerów

Polecamy lekturę artykułu, który ukazał się w najświeższym numerze Online Marketing Polska, w dziale narzędziownia. Jego autor, Florian Pertyński, pracuje w naszej agencji i jest odpowiedzialny za analitykę internetową. Tekst opisuje narzędzie Google Tag Manager, o którym pisaliśmy na naszym blogu w notce "Google Tag Manager - wstęp do narzędzia".

Poniżej fragment artykułu:

"...Nowoczesny e-marketer odpowiedzialny za wygląd i funkcjonowanie strony internetowej klienta przychodzi do działu IT z prośbą, o wprowadzenie dodatkowej linijki kodu śledzącego Google Analytics. Webmaster łaskawie wdraża zmianę… po kilku dniach, gdyż był bardzo zajęty. Brzmi znajomo? Na szczęście jest już na to rada!

Umiejętność poprawnego analizowania poziomu ruchu internetowego to wielki atut w ręku marketera. W miarę rozwoju narzędzi śledzących, otwierają się coraz to nowe możliwości analizy i optymalizacji obecności marki w Internecie oraz precyzyjnego definiowania segmentów użytkowników, do których kierujemy spersonalizowane komunikaty reklamowe. Wyższy poziom wiedzy o zachowaniach użytkowników przekłada się na podejmowanie trafniejszych decyzji marketingowych i biznesowych. Z drugiej strony, wciąż wzrasta liczba i poziom technicznego zaawansowania tagów, czyli elementów odpowiedzialnych za śledzenie ruchu w serwisach lub skuteczny remarketing. Zmiany technologiczne przebiegają tak szybko, że organizacje często sobie z nimi nie radzą na poziomie procesów i zasobów. Pojawia się więc zapotrzebowanie na narzędzie, które pozwoli e-marketerowi samodzielnie kontrolować proces implementacji i konfiguracji tagów, bez konieczności angażowania w to klientów, administratorów stron, czy działów I.T. Właśnie dlatego powstał Google Tag Manager, który wspomniane funkcje oferuje za darmo.

Jak działają systemy zarządzania tagami?


Tagi używane w marketingu internetowym to inaczej skrypty (zazwyczaj tworzone w języku JavaScript), pozwalające narzędziom marketingowym na rejestrację zachowań (śledzenie) i segmentację użytkowników (np. remarketing). Systemy zarządzania tagami (tag management systems) umożliwiają  implementację i konfigurację tagów w kodzie strony, bez konieczności bezpośredniego edytowania samego kodu. Innymi słowy to narzędzia stworzone specjalnie w celu prostego dodawania i modyfikowania obecnych na stronie internetowej skryptów. Dla e-marketera, który opanował obsługę takiego systemu w praktyce, oznacza to oszczędność czasu i zasobów: samodzielnie może on bowiem kontrolować interesujące go elementy kodu bez konieczności kontaktowania się z webmasterem odpowiedzialnym za funkcjonowanie serwisu. W ten sposób może zaimplementować nowy kod konwersji AdWords lub zmianę kodu Google Analytics w przeciągu kilku minut: chirurgia nieinwazyjna. Życie staje się prostsze, prawda?..."

Pełny tekst jest dostępny w papierowym wydaniu magazynu Online Marketing Polska. Zachęcamy do prenumeraty.
 
--
Redakcja

Google Tag Manager - wstęp do narzędzia

Tekst pochodzi z: http://bluerank.blogspot.com/2012/10/google-tag-manager-wstep-do-narzedzia.html
Google Tag Manager - wstęp do narzędzia

Tekst pochodzi z: http://bluerank.blogspot.com/2012/10/google-tag-manager-wstep-do-narzedzia.html


Udostępnij:

0 komentarzy: