20 listopada 2006

Rewolucja w wyszukiwarkach

Tak określają niektórzy współpracę zawiązaną właśnie pomiędzy trzema największymi rywalami na rynku wyszukiwarek światowych - Google, Yahoo i MSN, które razem wspierać będą rozwiązanie SiteMaps, ułatwiające robotom indeksowanie zawartości stron WWW. To rzeczywiście przewrót w dotychczasowych strategiach tych firm. Zburzone zostały (przynajmniej częściowo :) mury rywalizacji i wzajemnej niechęci, aby wspólnie budować standardy indeksowania i wyszukiwania informacji w Sieci.

SiteMap, wprowadzony przez Google w 2004 roku, to nic innego jak specjalny plik XML'owy, który umieszcza się na stronie, aby zoptymalizować pracę robotów indeksujących tę stronę. Plik taki może zawierać np. informacje dotyczące aktualizacji witryny, daty ostatnich zmian, dokładną mapę serwisu etc. Dotychczas rozwiązanie to wykorzystywane było tylko przez Google - teraz będzie standardem obejmującym wszystkie w/w wyszukiwarki. Yahoo obsługuje protokół Sitemaps od połowy listopada, MSN wprowadzi go na początku przyszłego roku.

Z tej wiadomości z pewnością ucieszą się twórcy stron internetowych oraz ich pozycjonerzy. Ujednolicone rozwiązanie skróci czas pracy wszystkim - i webmasterom i wyszukiwarkom, ponieważ większa ilość materiałów indeksowana będzie w znacznie krótszym czasie. "Teraz właściciele WWW mogą za pomocą jednego narzędzia, w jednym miejscu, w tym samym czasie informować wyszukiwarki o swoich stronach" - komentuje Tim Mayer, dyrektor Yahoo Search.

Mamy chyba zatem rzeczywiście rewolucję... rewolucję pozytywną, po której nie pozostały tylko gruzy (jak to zwykle bywa w przypadku rewolucji) - bo zbudowano na nich coś pożytecznego.

PS
Osobom bliżej zainteresowanych zagadnieniem SiteMaps polecamy polską grupę dyskusyjną poświęconą temu tematowi - Google SiteMaps.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: