27 grudnia 2007

Yahoo! Search - ambitne plany rozwoju

Yahoo! ujawnia plany rozwoju wyszukiwarki w wywiadzie dla czasopisma Macworld. I chociaż wywiad został opublikowany miesiąc temu, warto podkreślić dwie rzeczy...

  • Structured search - grupowanie wyników. Przykładowo, po wpisaniu "telefon komórkowy", użytkownik będzie mógł skorzystać z listy rozwijanej, zawierającej podpowiedzi marek czy modeli telefonów. W pierwszej kolejności usługa ma być najbardziej użyteczna w modułach e-commerce. Jakkolwiek by się nie nazywała, trochę przypomina klastrowanie wyników, o którym pisaliśmy kilkukrotnie (np. tutaj i tutaj).
  • Przyspieszenie działania - Yahoo!, wzorem Google, planuje rozlokować centra danych po całym świecie, by w szybkości działania nie przeszkadzały ograniczenia geograficzne.
Co ciekawe, Yahoo! prezentuje podobne podejście do wyszukiwania semantycznego (tj. opartego o zrozumienie konstrukcji gramatycznych) co Google - a więc mniej nacisku na rozumienie naturalnego języka, a więcej wagi dla kontekstu w jakim występuje dane słowo kluczowe.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: