23 listopada 2006

Szukanie i klikanie a kalendarz zdarzeń

Ślązacy i mieszkańcy województwa małopolskiego przestali szukać w Sieci informacji rozrywkowych, a przedstawiciele branży automatyki przemysłowej zintensyfikowali w tym tygodniu przeszukiwanie Internetu pod kątem zainteresowań zawodowych. Dlaczego?

To oczywiście efekt aktualnych wydarzeń, które bezpośrednio wpływają na zachowania internautów, a to z kolei powinno przekładać się na odpowiednie decyzje tych, którzy prowadzą w danej chwili search engine marketing.

O czasowo zwiększonej popularności niektórych słów kluczowych już pisaliśmy, podkreślając przy tym konieczność uwzględniania ich w kampaniach realizowanych w wybranych - charakterystycznych okresach kalendarzowych (święta, wakacje etc.). Dziś zwracamy uwagę na inne zjawisko - popularność lub spadek zainteresowania niektórymi słowami kluczowymi w zależności od bieżących wydarzeń, co może mieć znaczący wpływ na przebieg kampanii. Warto o tym pamiętać.

Oto przykłady...

Dla jednego z naszych klientów działającego w branży turystycznej realizujemy kampanię linków sponsorowanych promujących atrakcyjne oferty zagranicznych wyjazdów na narty. Propozycje cieszyły się i cieszą nadal dużym zainteresowaniem we wszystkich grupach docelowych z jednym wyjątkiem... Otóż od 21 listopada br. - tragicznego dnia wybuchu gazu w kopalni Halemba - reklamy targetowane geograficznie, przeznaczone dla osób z województw śląskiego i małopolskiego w zasadzie nie są publikowane na stronach wyszukiwarek, ponieważ od tego momentu internauci z tych regionów Polski nie wyszukują informacji o charakterze rozrywkowym (kampania nie jest emitowana w weekendy, stąd brak wyświetleń 18 i 19 listopada)... Nagły brak zainteresowania słowami kluczowymi związanymi z planami wyjazdowymi, rekreacją, zabawą staje się w tym kontekście całkowicie zrozumiały...


Inny przykład ścisłego i nieprzypadkowego związku aktualnych wydarzeń z działaniami SEM to sytuacja przeciwna - nagły i duży wzrost zainteresowania użytkowników wybranymi tematami. W jednej z kampanii linków sponsorowanych realizowanych dla firmy z sektora automatyki przemysłowej odnotowaliśmy znaczący wzrost liczby wyświetleń, a także skuteczności reklam prezentujących m.in. specjalistyczne urządzenia pomiarowe. Wzrost popularności słów kluczowych charakterystycznych dla tej tematyki związany był z imprezą branżową Electronica 2006, która miała miejsce w dniach 14 - 17 listopada. Firma promowana przez nas w tej kampanii zyskała na popularności, mimo tego, że nie była nawet uczestnikiem tych targów. To jeden z efektów odpowiedniego planowania i zarządzania działaniami SEM, m.in. trafnego doboru dat emisji linków sponsorowanych... doboru takiego, który pozwoli zmaksymalizować korzyści.


Złota rada na koniec - spoglądajmy w kalendarz, oglądajmy wiadomości, czytajmy newsy, planujmy działania, nie opierajmy się na przypadkach, reagujmy także na to, co dzieje się w real life, a nie tylko na stronach wyszukiwarek.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: