22 października 2010

"Lajki" w SERPach...i co dalej?

Google "walczy" z Facebookiem, a Bing się dogadał. Kilka dni temu Microsoft ogłosił, że algorytm jego wyszukiwarki będzie uwzględniać dane z portalu Facebook, a konkretniej - Bing będzie pokazywać w wynikach wyszukiwania witryny lubiane (czyli "lajkowane") przez naszych facebookowych znajomych.Informacja ta będzie pojawiać się wśród naturalnych wyników wyszukiwania, nie ma jednak określonego - stałego miejsca. Traktowana będzie jak każdy inny odnośnik, a zatem pojawi się na wyższej bądź niższej pozycji zależnie od tego, jak wyszukiwarka oceni trafność / jakość wyniku.

Opcję uwzględniania "lajków" na stronie wyników wyszukiwania Bing będzie można oczywiście wyłączyć (poprzez stosowne ustawienia prywatności na FB).

Co sądzi na ten temat branża?

Z punktu widzenia marketera... świetna sprawa - taki dodatek idealnie wpasowuje się w marketing szeptany online. Można jeszcze intensywniej rozwijać działania w obszarze społecznościowym i czerpać z tego dodatkowe profity w postaci obecności w organicznych wynikach wyszukiwania.

Czy będą w związku z tym jakieś znaczące zmiany na rynku wyszukiwarek?

Raczej nie. Bing się postarał, ale pozycja Google nie jest zagrożona. Wprowadzenie podobnej usługi po stronie Google jest tylko kwestią czasu... komentuje Mateusz Kicki z Bluerank.W SEO też nie powinno to wprowadzić jakiegoś większego zamieszania. Co najwyżej, w SERP'ach dojdzie kolejna ramka obok innych elementów universal search. Prawdziwa batalia może rozpocząć się natomiast na łamach samego Facebook’a. Agencje SEM i marketingowcy będą starali się coraz bardziej angażować ludzi w różnego rodzaju akcje społeczne, konkursy mające na celu pozyskanie znajomych i fanów, tylko po to aby, później pokazywać się w SERPach za sprawą wprowadzanej właśnie funkcjonalności.

Facebookowe lajki widoczne w wyszukiwarce Bing to kolejny krok do personalizacji wyników wyszukiwania i kolejny dowód na rosnące zainteresowanie tematyką social media... mówi Patrycja Tomczak - samodzielny specjalista SEO w Bluerank. Czy ta zmiana wpłynie na SEO? I tak i nie... Nie, ponieważ w tym momencie rekomendacje facebookowe nie wpływają bezpośrednio na algorytm Bing i nie powodują zmian w ustalaniu rankingów. Lajki są unikalne dla każdego użytkownika i wyświetlane jedynie w obrębie jego wyników wyszukiwania. Stąd prowadzi prosta droga do odpowiedzi - pośrednio tak - dotyczącej wpływu na SEO - ponieważ strony o wartościowej i unikalnej treści mają większą szansę bycia polubionymi przez naszych znajomych. Prawdopodobieństwo, że to one pojawią się w obrębie wyników Bing się zwiększa. Dlatego, jako specjaliści SEO, powinniśmy tworzyć, lub rekomendować tworzenie wartościowego contentu na stronach naszych klientów, bo ma on największe szanse na zdobycie popularności w social media... a popularność ta może w bezpośredni sposób przełożyć się na zwiększenie ruchu w serwisie, również tego z wyników organicznych.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: