12 września 2008

Mały błąd Google, duża panika na giełdzie

Kto by pomyślał, że pomyłka popełniona przez internetowy serwis informacyjny Google News, może doprowadzić do drastycznego obniżenia giełdowej wyceny amerykańskiej linii lotniczej United Airlines. Serwis zamieścił starą informację, która sprawiła że kurs akcji UAL spadł w ciągu kilki minut, aż o trzy czwarte – informuje Rzeczpospolita.

Agencja Bloomberg opisała historię, jak amerykańskie linie lotnicze United Airlines ratowały się w 2002 roku od bankructwa. Stary artykuł niespodziewanie stał się jednym z najczęściej czytanych tekstów na stronie internetowej lokalnej gazety z Florydy - South Florida Sun Sentinel's. Podobno duża popularność archiwalnego artykułu to kwestia pomyłki robota wyszukiwarki Google. Materiał z 2002 roku pojawił się na czołówce usługi Google News, przez co przyciągnął uwagę internautów, zwiększył popularność tekstu i automatycznie przesunął artykuł w rankingach popularności na stronie gazety. Gdy wiadomość podała agencja Bloomberg, amerykańskie linie lotnicze United Airlines straciły na wartości prawie miliard dolarów. Finał tej sprawy poznamy w sądzie.

My oczywiście zdajemy sobie sprawę z siły, z jaką wyszukiwarki oddziałują na świadomość społeczną ale to już chyba przesada. Można zadać sobie pytanie, z jakimi jeszcze newsami wywołanymi przez Google, będziemy mieli okazję zetknąć się w przyszłości? ”Pomyłka algorytmu Google doprowadziła do obalenia rządu” lub ”McCain przegrał, ponieważ Google Trends pomyliło się w ilości zapytań” - to nasze propozycje. Chętnie poznamy Wasze :)

--
Aneta Mitko


Udostępnij:

0 komentarzy: