27 lipca 2006

Co wpływa na pozycje w wyszukiwarkach?

Nie tak dawno temu firma Fortune Interactive, oferująca usługi związane z marketingiem wyszukiwarek, opublikowała wyniki pierwszego z serii badań, podejmujących próbę zdefiniowania najważniejszych czynników wpływających na pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania. Wykorzystując autorską technologię SEMLogic, analizującą czynniki związane z treścią i składnią strony (tzw. "on-page factors") oraz obecnością serwisu w Internecie ("off-page factors"), firma doszła do następujących wniosków...

  • Największe znaczenie ma obecność serwisu w Internecie, mierzona jakością prowadzących do niego odnośników.
  • Przywiązanie do jakości odnośników oznacza, że mniej istotna jest ich liczba - ważne natomiast, jak skonstruowany jest odnośnik (jego tekst, wartość parametru 'alt' w przypadku grafik, wartość parametru 'title') oraz na jakiej stronie internetowej jest umieszczony (mniej lub bardziej pokrewnej tematycznie, co można zweryfikować chociażby przez zajmowaną pozycję dla wybranego słowa).
  • Mniej istotne są czynniki związane z treścią i składnią strony, takie jak obecność słów kluczowych w tytule, wyróżnionych fragmentach i zwykłej treści strony.
Analiza została przeprowadzona dla bardzo popularnego słowa "laptop", można jednak sądzić, że odnośniki i ich jakość są równie ważne w przypadku innych, bardziej niszowych haseł. Co ciekawe, wyniki badania wskazują również, że znaczenie poszczególnych czynników jest bardzo podobne w algorytmach wszystkich analizowanych wyszukiwarek (Google, MSN, Yahoo!) - mimo, że pozycje zajmowane przez pojedyncze strony znacznie się różniły pomiędzy ich wynikami wyszukiwania.

Choć trudno oszacować wiarygodność analizy, chociażby ze względu na ilość czynników branych pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarek, to jednak warto zwrócić uwagę na generalne wnioski płynące z badania i trendy zmian - korzystanie z najprostszych rozwiązań, np. sieci wymiany odnośników przynosi coraz mniejsze korzyści (nie mówiąc o potencjalnym zagrożeniu wykluczeniem z indeksu wyszukiwarki), a stopniowo bardziej liczyć się będą naturalne, tematyczne odnośniki przynoszące rzeczywistą wartość dodaną dla użytkowników surfujących po sieci. Być może w takim przypadku bardziej częste stanie się kupowanie linków, które na razie jednak nie jest zbyt popularne (ze względu na koszty).

Czekamy na rezultaty kolejnych faz badania.

--
Maciek Gałecki


Udostępnij:

0 komentarzy: