29 października 2010

Sprzedażowe kolory landing page

Kampania linków sponsorowanych, która sprzedaje to... nie tylko odpowiednio dobrane słowa kluczowe i chwytliwe teksty reklamowe, ale także dobrze zaprojektowana strona docelowa kampanii (tzw. landing page). Liczy się wygląd, użyteczność, zawartość, szybkość ładowania, przekaz słowny... Wszystko po części wpływa na to, czy użytkownik pozostanie na stronie, czy znajdzie tam to, czego szukał oraz czy podejmie decyzje o zakupie.

Warto testować różne wersje takiego landing page (choćby przy pomocy GWO) i sprawdzać np. czy lepiej wpływają na internautów takie czy inne kolory, takie czy inne kształty przycisków, takie czy inne sformułowania CTA. Przydatne mogą tu okazać się badania ilustrujące wpływ barw na decyzje zakupowe... Pamiętajmy przy tym jednak, że nie ma uniwersalnej recepty na sukces, a oddziaływanie kolorów różni się w zależności od tego, w którym kręgu kulturowym się znajdujemy oraz jakiego typu produkty chcemy sprzedać.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

1 komentarzy:

AM pisze...

Symbolika i działanie kolorów na psychikę odbiorcy - OK. Problem powstaje wtedy, gdy nasze założenia powodują, że - teoretycznie - powinniśmy użyć barwy zakazanej dla danego obszaru tematycznego. Na przykład sprzedajemy przez WWW szkolenia. Aby było CTA i zachęta do kupna powinien pojawiać się kolor czerwony, tymczasem... czerwień jest niewskazana, gdy oferujemy ten rodzaj produktu, ponieważ źle się kojarzy ze szkołą, poprawianymi na czerwono błędami w zeszytach i na klasówkach... Rzecz nie jest więc taka prosta i oczywista - takich przykładów znajdzie się z pewnością więcej.