10 maja 2007

Gazety wykorzystują wyszukiwarki

To jednak prasa wykorzystuje wyszukiwarki, a nie odwrotnie. Tak jak pisaliśmy przy okazji głośnych sporów francuskich i belgijskich wydawców z Google, elektroniczne wydania tytułów prasowych mogą tylko zyskać, a nie stracić na indeksowaniu ich materiałów przez wyszukiwarkę, czy nawet na wykorzystywaniu tych materiałów tak, jak dzieje się to w Google News.

Okazuje się, że internetowi czytelnicy trafiają do elektronicznych gazet głównie przez wyszukiwarki i do tego są to odbiorcy bardzo cenni. Wedle badania Nielsen/NetRatings, spędzają oni na stronach e-gazet nawet 45 minut miesięcznie.

Zdaje się, że i wydawcy prasowi wreszcie zauważyli, że gazety i wyszukiwarki wcale nie muszą ze sobą rywalizować, bo możliwa jest obopólna korzyść przy odrobinie chęci współpracy. Być może sytuacja wkrótce jakoś się unormuje.

Na razie e-gazety nadają publikowanym przez siebie artykułom tytuły przyjazne dla wyszukiwarek, stosują zindywidualizowane meta tagi dla poszczególnych podstron swoich serwisów, a nawet wykupują linki sponsorowane na słowa kluczowe występujące w artykułach...

To w sumie całkiem dobry początek.

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

2 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Tutaj artykul odnoszacy sie do wykupywania linkow sponsorowanych w Google i Yahoo przez wydawcow prasowych wykorzystujacych chodliwe w danym momencie slowa kluczowe zwiazane z biezacymi wydarzeniami. www.lepoint.fr/businessweek/businessweek/183097/article.html

Anonimowy pisze...

Jeszcze przyklad z rynku polskiego - wystarczy wpisac 'teletubisie' i... mozna zobaczyc link sponsorowany Gazety.pl